|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

  Netėt e fundit tė Trojės

 
 

 
6 gusht 2005 / TN /
 
Nga Kabil BUSHATI (Editoriali i gazetės "Shkodra")
 
Tirana, kryeqyteti ynė, tashmė i ngjan njė Troje.  Njė qeveri qė po ikėn ngadalė, e certifikuar dhe njė qė pret tė vijė me nxitim, e refrenuar.  Nė sheshin e luftės beteja ka mbaruar, pa heshta e shigjeta, pa shpata e ēomanga, vetėm me fletė votime. 
 
Kali i Trojės, tashmė prej betoni, qėndron si ogur gri pranė ndėrtesės pozante tė KQZ-sė.  Ushtarėt e partive, janė mė qesharakėt, njė pjesė qė u pėrket humbėsve po limerjasin plazheve, ndėrsa pjesa tjetėr qė i pėrket fitimtarėve janė tepėr tė zėnė pėr tė futė emrat nė listat e humbellave tė qeverisė. 
 
Nėpėr rrugėt e nxehta, plot pluhur e smog tė Trojės shqiptare, kanė mbet vetėm prostitutat dhe posterat madhoshė tė deputetėve nėpėr fasada muresh.  Opozita e djeshme po negocion nėn-stop me aleatėt.  Ka filluar shpėrndarja e karrigeve tė kadifenjta.   
 
Qejfmbetje, gėrthitje, qaravitje, projektmarrėveshje, ngėrdheshje, rrahje shpatullash.  Nė selinė blu vlon kazani.  Po ndahen portofolat.  Tė gjitha fėrkojnė duart. . . 
 
Nė selinė rozė heshtje varri.  Ka humbė kryetari.  Pa nam e pa nishan.  Dikush thotė ka shkuar nė Sharm El Shejk, dikush thotė ka shkuar nė Tenerife tė Kanarive, dikush i bie lapsit mė larg-ka shkuar nė Majami tė Amerikės. 
 
Askush nuk tregon tė vėrtetėn, tė gjithė rozalinjt gėnjejnė.  Asnjėri nuk thotė se kryeministri humbės ka shkuar tė fshehė portofolin e tij e tė bashkėshortes.  Askush nuk tė thotė se mund tė ketė shkuar nė Bankėn e Frankfurtit apo tė Bernės qė tė ēelė llogari tė sofistikuara. 
 
Tė gjithė kanė frikė tė denoncojnė kryeministrin.  Edhe mediat.  Tė varurat e tė pa varurat.  Tė gjithė thonė se ēifti kryeministror ka shkuar pėr pushime private rekreative.  Pėrse ky konformizėm mediatik.  Pėrse nuk thuhet se ēifti ynė kryeministror ka shkuar tė fshehė paratė nėpėr bankat e botės ashtu si Imelda me Markosin e Filipineve. 
 
Gjithsesi Nano kthehet nė Tiranė incognito, pėr tė u shfaqė atė natė nė qytetin e Durrėsit sė bashku me Xhoin, nė dasmėn i ministrit tė rendit Iglli Toska. 
 
I veshur me kostum tė zi, sikur nuk ka ndodhė asgjė, kryeministri ynė humbės, por i pa certifikuar parakaloi para dasmorėve me tėrė galancėn e tij moskokėēarėse.  Si gjithnjė nė darkė nėpėr televizionet kryeqytetase u shfaq pėr tė kryer ritualin e zakonshėm tė qaravitjes, Nikollė Lesi, i cili vijon tė ankohet se partia e tij nuk po pėrfshihet nė qeverinė e re, pėr t'i dhėnė kėtij kabineti filozofinė kristjane. 
 
A thua se Nikolla ka mbet tė na mėsojė filozofinė kristjane, a thua se nuk ka PD-ja pėrēues tė kėsaj filozofie dhe ka mbet tė ju a mėsojė Nikolla?! Mė pas, Nano me bashkėshorten u zhdukėn pėrsėri nga kryeqyteti, i hypėn karterit dhe sėrish do tė vėrehen nėpėr sportelet e bankave tė Europės. Ndoshta fshehin parat e drogės, ndoshta arturinat apo bizhutė e thesarit shtetėror tė vjedhur vite mė parė. 
 
Pra Nano pėrsėri ka braktisė netėt e Trojės shqiptare.  Ndokush mund tė thotė me skepticizėm:vallė nuk ka pas kohė tė bollshme qė ai tė fshehė paratė nėpėr bankat e huaja, vallė ka mbet qė gjatė kėtyre netėve tė fundit tė fshehė devizėn.  Mos u ngut zotėri, ėshtė pėrgjigja e jonė. 
 
Nano nuk e ka besuar se do tė humbasė zgjedhjet, bile nuk e beson edhe sot e kėsaj dite qė ti i dashur lexues i gazetės tona po lexon kėto rreshta.  Nano ka besuar dhe beson edhe nė kėtė moment se vetėm ai ka lindur qė tė drejtojė shqiptarėt. 
 
Ai ka kujtuar se do tė luajė pafundėsisht me votat tona.  Po gjithēka nė kėtė botė ka njė limit, ka njė sosje.  Edhe Nanos tani i ėshtė sosė uji i gamiles, i ėshtė sosė vaji i kandilit.  Dhe pėr tė kjo ėshtė njė surprizė e frikshme.  Ai ka frikėn e Makbethit dhe arrogancėn e Hitlerit.  Organizmat ndėrkombėtarė nuk e lejuan Nanon qė tė futė nė veprim policinė pėr tė vjedhur votat ashtu siē veproi nė 2001-shin.  .  . 
 
Gjithsesi Troja-Tiranė po pėrjeton orėt e ankthit.  Humbėsit nuk i besohet se ka humbė dhe ka frikė tė fillojė gjėmėn pėr pushtetin e humbur, ndėrsa fituesit nuk i besohet se ka fituar dhe ka frikė t'i bjerė daulles sė fitores.  .  . 
 
Kali i Trojės qnėdron i heshtur nė betonin e tij, nė ndėrtesėn e KQZ-sė, mu nė mes tė kryeqytetit.  .  . 
 
Priami ka ikė, ndoshta nė Bankėn e Frankfurtit tė inkasojė devizėn, ndėrsa Agamenoni qėndron i heshtur nė Selinė blu, nė katin e tretė. 
 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.