|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Britani e Madhe: Nderime pėr ish-sekretarin e jashtėm

 
 

 

7 gusht 2005 / TN / BBC

- Personalitete nga skena botėrore dhe ajo britanike kanė ofruar ngushėllime dhe kanė shprehur nderim pėr figurėn e ish-sekretarit tė jashtėm britanik, Robin Cook.

- Ai luajti njė rol kyē nė fushatėn e NATO-s pėr tė dėbuar forcat serbe nga Kosova nė vitin 1999.

Z. Cook, 59 vjeē, vdiq tė shtunėn pas njė shėtitje nė malet e vendlindjes sė tij, Skoci.

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, ka folur pėr "intelektin, elokuencėn, vizionin dhe pasionin" e z. Cook.

Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice tha se z. Cook ishte "mbrojtės i tė drejtave dhe dinjitetit njerėzor".

Kryeministri britanik, Tony Blair, tha se z. Cook ishte njė "talent i jashtėzakonshėm".

Udhėheqėsi i Partisė Konservatore, Michael Howard tha se z. Cook kishte dhėnė kontribut shumė tė madh nė politikėn britanike.

Ndėrsa udhėheqėsi i partisė sė tretė, asaj Liberaldemokrate, Charles Kennedy shprehu "trishtim tė thellė".

 
Parlamentar i shquar

Zėvendėskryeministri britanik, John Prescott, ishte njėri prej personaliteteve tė skenės britanike, tė pushtetit dhe opozitės, qė e e pėrshkroi z. Cook si parlamentarin mė tė shquar tė brezit tė tij.

Z. Cook dha dorėheqjen nga qeveria britanike nė shenjė proteste ndaj vendimit pėr tė nisur luftėn nė Irak.

Ai u bė njė nga zėrat kryesorė kundėrshtarė tė luftės nė Irak.

Atėherė ai tha se po largohej nga posti i udhėheqėsit tė Dhomės sė Ulėt tė Parlamentit.

Z. Cook argumentoi se nuk mund tė pranonte pėrgjegjėsi kolektive pėr vendimin e Britanisė pėr tė ndėrmarrė veprime ushtarake nė Irak pa arritjen e njė marrėveshjeje ndėrkombėtare dhe pa patur mbėshtetje nga opinioni i brendshėm publik.

Nė postin e ministrit tė Jashtėm tė Britanisė, Robin Cook ishte avokat i njė politike tė jashtme "etike", e cila vė theksin tek tė drejtat e njeriut.

Ai luajti njė rol kyē nė fushatėn e NATO-s pėr tė dėbuar forcat serbe nga Kosova nė vitin 1999.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.