|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

- Shqiptarėt duhet tė ndihen krenarė pėr tė shkuarėn e tyre
 

   
 

Arkivat e Shqipėrisė dhe holokausti

 
 

 
4 gusht 2005 / TN
 Ēerēiz LOLOĒI
 
Pėr njė kohė tė gjatė dokumentet arkivore pėr fatin e hebrenjve nė Shqipėri para dhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore kanė qenė jashtė interesit shkencor tė studimeve vendėse e tė huaja. Kjo ka ndodhur kryesisht pėr shkak tė karakterit anti-izraelit tė politikės zyrtare gjatė periudhės totalitare. Veē kėtij fakti, pėr periudhėn e mėvonshme, njė kufizim i dukshėm qė mund tė shpjegojė vonesėn mbetet kuptimi tradicional i luftės vetėm si antifashizėm.
 
 
Disa studime monografike qė janė botuar nė SHBA nga Dr. Bernd Fischer dhe Dr. Harvey Sarner kanė plotėsuar mungesėn e studimeve vendėse, por ato janė mbėshtetur kryesisht kryesisht nė burimet perėndimore dhe nė kujtime tė hebrenjve tė mbijetuar. Burimet e arkivave shqiptare nuk janė kėshilluar prej tyre.
 
Pėrpjekjet e para qė janė bėrė nė dy dekadat e fundme pėr tė prekur diēka nė kėtė pasuri dokumentare nga studiuesit vendės kanė qenė kryesisht nė formėn e nismave individuale, disa herė tė nxitura prej qėllimesh dashamirėse, por jo me thellėsi tė mjaftueshme shkencore.
 
 
Pesė vjet mė parė, gjatė punimeve tė Forumit Ndėrkombėtar tė Holokaustit nė Stokholm, Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave paraqiti njė kumtesė informuese mbi burimet arkivore rreth shpėtimit tė hebrenjve nė Shqipėri. Kėshtu nisi angazhimi institucional i Arkivave tė Shqipėrisė pėr promovimin ndėrkombėtar tė pasurive dokumentare qė ruajnė pėr fatin e hebrenjve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
 
Gjatė viteve nė vijim nga njė grup specialistėsh arkivistė u punua pėr hartimin e njė udhėrrėfyesi pėr dokumentet arkivore tė Shqipėrisė pėr hebrenjtė. Ky udhėrrėfyes tashmė ėshtė pėrfunduar, ėshtė pėrgatitur botimi i tij shqip e italisht dhe shumė shpejt, brenda vitit 2005, do tė realizohet botimin e tij, nė bashkėpunim me Fondacionin Gramshi dhe Arkivat Shtetėrore tė Italisė.
 
Nė kėtė udhėrrėfyes janė pėrzgjedhur dhe koleksionuar pėrshkrimet e pjesės mė tė madhe tė dokumenteve pėr hebrenjtė nė arkivat shqiptare, duke filluar nga fundi i shekullit tė 17-tė e kėndej. Udhėrrėfyesi, sido qė nuk mund tė pretendohet tė pasqyrojė nė tėrėsi dokumentacionin me kėtė temė, do tė jetė njė lehtėsi e ēmuar pėr kėrkime pėr tė huajt dhe vendėsit.
 
Nė fillim tė vitit 2004 Arkivat e Shqipėrisė pėrgatitėn dhe zhvilluan, nė bashkėpunim me Qendrėn Hebraike tė Dokumentimit Bashkėkohor tė Milanos, me Universitetin e Barit dhe me Ambasadėn e Izraelit nė Romė, njė konferencė shkencore ndėrkombėtare kushtuar argumentit tė shpėtimit tė hebrenjve nė Shqipėri.
 
