|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Hidhet nė erė shtylla e tensionit tė lartė e lidhjes me Kosovėn

 
 

 
5 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Nė Shqipėri, njė shtyllė e tensionit tė lartė e linjės sė interkoneksionit me Kosovėn, ėshtė hedhur nė erė mbrėmė pas njė shpėrthimi eksplozivi tė vendosur nė katėr kėmbėt e saj. Sipas njoftimit tė korporatės energjitike shqiptare, bėhet fjalė pėr njė dėmtim shumė tė rėndė qė do tė kėrkojė tė paktėn 2 muaj kohė pėr t’u riparuar.

Linja e interkoneksionit me Kosovėn cilėsohet si ndėr mė tė rėndėsishmet pėr tė siguruar furnizimin me energji nga importi. Korporata energjitike ka paralajmėruar se dėmtimi i rėndė do te shkaktoje anomali ne furnizimin e rregullt me energji elektrike ne pothuaj gjithe sistemin elektro-energjetik te vendit.

Ende nuk ka asnjė tė dhėnė mbi motivet dhe autorėt e kėsaj ngjarjeje, e cila pason njė seri ngjarjesh tė rėnda kriminale qė kanė ndodhur nė Shqipėri dy javėt e fundit, ku janė regjistruar tė paktėn 13 vrasje, njė pjesė e mirė e tė cilave ekzekutime tė tipit mafioz.

Pėr situatėn e krijuar mbrėmė presidenti Alfred Moisiu u takua me drejtuesit e strukturave tė sigurisė nė vend. Ngjarjet kriminale tė kohėve tė fundit ka theksuar presidenti dėmtojnė imazhin e vendit po dhe sezonin turistik tė verės nga i cili vendit i sigurohen tė ardhura tė konsiderueshme.

Presidenti Moisiu u kėrkoi drejtuesve tė organeve pėrkatėse tė marrin masat dhe tė veprojnė me vendosmėri pėr tė parandaluar ēdo akt kriminal si dhe tė bėjnė maksimumin pėr venien para drejtėsisė tė autorėve.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.