|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

60 vjetori i pėrdorimit tė bombave bėrthamore nė Nagasaki dhe Hiroshima

 
 

 

4 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės

Kėtė muaj, 60 vjet mė parė, Shtetet e Bashkuara hodhėn bombat atomike nė qytetet japoneze tė Hiroshimės mė 6 gusht 1945 dhe Nagasaki mė 9 gusht tė vitit 1945. Shumė besojnė se vendimi pėr pėrdorimin e bombave i dha fund Luftės sė Dytė Botėrore, duke shpėrtuar mijėra jetė amerikanėsh dhe duke i detyruar japonezėt tė dorėzoheshin. Por disa historianė shtrojnė tani pyetjen – a ishte vėrtetė i nevojshėm pėrdorimi i armėve aq shkatėrrimtare mbi dy qytete aq shumė tė populluara?

Nė vitin 1945 kur lufta kishte pėrfshirė Paqėsorin, presidenti amerikan Harry Truman po shqyrtonte mundėsinė e pushtimit tė Japonisė. "Parashikimet ishin se kjo do tė ishte njė betejė shumė e pėrgjakshme pasi japonezėt po grumbullonin trupa, ata kishin miliona, vėrtetė miliona trupa.

Pra llogariteshin jetėt e 500 mijė apo mė tepėr amerikanėve nė se do tė ndėrmerrnin njė sulm tė tillė". Robert James Maddox ėshtė profesor historie nė pension dhe autori i librit Armėt pėr Fitore:Vendimi pėr Hiroshimėn. Ai thotė se vendimi i Trumanit pėr tė hedhur bombėn atomike nuk ishte vėnė asnjėherė nė pikėpyetje. "Nuk kishte mėdyshje pėr pėrdorimin e bombės, siē u shpreh njė zyrtari i asaj kohe, sesa kur do tė ishte bomba gati".

Kur bomba atomike e pėrdorur pėr herė tė parė nė luftė shpėrtheu mbi qytetin e Hiroshimės, 70 deri nė 90 mijė njerėz u shkrumbuan nė sekondė. Bomba e dytė shkatėrroi edhe 40 deri nė 60 mijė japonezė tė tjerė, shumica civilė nė Nagasaki.

Nė vitet qė pasuan dhjetra mijėra tė tjerė vdiqėn nga efektet e shpėrthimeve. Japonia kapitulloi, ndoshta pėr arsye tė presionit psikologjik tė bombave. Lufta me Japoninė pėrfundoi dhe Shtetet e Bashkuara fituan.

Nė atė kohė mendohej se mėnjanimi i pushtimit tė Japonisė u shpėtoi jetėn mijėra amerikanėve. Por autorit Kai Bird qė shkroi biografinė e Robert Oppenheimerit, njė nga shpikėsit e bombės, thotė se edhe vetė Oppenheimeri vuri nė pikėpyetje moralitetin e vendimit pėr pėrdorimin e bombės. "Ai tha se kjo ishte armė terrori qė ishte pėrdorur mbi njė armik thuajse tė humbur. Kjo ishte diēka e jashtėzakonshme qė thuhej vetėm disa muaj pas pėrdorimit tė bombės, nga njeriu qė e shpiku atė".

Disa kritikė sot besojnė se Japonia ishte nė prak tė kapitullimit dhe se synimi i vėrtetė i administratės Truman ishte tė provonte fuqinė ushtarake tė sapo krijuar.  ... "kjo do tė dėrgonte mesazhin e duhur nė periudhėn e pas luftės se Amerika kishte kėtė armė tė fuqishme qė presidenti i referohej si arma e fundit, qė do tė dėrgonte njė mesazh diplomatik tek sovjetikėt".

Historianėt mė tradicionalė e debatojnė njė analizė tė tillė. "Njė pjesė mendojnė se hedhja e bombės nuk ishte kapitulli i fundit i Luftės sė Dytė Botėrore por hapja e kapitullit tė Luftės sė Ftohtė, se ne hodhėm bombat edhe pse e dinim se Japonia ishte nė prak tė kapitullimit. Pra bombat i hodhėm pėr tė impresionuar sovietikėt. Kjo nuk ka kuptim".

Kjo ėshtė ende njė temė e diskutueshme. Historianėt ende vazhdojnė debatin rreth vendimit pėr hedhjen e bombės atomike 60 vjet mė parė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.