Viti 2004 ishte gjithashtu viti i pėrgatitjes sė paraprojektit tė Ligjit “Pėr shpalljen e Ditės sė Kujtesės” dhe i mbrojtjes sė tij nė Kuvendin e Shqipėrisė. Ky ligj, pas diskutimeve nė seancė plenare, u miratua me konsensusin e tė gjithė pėrfaqėsuesve politikė. Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave dhe Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė bashkėpunuan me njė varg institucionesh ndėrkombėtare pėr hartimin e para-projektit tė kėtij ligji, pėr promovimin e tij, si dhe pėr organizimin e veprimtarive tė edicionit tė parė. Me kėtė rast u hap edhe ekspozita “Kjo mund tė tė ndodhė edhe ty”, qė u konceptua si njė thirrje pėr reflektim dhe parandalim tė katastrofave qė shkaktojnė krimet kolektive.
 
Arkivat vazhduan tė punojnė pėr tė mundėsuar dokumentimin e rolit tė Shqipėrisė pėr shpėtimin e hebrenjve nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore edhe gjatė vitit 2005. Njė grup kineastėsh amerikanė, midis tė cilėve znj. Laura Shapiro dhe znj. Myriam Abramovitz, punuan me specialistė shqiptarė tė arkivistikės pėr pėrgatitjen e njė dokumentari me kėtė temė. Vizita e Ambasadores sė Izraelit nė Shqipėri znj. Irit Ben-Abba nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Arkivave nė muajin prill 2005 nxiti vendosjen e kontakteve tė bashkėpunimit me institucione tė tilla si Muzeu “Yad Vashem”, Akademia e Shkencave dhe Arkivat e Izraelit.
 
Marrėveshja qė u nėnshkrua sot nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Arkivave tė Shqipėrisė Shaban Sinani dhe Drejtori i Programeve Ndėrkombėtare Arkivistike tė Muzeut tė Memorialit tė Holokaustit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėrfaqėson njė nismė qė finalizon pėrpjekjet shumėvjeēare tė arkivave tė Shqipėrisė pėr njė angazhim strategjik nė kėtė fushė. Kjo nuk ėshtė njė marrėveshje pragmatiste, nė kuptimin qė nuk ėshtė nė qėllimin e saj fitimi financiar.
 
Arkivat e Shqipėrisė kanė ofruar akses tė shkallės maksimale pėr partnerėt amerikanė pėr dokumentet qė kanė tė bėjnė me fatin e hebrenjve nė Shqipėri dhe mė gjerėsisht pėr historinė e rreshtimit antifashist tė popullit shqiptar pėrkrah aleancės sė madhe botėrore; pėr problemet dhe specifikėn qė ka pasur kjo luftė nė Shqipėri.
 
Objekt i marrėveshjes janė rreth 5000 fletė dokumente, qė i takojnė periudhės 1933-1945, nė tė cilat dėshmohet fati i rreth 3000 hebrenjve tė ardhur nė Shqipėri nga shumė vende europiane nė gjendje pushtimi. Marrėveshja pėrmban angazhime tė palėve edhe pėr shkėmbim riprodhimesh tė dokumenteve tė fondeve tė luftės nė njė kuptim tė gjerė.
 
Sipas drejtuesve tė Arkivave tė Shqipėrisė, ėshtė nė nderin e popullit shqiptar, qė i fshehu dhe i shmangu nga rreziku nazist hebrenjtė e ardhur nė Shqipėri nga thuajse tė gjitha vendet e rajonit tė Ballkanit, dhe nuk dorėzoi asnjė prej tyre. Por ėshtė detyra e institucioneve tė kujtesės t’u japin mundėsi studiuesve, brenda e jashtė vendit, pėr tė shpjeguar shkencėrisht dhe duke bashkuar argumente kombėtare e ndėrkombėtare pse dhe si ndodhi kjo.
 
Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave shprehu besimin e saj se bashkėpunimi me Muzeun e Memorialit tė Holokaustit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, njė institucion i specializuar dhe me admirim ndėrkombėtar, do t’i shėrbejė promovimit tė dokumenteve arkivore pėr hebrenjtė nė Shqipėri, duke shėrbyer si njė medium i rėndėsishėm pėr studiuesit e huaj.
 
