|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

- Arkivat e Shqipėrisė dhe holokausti

   
 

Shqiptarėt duhet tė ndihen krenarė pėr tė shkuarėn e tyre

 
 

 
4 korrik 2005 / TN
 
Marcie RIES (ambasadorja e Sh.B.A. nė Tiranė)
 
Amerikanėt janė tė pėrkushtuar qė tė punojnė me kombet vullnetmira dhe Shqipėria ėshtė sigurisht njė nga kėto vende, pėr tė lehtėsuar ata qė vuajnė nė kohėn tonė dhe pėr tė pėrhapur bekimin e lirisė dhe demokracisė. Veprat vetėmohuese tė mirėsisė dhe kurajės sė shqiptarėve qė ndihmuan nė mbrojtjen dhe strehimin e refugjatėve hebrenj nė arrati, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nuk duhen harruar kurrė.
 
Pasardhėsit e atyre qė u shpėtuan do tė jenė pėrjetė mirėnjohės. Shqipėria ndihet me tė drejtė krenare pėr tė shkuarėn e saj nė mbrojtje tė hebrenjve tė kėtij vendi. E ardhur vetė nga njė familje hebrenj, unė ndiej njė mirėnjohje tė veēantė pėr ata qė morėn mbi vete rreziqe dhe qė ishin tė gatshėm tė rrezikonin jetėt e tyre pėr tė tjerėt. Askush tė mos gabohet: rritja e ekstremizmit kudo ėshtė njė kėrcėnim pėr kėdo, kudo.
 
Ne nuk mund dhe nuk duhet tė lėkundemi nė luftėn kundėr ekstremizmit dhe intolerancės nė tė kėtushmen dhe tė tashmen. Qofshin paragjykimet fetare tė ēdo lloji, racizmi apo ultra-nacionalizmi, sido qė intoleranca tė manifestohet, ėshtė e rėndėsishme qė tė qėndrojmė tė bashkuar pėr ta mposhtur atė dhe sėmundjen qė ajo pėrhap.
 
Duke u bashkuar nė kėtė pėrpjekje, ne forcojmė lidhjet qė na bashkojnė dhe u japim njė goditje atyre qė dėshirojnė tė na ndajnė duke mbjellė urrejtje, injorancė dhe mosbesim.
 
Detyra ėshtė e qartė: tė mbrojmė ata, dinjiteti dhe liria, apo edhe jeta e tė cilėve mund tė kėrcėnohen, jo pėr shkak tė asaj qė kanė bėrė, por pėr shkak tė asaj qė janė.
 
Ne duhet tė jemi vigjilentė dhe duke mbrojtur dokumentet e sė shkuarės ne mund tė sigurojmė qė brezat e sė ardhmes tė jenė mė mirė tė armatosur kundėr ideologjive qė mbėshteten nė urrejtje dhe pėrjashtim.
 
Njė ndėr mėsimet qė mund tė nxjerrim nga holokausti ėshtė qė ndonjėherė ėshtė e nevojshme pėr tė gjithė ata qė janė kundėr tiranisė dhe qė ndajnė sė bashku njė respekt tė pėrbashkėt pėr tė drejtat e ēdo individi, tė bashkohen nė tė njėjtėn kauzė pėr tė mbrojtur ata individė kushdo dhe kudo qė tė jenė.
 
Pėrpara se tė mbaroj, dėshiroj tė ndaj me ju diēka tė veēantė qė mora sot nė mėngjes. Ėshtė njė letėr nga Eliot Engel, anėtar i Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara, i cili tregon interes shumė tė veēantė nė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me Shqipėrinė dhe shqiptarėt.
 
Ai vetė ėshtė nga shteti i Nju- Jorkut, dhe besoj se disa prej jush e dinė qė ai na bėri njė vizitė kėtu pak kohė mė parė. Do t'ju lexoj pak nga letra e tij:
 
 
“E dashur ambasadorja Ries”!
 
“Dėshiroj tė shpreh mbėshtetjen time tė fortė pėr marrėveshjen qė nėnshkruhet sot midis Muzeut tė Shteteve tė Bashkuara nė Kujtim tė Holokaustit dhe Arkivit Qendror tė Shtetit tė Shqipėrisė.
 
Synimi i Muzeut tė Shteteve tė Bashkuara nė Kujtim tė Holokaustit ėshtė tė ēojė pėrpara dhe tė pėrhapė njohuri pėr holokaustin, tė ruajė kujtimin e atyre qė kanė vuajtur, si dhe tė nxisė reflektimin mbi ēėshtjet morale dhe shpirtėrore qė dalin nga ngjarjet e holokaustit, si dhe pėr pėrgjegjėsinė e vetė njerėzve kur ndodhin tė tilla tragjedi.
 
Unė e kam vizituar muzeun dhe mund tė dėshmoj qė fuqia e mesazhit tė tij shprehet nėpėrmjet koleksionit tė tij mbresėlėnės, programeve shumėplanėshe, edukuese dhe ekipit tė ekspertėve qė ka. Edhe njėherė, dėshiroj tė ndaj me ju mbėshtetjen time tė plotė pėr marrėveshjen qė firmoset sot.
 
Me njė shkėmbim tė tillė informacioni, tė kuptuarit ndėrkombėtar mbi holokaustin vetėm do tė rritet dhe nėpėrmjet kėsaj njohurie, ne mund tė rikonfirmojmė se tmerre tė tilla nuk duhet tė ndodhin kurrė mė."
 
Nėnshkruar, Eliot Engel, anėtar i Kongresit.
 
Unė dėshiroj t'ju falėnderoj personalisht tė gjithėve ju, pėr t'u bashkuar me ne nė kėtė nėnshkrim qė ka njė rėndėsi kaq tė madhe pėr njerėzit nė Shqipėri, nė Shtetet e Bashkuara dhe pėr tė gjithė njerėzit nga e gjithė bota qė do tė vizitojnė muzeun dhe qė do tė kenė akses nė disa prej informacioneve qė ruhen atje.
 
  
(
Nga fjala e ambasadores Marcie B. Ries, nė ceremoninė e nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Bashkėpunimit mes DPA-sė dhe Drejtorisė sė Memorialėve nė SHBA)

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.