|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Maratona e krimit

 
 

 
 
 

 
10 gusht 2005 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Si kurrė ndonjėherė tjetėr, pushteti qė shpesh nuk ėshtė edhe aq i dukshėm dhe i pushtetshėm, pra ai i shtypit, po u bie fort kambanave tė krimit qė gjallon nė fshat dhe nė qytet.
 
Faqe tė tėra, kryelajme dhe kryetituj, kronika tė posaēme dhe dosje me krime tė vjetra dhe tė reja, kanė pothuaj tė gjitha tė pėrditshmet shqiptare dhe krejt radiotelevizionet kombėtare dhe lokale.
 
Kjo atmosferė mediatike nuk ka kurrfarė teprimi gazetaresk, por ėshtė pasqyrim i asaj qė ndodh pėrditė nė mjedise tė ndritshme e me disa lloj policish, si dhe nė humbėtira, ku njeriu, pėr shkak tė varfėrisė, edhe mund tė vetėhelmohet dhe tw vetėvritet.
 
Gjithēka ndodh sa tė hapėsh dhe tw mbyllėsh sytė, duke e shfrytėzuar maksimalisht “me ngjarje tė pazakontė” ēdo ditė tė kalendarit.
 
Me njė intensitet tė paparė dhe pa u dridhur nga askush. As nga organet mė tė drejtpėrdrejta dhe mė pėrgjegjėse, por as edhe nga opinioni publik qė gjithnjė e mė shumė po tulatet duke pritur fatalisht qė kjo gjė mund tė ndodhė te gjithkush.
 
Dhe pėr kėtė gjendje ankthi dhe terrori mund t’u vėsh gishtin shumė fajtorėve, por nuk mund tė lėsh pa nxjerrė nė krye organet tona tė drejtėsisė.
 
Pas njė vrasjeje spektakolare, pas njė grabitjeje qė do ta kishin zili edhe kaubojsat e metropoleve mė tė famshme, ringrihen njė masė miqsh, pushtetarėsh, avokatėsh, gjyqtarėsh, pėr tė penetruar nė nenet gjithmonė e mė tė pakuptueshme tė legjislacionit shqiptar.
 
(Natyrisht janė tė kuptueshme pėr ata qė pėrfitojnė nga vrasjet, nga grabitjet, nga njė gjendje e amullt e shtetit dhe nga dukuri tė tjera qė vijnė kryesisht prej mosvullnetit pėr t’u pėrballur realisht me to). “Duart e krimit” janė hapur aktualisht mė shumė se ēdo herė tjetėr, “duart e shtetit’ nuk duken askund.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.