Bashkėpunimi midis dy institucioneve mbėshtetet nė filozofinė se institucionet e kujtesės duhet t’i shėrbejnė ndriēimit tė historisė sė lidhjeve tė pėrbashkėta shqiptaro-hebraike, veēanėrisht atyre tė periudhės sė Luftės sė Dytė Botėrore. Por kėshtu do tė shlyhet dhe njė detyrim njerėzor, duke ofruar burimet vendėse pėr tė rindėrtuar historinė individuale tė ēdonjėrit qė u rrezikua nė vitet e tmerrit nazist. Historia e kombeve dhe e bashkėsive bėhet nga historia e individėve pjesėtarė tė tyre.
 
Bashkėpunimi me Muzeun e Memorialit tė Holokaustit tė ShBA do tė jetė nė dobi tė njohjes sė njė “Shqipėrie tjetėr” nė botė, tė njė Shqipėrie qė, si rrallėkush tjetėr, problemin e hebrenjve e deklaroi politikisht, nė rrugė diplomatike dhe nė korrespondencėn e saj zyrtare njė “ēėshtje tė brendshme” tė saj.
 
Arkivat e Shqipėrisė janė njė dritare e vogėl pėr tė parė njė cilėsi tė lartė njerėzore, pėr tė kuptuar se holokausti nuk ka qenė njė gjė e pashmangshme, pėr tė kuptuar se rezistenca antifashiste mund tė ishte njėherėsh edhe njė rezistencė kundėr holokaustit dhe e pandarė prej saj. Nga kjo dritare shihet se njė popull i vogėl bėri njė sfidė qė bėnė sikur nuk e panė seli e qendra tė larta tė botės sė madhe, pėrpara syve e dyerve tė tė cilave u masakruan mijėra hebrenj. Sot ėshtė e lehtė tė ėmbėlsosh historinė dhe t’i kthesh episodet nė qėndrim tė pėrgjithshėm politik, por dikur nuk ka ndodhur kėshtu.
 
Katastrofa e njohur me emrin “Shoah”, zbatim i doktrinės naziste tė demoracės dhe tė “zhdukjes pėrfundimtare”, ėshtė njė plagė e pambyllur e Luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė njė kujtim rrėnqethės pėr tė gjithė ata qė e jetuan dhe e pėrballuan. Por ky ėshtė njė tmerr qė duhet njohur, pėr tė mos u pėrsėritur mė.
    
 
HEBRENJTĖ, SHQIPTARĖT DHE ARKIVAT
    
Ndryshe nga sa mendohet, lidhjet historike-kulturore midis shqiptarėve dhe hebrenjve ekzistojnė qysh prej antikitetit. Gjurmėt e kėtyre lidhjeve janė ruajtur nė arkeologji, nė etnologji, nė besim e rite, nė histori e kronika, dhe mbi tė gjitha nė arkiva. Ky ėshtė mendimi qė u shpreh nė bisedime dhe nė ceremoninė e nėnshkrimit tė marrėveshjes midis arkivave tė Shqipėrisė dhe Museut Memorial tė Holokaustit tė SHBA. Sipas drejtorit tė pėrgjithshėm tė arkivave Shaban Sinani katėr janė ardhjet mė tė mėdha tė hebrenjve nė hapėsirėn shqiptare dhe tė katra lidhen me periudhat mė rė njohura tė rrezikimit tė shpeshtė kolektiv tė hebrenjve:
 
 -   Nė shekujt e parė tė erės sė re, kur hebrenjtė depėrtoheshin si skllevėr nė ish-perandorinė romake (hebrenjtė romaniotė);
 -   Nė periudhėn e inkuizicionizmit perėndimor, sidomos tė atij spanjoll, nė fund tė mesjetės (hebrenjtė safardikė);
 -   Nė periudhėn e pėrndjekjes masive prej ish-perandorisė osmane pas dėshtimit tė kryengritjes sė udhėhequr prej “mystical Messiah“ Sabetha Zevi;
 -   Nė periudhėn e shpalljes sė doktrinės naziste tė demoraza-s (“final solution“).
 
