|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Platforma e re globale pėr sukses ekonomik sipas Thomas Friedman

 
 

 

5 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Bota ėshtė e sheshtė, nė fund tė fundit. Dhe vetėm duke pranuar e mbrojtur kėtė fakt, a mundet qė dikush tė ketė sukses? Kjo ėshtė ajo qė thotė shkrimtari dhe gazetari, fitues i ēmimit Pulitzer, Thomas Friedman, autor i librit tė ri Bota ėshtė e Sheshtė: njė Histori e Shkurtėr e Shekullit tė 21-tė.”

Historia e shekullit tė 21-tė, qė ėshtė vetėm 5 vjeēare, natyrshėm duhet tė jetė e shkurtėr. Por nė librin “Bota Ėshtė e Sheshtė”, autori Thomas Friedman, thekson se ndryshimet qė kanė ndodhur gjatė viteve tė fundit janė afat-gjata dhe tė thella. Njė platformė e re globale, thotė ai, po e sheshon botėn. “Pasuria do tė shkojė tek ato vende, kompani dhe individė qė e kuptojnė platformėn e re globale, qė e zhvillojnė atė, lidhen me tė dhe e pasurojnė atė mė tej.”

Platforma pėr tė cilėn e ka fjalėn zoti Friedman, pėrbėhet nga tri elementė: interneti, qė lidh mė shumė njerėz dhe mė lirė se sa ēdo mjet telekomunikacioni nė histori. Sė dyti, bumi i biznesit tė motivuar nga teknologjia nė vitet ’90, kur miliarda dollarė u shpenzuan pėr tė shtruar kabllo me fibra optike nė mbarė botėn dhe sė treti, programet e pėrparuara kompjuterike, qė bėjnė tė mundur lundrimin nė kėtė rrjet tė pafund kompjuterash. “Nė se i bashkon kėto sė bashku, ēfarė del? Njė platformė globale me bazė interneti pėr tė shkėmbyer njohuritė, punėn, argėtimin dhe zbulimet.”

Zoti Friedman thotė se firma Walmart, kompania mė e madhe nė botė e shitjeve me pakicė, ėshtė shembulli primar i mėnyrės sė tė operuarit nė kėtė platformė globale. “Mendoni pėr njė moment: Walmarti ėshtė kompania mė e madhe sot nė Amerikė dhe ajo nuk prodhon asnjė mall. Ajo ka formuar kėtė rrjet gjigand furnzimi me artikuj nga gjithė bota, shumė tė lira, me shumė polemika se si i siguron kaq lirė dhe le mos ta harrojmė kėtė fakt, por arrin t’i qarkullojė mallrat nga gjitha bota nė njė mėnyrė qė ne nuk e kemi parė kurrė mė parė. Si njė linjė montimi globale.”

Zoti Friedman thotė se individėt kanė nevojė pėr dy gjera pėr tė qėnė tė suksesshėm nė platformėn globale: arsimin dhe infrastrukturė. “Qindra mijėra njerėz nė Indi po bashkėpunojnė sot me amerikanė pėr projekte nga mė tė ndryshmet. Ata arrijnė ta bėjnė kėtė pėr dy arsye kryesore: e para se qeveria e tyre ka krijuar infrastrukturėn e duhur dhe e dyta se kanė aftėsinė pėr njė gjė tė tillė.”

Zoti Friedman e pranon nga ana tjetėr se miliona njerėz nė mbarė botėn nuk kanė kushte as pėr arsimim dhe as pėr infrastrukturėn bazė. Megjithatė platforma globale, shton ai, ofron mundėsi pėr tė gjithė. “Zbulimi tjetėr i madh nė bioshkencė mund tė vijė nga njė 15 vjeēar nė Rumani qė shkarkon nė telefonin e tij celular prej 12 dollarėsh hartėn e genomit njerėzor, bėn paralelisht njė kėrkim nė internet pėr genomin njerėzor, e ēon gjithė informacionin nė kompjuterin e shtėpisė prej vetėm 200 dollarėsh dhe fillon punon nė tė.”

Zoti Friedman beson se kjo botė e sheshtė, siē e quan ai, do tė ndihmojė si pėr arritje pozitive, ashtu edhe pėr qėllime shkatėrrimtare. “Bota e sheshtė funksionon si pėr IBM-in edhe pėr Bin Ladenin. Al-Kaida ėshtė njė rrjet furnizimi global i hapur, vetėm se ndryshe nga Wallmarti, qė shet veshje, kėpucė e pastrues, al-Kaida ėshtė njė furnizues vetė-vrasėsish. Por ajo vepron pak a shumė nė tė njėjtėn mėnyrė dhe pėrdor tė njėjtėn botė tė sheshtė.”

Por ka edhe shqetėsime tė tjera pėr kėtė globalizim tė shpejtė, ose sheshim tė botės. Shumė njerėz besojnė se po u shkatėrrohet kultura. Por zoti Friedman beson se e kundėrta ėshtė e vėrtetė. “20 vjet mė parė, njė njeri nė Indi ose Kinė, sado i aftė tė ishte, duhet tė largohej prej andej pėr tė pėrfituar nga aftėsitė e tij. Duhej tė shkoje pėr shembull nė Minesotėn me dėborė, andej nga jam unė, dhe tė hiqje dorė nga veshjet tradicionale, ushqimi tradicional dhe tė shkėputeshe nga miqtė e familja. Sot bota ka ndryshuar, ėshtė bėrė e sheshtė, dhe mund tė shpikėsh pa qenė nevoja tė emigrosh. Kjo ėshtė shumė pozitive pėr kulturėn.”

Thomas Friedman ėshtė autor i librit Bota Ėshtė e Sheshtė, Njė Histori e Shkurtėr e Shekullit tė 21-tė”. Ai ėshtė gazetar, fitues i ēmimit Pulitzer, nė gazetėn Nju Jork Tajms.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.