|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Komizmi i dy qeverive

 
 

 
7 gusht 2005 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Duke mosqenė as hera e parė dhe e fundit, kjo qė po ndodh aktualisht nė Shqipėri, dalja njė herė e qeverisė “Nano” dhe njė herė tjetėr e qeverisė “Berisha”, nuk mund tė krijojė gjė tjetėr pėrveēse njė situatė komike. Me ose pa prezencėn e kryeministrit Fatos Nano, qeveria e maxhorancės sė rėnė vazhdon tė mblidhet herė pas here duke marrė njė sėrė vendimesh dhe aktesh normative.
 
Vetėm nė mbledhjen e fundit, qeveria socialiste ka miratuar mėse dhjetė vendime, mes tė cilėve pėr ēeljen e universiteteve tė reja (pėrfshi edhe njė privat), pėr programin “Tempus”, pėr reformimin e Gardės sė Republikės, pėr njė fondacion energjie, pėr njė kėshill statistikash, pėr marrėveshje me Bankėn Botėrore dhe IOM-in e deri pėr rregullimin ligjor tė barnave.
 
Por pa u shuar jehona e kėtyre vendimeve, nuk rri pa u mbledhur dhe pa marrė vendime edhe qeveria e Berishės.
 
Kryeministri i ri, nėpėrmjet konferencave tė shtypit ose nė dalje tė tjera publike, deklaron vendimet qė do tė marrė kjo qeveri pėr sektorė tė ndryshėm tė jetės shqiptare. Pjesėtarė ose jo tė kabinetit “Berisha” shkojnė edhe mė tej: ata japin vendimet e tyre pėr taksat e tatimet, pėr shpronėsimet dhe pronėsimet, pėr pranimet universitare pa konkurs, etj.
 
Kėshtu, shoqėria e sotme shqiptare ndodhet nė udhėkryqin e zbatimit tė vendimeve tė njė qeverie qė tashmė ka rėnė (formalitetet e mbajnė edhe pėr pak kohė nė kėmbė) dhe tė njė qeverie qė ende nuk ka marrė frenat e Ekzekutivit. Ky duel qeverish nuk mund tė kalojė pa pasoja nė shumė komunitete dhe sidomos nė detyrimet qė ka secili ndaj institucioneve tė shtetit.
 
Kurba e lartė e krimit, hezitimi pėr tė paguar taksat dhe tatimet, mosbindja pėr tė zbatuar normat ligjore, shkrehja totale e administratės, janė ndoshta pasojat mė tė dukshme. Por jo mė pak tė parėndėsishme janė edhe dukuri tė tjera qė gjallėrohen nė terren kaosi dhe nė njė sjellje komike tė tė dyja qeverive.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.