Fakti qė populli shqiptar u ėshtė gjendur nė krah hebrenjve nė kohėra shumė tė rrezikshme ėshtė nė nderin e tij, por njėherėsh dėshmon njė lidhje tė fortė kulturore dhe shpirtėrore. Nė asnjė fazė tė historisė sė popullit shqiptar, madje nė atė mė tė afėrt, pavarėsisht se cili ka qenė qėndrimi politik zyrtar i autoriteteve shtetėrore, nuk ka dėshmohen psikoza antisemite.
 
Ėshtė pėr t’u shėnuar fakti qė dėshmohet nė dokumente se nė vitet 1960 autoritetet komuniste tė Tiranės, megjithėse nuk mbanin asnjė marrėdhėnie diplomatike me Izraelin, lejuan lėnien e shtetėsisė shqiptare pėr afro 200 hebrenj qė kėrkuan tė shkojnė vullnetarė nė mbrojtje tė vendit tė tyre (periudha e njohur e luftės 5-ditore).
 
Ėshtė e ditur botėrisht se Shqipėria ėshtė njė prej vendeve tė rralla nė botė ku gjatė Luftės sė Dytė Botėrore gjetėn shpėtim jo vetėm hebrenjtė e vet, por edhe disa mijėra hebrenj tė vendeve tė Ballkanit dhe tė Europės Qendrore.
 
Para luftės Shqipėria kishte vetėm 200 hebrenj qė e kishin deklaruar etnicitetin e tyre. Nė fund tė luftės Shqipėria kishte 2500-3000 hebrenj tė ardhur nga Dalmacia, Mali i Zi, Serbia, Kosova, Maqedonia, Bullgaria dhe Greqia.
 
Asnjė hebre nuk iu dorėzua autoriteteve pushtuese nga populli shqiptar dhe nga organizatat politike tė asaj kohe. Populli shqiptar dhe autoritetet e tij i fshehėn hebrenjtė nė familjet vendėse, i veshėn me kostume tradicionale shqiptare.
 
Nazistėt i kėrkuan Tiranės tė dorėzonte urgjentisht arin bankar dhe listat e hebrenjve. Ėshtė e ditur se nazistėt e morėn jo vetėm arin bankar, por edhe rezervėn nė kartėmonedhė tė parasė sė vendit. Kurse listat e hebrenjve nuk i morėn kurrė, sepse shqiptarėt, me njė konsensus tė pėrgjithshėm dhe tė padeklaruar, pavarėsisht nga bindjet dhe rreshtimi politik i tyre, e quajtėn ēėshtjen hebraike “ēėshtje tė brendshme“ tė tyre.
  
Shqipėria ėshtė ndoshta vendi i vetėm i pushtuar prej nazifashistėve qė nuk miratoi asnjė ligj antihebraik gjatė luftės.
 
Hebrenjtė erdhėn nė Shqipėri nga vendet e Ballkanit nė formė grupimi kolektiv dhe nė formė individuale.
 
Tri grupimet mė tė mėdha tė hebrenjve tė ardhur nga ky rajon pėr tė gjetur shpėtim kėtu janė:
 -  192 hebrenj tė Kotorrit (1942, Mali i Zi);
 -  350 hebrenj tė Dalmacisė (Splitit, 1942);
 -  500 hebrenj tė Serbisė, pėrqendruar nė Kosovė (1942).
 
