|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

60 vjet pas Hiroshimės

 
 

 

7 gusht 2005 / TN

Zėri i Amerikės, mė 6.08.2005

Sot Japonia pėrkujton 60 vjetorin e hedhjes sė bombės bėrthamore nė Hiroshimė – hera e parė qė njė bombė e tillė pėrdorej nė luftė. Sulmi ajror amerikan i ndjekur tri ditė mė pas nga njė tjetėr bombė me plutonium tė hedhur mbi Nagasaki, i bėri japonezėt tė kapitullonin dhe i dha fund Luftės sė Dytė Botėrore.

Pėr Japoninė, viktima e vetme e luftės bėrthamore, sulmet lanė njė plagė nė psikologjinė e kombit, duke krijuar atė qė shumė e njerėz e quajnė “alergji bėrthamore”. 

Por tani pas 6 dekadash, Japonia ėshtė bėrė njė vend qė pėrdor energjinė bėrthamore dhe tabutė lidhur me armėt e mundshme bėrthamore, po zbehen pak nga pak.


Ēdo vit mė 6 gusht, nė Parkun e Paqes nė Hiroshimė fiks nė orėn 8:15 tė mėngjesit, fillon njė lutje nė heshtje e shoqėruar pastaj nga rėnia e kambanės, e cila shėnon momentin e saktė kur arma atomike u hodh me avion mbi kėtė qytet industrial tė Japonisė.

Nė Hiroshimė dhe Nagasaki, mė shumė se 100 mijė civilė u vranė menjėherė nga bombat atomike.  Qindra mijėra u prekėn nga rrezatimi radioaktiv – shumė prej tyre vdiqėn gjatė javėve, muajve dhe viteve qė pasuan.

Hiroshima dhe Nagasaki vazhdojnė tė jenė dėshmi tė tmerreve tė luftės bėrthamore dhe e bėnė Japoninė e shkatėrruar tė shndėrrohet nė Zvicrėn e Azisė – njė vend pacifist dhe me qėndrime tė forta anti-bėrthamore. Qė nga viti 1956, politika kombėtare e Japonisė ka qenė qė vendi tė mos zotėrojė ose tė prodhojė armė bėrthamore.

Nė atė kohė, megjithatė, Japonia ishte nėn ombrellėn amerikane tė mbrojtjes bėrthamore si aleate e re e Uashingtonit.

Mė pas Japonia u kthye nė njė fuqi qė pėrdorte energjinė bėrthamore, duke ndėrtuar dhjetėra uzina qė prodhonin energji elektrike pėr kėtė vend me burime tė pakta natyrore.

Nga fundi i viteve 70, Japonia filloi tė analizonte nė fshehtėsi mundėsinė qė tė zotėronte armėt e saj bėrthamore. Studiuesi James Przystup nė Universitetin Kombėtar tė Mbrojtjes kėtu nė Shtetet e Bashkuara, shpjegon:

"Ēdo herė, ata arrinin nė pėrfundimin se kjo nuk do tė ishte njė zgjidhje e mirė pėr Japoninė. Japonia ėshtė njė vend shumė i vogėl, i cili nuk ka peshė nga pikėpamja strategjike. Dhe nėse ndodh njė shkėmbim bėrthamor, pozita e saj do tė ishte mjaft e rrezikuar."

Por kohėt e fundit, kjo mėnyrė tė menduari po ndryshon. Politikanėt e Tokios janė tė shqetėsuar rreth kėrcėnimeve tė reja tė mundshme nga raketat balistike dhe armėt bėrthamore tė Koresė sė Veriut si dhe nga fuqia nė rritje e Kinės.

Prandaj tani, ideja e krijimit tė njė mbrojtjeje bėrthamore, e cila ishte tabu para disa dekadash, po debatohet nė qarqet kryesore politike, akademike dhe tė medias.  Kazuhiro Haraguchi ėshtė deputet i Partisė Demokratike tė opozitės.

"Nėse ndodh mė e keqja dhe Koreja e Veriut fillon provat bėrthamore, nė Japoni do tė dėgjohen thirrje akoma mė tė forta pėr t’u armatosur me armė bėrthamore si mjet frenues. Kjo nuk mund tė mos pėrfillet."

Pėr shumė analistė tė Azisė, si Balbina Hwang nė Fondacionin konservator Heritage nė Uashington, ēėshtja koreanoveriore do tė jetė ndoshta katalizatori pėr njė garė tė mundshme armatimi bėrthamor nė Azi.

"Nėse kriza nuk trajtohet me menēuri nga Shtetet e Bashkuara, atėherė mendoj se e ardhmja do tė jetė shumė e rrezikshme. Unė shikoj njė mundėsi tė madhe pėr njė garė armatimesh, thotė zonja Hwang."

Por disa analistė mendojnė se qė Japonia tė fillonte tė kėrkojė armė bėrthamore, do tė duhej mė shumė se njė provė bėrthamore e Koresė sė Veriut. Ja ē’thotė Weston Konishi i grupit tė studimeve politike Mansfield Foundation, nė Uashington.

"Nuk mendoj se njė provė bėrthamore e Koresė sė Veriut do tė shėrbente si shtysė pėr Japoninė qė ajo tė kėrkonte armė bėrthamore. Mė tepėr do tė ishte fjala pėr njė skenar nė tė cilin aleanca amerikano-japoneze do tė fillonte tė shpėrbėhej. Me fjalė tė tjera, nėse ombrella bėrthamore amerikane do tė zhdukej njė ditė, atėherė Japonia do tė zgjidhte rrugėn e armėve bėrthamore."

Analistėt mendojnė se kjo nuk do tė ndodhė sė shpejti, nė kushtet kur aleanca midis Tokios dhe Uashingtonit ėshtė mė e fortė se kurrė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.