|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  10 vjetori i Srebrenicės nxjerr nė pah ndryshimet nė median serbe

 
 

 

5 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Barry WOOD

10 vjetori i vrasjes masive tė 8 mijė boshnjakėve tė paarmatosur nga ana e serbėve nė Srebrenicė dhe rrethinat e saj, u pasqyrua gjerėsisht nga mediat nė Serbi. Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės, Barry Wood i cili ishte kohėt e fundit nė Beograd njofton se kjo kthesė e qėndrimit tė shtypit, ishte disi befasuese.

Media serbe nuk e anashkaloi ngjarjen e Srebrenicės. Televizionet e mbuluan drejtpėrdrejt. Dhe gjatė veprimtarive pėrkujtimore, ministri i jashtėm serb ishte nė studion e televizionit tė pavarur B92, ku mori pjesė nė njė bisedė tė drejtpėrdrejtė me myslimanėt e Bosnjės nė Sarajevė.

Vėmendja u pėrqendrua tek presidenti serb Boris Tadic, prania e tė cilit nė ceremoni u konsiderua si njė ndjesė publike.

Por pėrsa i takon ndikimit qė pati, drama e Srebrenicės kishte filluar qė njė muaj para ceremonive pėrkujtimore kur televizioni serb shfaqi pamje tė paraushtarakėve serbė pranė Srebrenicės nė vitin 1995 duke vrarė tė rinj myslimanė boshnjakė. Dusan Radulovic, redaktor nė Radion shtetėrore Beogradi thotė se efekti nė opinionin publik ishte i jashtėzakonshėm.

“Pėr herė tė parė serbėt e pranuan se atje kishte ndodhur diēka e tmerrshme, qė ishin kryer krime lufte. Pėr herė tė parė, ata panė njerėz nė uniformė me flamurin serb nė mėngėn e xhaketės, nė spaleta, tė kryenin akte absolutisht tė pabesueshme, tė vrisnin gjashtė djem tė rinj”.

Dhjetė gazetat e pėrditshme tė Beogradit i mbuluan gjerėsisht ceremonitė pėrkujtimore dhe rivarrimin e eshtrave nė Srebrenicė, me njė larmi pikėpamjesh. Botuesi dhe analisti Bratislav Grubacic thotė se botimet senacionaliste mbizotėrojnė tani nė tregun serb. Njė prej tyre, Kurir ėshtė gazeta mė popullore nė Serbi dhe pasqyrimi i saj ishte i ndryshėm nga konkurrenca.

“Pėr shembull, e gjithė pjesa tjetėr e shtypit u pėrpoq tė bėnte komente modeste dhe tė pėrdorte njė formulim si tė thuash diplomatik. Ndėrsa nė faqen e parė tė Kuririt shkruhej: ‘Presidenti serb Boris Tadic ishte nė Srebrenicė pėr ceremoninė pėrkujtimore. Por kur ai mbėrriti atje, njerėzit po e mallkonin, po e ofendonin dhe po e kėrcėnonin.’ Kėshtu qė ėshtė e qartė se ata ishin kundėr pranisė sė tij”.

Zoti Grubacic thotė se ndėrsa disa organe tė medias serbe e kanė lėnė pas nacionalizmin dhe pasqyrimin e serbėve si viktima, disa tė tjerė nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė. Por pavarėsisht nga pasqyrimi shpesh i pabalancuar, serbėt, thotė ai, po fillojnė tė besojnė se vendi i tyre kishte pėrgjegjėsi pėr masakrėn e Srebrenicės.

“Vėmė re se edhe udhėheqėsit politikė nacionalistė nuk mohojnė se nė Srebrenicė ishin kryer krime. Tani ata thjesht po thonė se ka patur krime edhe kundėr serbėve. Tani ne po kalojmė nga faza e mohimit tek ajo ku thuhet se pati mizori nga tė dyja palėt”.

Si shembull, Dusan Radulovic i Radio Beogradit pėrmend njė artikull nė gazetėn Novosti qė e krahason Srebrenicėn me vrasjen e serbėve nė Bosnje, qė ishin tė pėrmasave shumė mė tė vogla.

"Ata pėrpiqen t’i vėnė nė barazpeshė vrasjen me njė operacion tė vetėm tė 7-8 mijė vetėve nė Srebrenicė me vrasjet gjatė njė viti tė tėrė kundėr serbėve. Kėshtu qė ata pėrmendin tė vrarėt gjatė 4-5 vjetėsh luftė  nė atė pjesė tė Bosnjės, duke i vėnė pėrballė njė ngjarjeje qė ndodhi brenda 5-6 ditėve”.

Njė organizatė amerikane qė vėzhgon median, Irex, vė nė dukje se gazetat e reja sensacionaliste politike nė Serbi kanė standarde tė ulėta gazetareske dhe pasqyrimi i ngjarjeve nga ana e tyre ėshtė i njėanshėm dhe jokorrekt. Megjithatė IREX thotė se pavarėsisht nga defektet, media serbe ėshtė mė e pėrgjegjshme nga ē’ishte para pesė vjetėsh. Nė gjithė rajonin e Ballkanit, sipas kėsaj organizate, media ka bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr t’u bėrė mė objektive, e balancuar dhe profesionale. 
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.