Ardhja e hebrenjve nė Shqipėri u pėrgatit qysh gjatė viteve tė para tė shpalljes sė doktrinės naziste “final solution”. Njė rol tė dorės sė parė luajti ish-ambasadori i ShBA nė Tiranė dhe njė prej miqve mė tė sinqertė tė Shqipėrisė Herman Bernstein, i cili ishte edhe vetė hebre. Vitet 1930 nė gjithė Perėndimin njihen si “golden age” e hebrenjve nė Shqipėri. Ėshtė pikėrisht kjo koha kur shtypi pronazist botonte vazhdimisht artikuj ku flitej me alarm pėr “kolonizimin izraelit tė Shqipėrisė” dhe pėr “shndėrrimin e Shqipėrisė nė njė Palestinė tė dytė”.
 
Por po ashtu kjo ėshtė koha kur Komisariati i Lartė i Refugjatėve pranė Lidhjes sė Kombeve nė Gjenevė dhe organizatat ndėrkombėtare qė u krijuan pėr tė parandaluar katastrofėn globale ndaj hebrenjve Shoah zhvilluan bisedime me autoritetet shqiptare pėr tė krijuar mundėsi tė zhvendosjes masive tė hebrenjve tė vendeve tė Europės Qendrore, qė e kishin mė afėr rrezikun e likuidimit. Intelektualėt shqiptarė bėnė maksimumin pėr tė shpėtuar kolegėt e vet hebrenj, sidomos albanologun e mirėnjohur Norbert Jokl, i cili u dėbua nga Universiteti i Vjenės dhe u ekzekutua nė Minsk vetėm pse ishte hebre.
 
Nuk ėshtė e rastit qė nė Shqipėri erdhėn dhe gjetėn strehė emra tė njohur tė botės hebraike, intelektualė tė shquar, si prof. Stanislav Zuber, dr. Weitzman, dr. Ovrinofski, dr. Josef Levi (Pepe Levi), dr. Leo Thur dhe shumė tė tjerė, sepse pikėrisht intelektualėt hebrenj ishin tė parėt qė viheshin nė shenjėn e nazistėve.
 
Pėr tė gjitha kėto dhe pėr shumė ēėshtje tė tjera ėshtė shkruar fare pak dhe kur ėshtė shkruar gjėrat janė trajtuar nė mėnyrė tė sipėrfaqshme. Prandaj nuk ka qenė e mundur qė tė njihet kjo faqe e ndritur e historisė sė popullit shqiptar. Njė popull qė nuk ka marrė pjesė nė holokaustin e pėrbindshėm nazist ka dhėnė njė provė se nuk ka cilėsinė pėr tė ushtruar krime kolektive.
 
Janė rreth 5000 fletė dokumente tė cilat dėshmojnė ekzistencėn si komunitet tė hebrenjve nė Shqipėri prej sė paku tre shekujsh; rolin e tyre pėr orientimin e lidhjeve ekonomike tė Shqipėrisė drejt Perėndimit qysh nga mesjeta, shkėmbimin e vlerave kulturore dhe fetare me vendėsit, deri tek shpėtimi historik i tyre nė vitet e epidemisė nazifashiste. Prandaj nuk ėshtė aspak e rastit qė pikėrisht arkivave iu besua hartimi i projektit tė Ligjit “Pėr shpalljen e Ditės sė Kujtesės“, qė u miratua vjet nga Kuvendi i Shqipėrisė, duke e bashkuar kėtė vend me njė tjetėr standard ligjor euro-atlantik.
 
Marrėveshja qė u nėnshkrua, pohon z. Sinani, krijon tė gjitha kushtet qė kjo pjesė e historisė sė pėrbashkėt shqiptaro-hebraike tė zėrė vendin e merituar nė njė mjedis ndėrkombėtar, nė njė institucion tė specializuar, siē ėshtė “Memorial Museum of Holocaust“ i Nju Jork-ut.
 
Kjo marrėveshje do tė bėjė qė roli i Shqipėrisė nė mbrojtje tė hebrenjve tė mos jetė thjesht njė gojėdhėnė dhe as njė faqe e bardhė, pa burime dhe dėshmi. Institucionet qė nėnshkruan marrėveshjen do tė mundėsojnė qė burimet pėr lidhjet shqiptaro-hebraike, pėr vendin e Shqipėrisė nė aleancėn botėrore antifashiste dhe rolin e saj, pėr vetė historinė e rezistencės vendėse dhe tė bashkėpunimit me aleatėt perėndimorė, tė promovohen nė shkallė tė gjerė dhe tė disponohen lirisht, siē ėshtė nė kulturėn e shoqėrive tė hapura demokratike.
 
    
FJALA E HAPJES E ZOTIT SHABAN SINANI NĖ CEREMONINĖ E NĖNSHKRIMIT TĖ MARRĖVESHJES ME MEMORIAL MUSEUM OF HOLOCAUST TĖ SHBA
    
Nga Shaban SINANI
 
Shkėlqesia Juaj znj. Marcie Ries, Ambasadore e SHBA nė Tiranė;
Tė nderuar miq, pėrfaqėsues tė Muzeut Memorial tė Holokaustit tė SHBA;
Zonja dhe zotėrinj tė pranishėm, pėrfaqėsues tė institucioneve shkencore-akademike tė Shqipėrisė dhe tė organizatave joqeveritare,
Tė dashur kolegė,
 
Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave tė Shqipėrisė dhe Muzeu Memorial i Holokaustit i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės janė gati tė nėnshkruajnė njė marrėveshje bashkėpunimi afatgjatė pėr kėrkime dhe shkėmbime nė fushė tė dokumentacionit.
 
Unė ju falėnderoj qė e keni vlerėsuar kėtė ngjarje dhe sot jeni bashkė me ne pėr tė nderuar kėtė ceremoni.
Arkivat e Shqipėrisė kanė vite qė po punojnė pėr tė bėrė tė njohura brenda vendit dhe ndėrkombėtarisht pasurinė dokumentare qė ruajnė nė lidhje me holokaustin, katastrofa mė e madhe njerėzore e shekullit tė 20-tė dhe ndoshta e tė gjitha kohėrave.
60 vjet pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, holokausti mbetet ende njė plagė e hapur pėr njerėzimin.
 
Nė gjuhėn e burimit “holocaust” do tė thotė “sakrifikim me zjarr pėr nder tė hyjnive”. Ajo qė ndodhi me hebrenjtė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore qe vėrtet njė “sakrifikim me zjarr”, por ky flijim nuk iu kushtua asgjėje hyjnore, asgjėje sublime. Fati i afro 7 milionė hebrenjve u pėrcaktua nga teoria ēnjerėzore e demoracės, nga doktrina naziste e “zhdukjes pėrfundimtare”. Pėr herė tė parė shfarosja masive u kthye nė industri. Fitimtarėt e Luftės sė Dytė Botėrore, me tė drejtė, nga njėri jubile nė tjetrin, shpallin numrin e dėshmorėve qė kanė dhėnė pėr ēlirimin e njerėzimit prej epidemisė nazifashiste. Por 7 milionė hebrenj tė shfarosur mbeten edhe sot e kėsaj dite thjesht viktima.
 
Holokausti ėshtė njė prej taksave mė tė mėdha qė pagoi njerėzimi gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
 
Arkivat e Shqipėrisė janė njė dritare e vogėl pėr tė parė pėrmasat e llahtarshme tė holokaustit nazist. Por nga kjo dritare e vogėl mund tė shihet njė prej pamjeve mė tė veēanta tė kėsaj katastrofe. Nga kjo dritare mund tė shihet se holokausti nuk ka qenė aspak njė dukuri e pashmangshme. Kujtesa e shkruar e popullit shqiptar dėshmon se, ashtu sikurse rezistenca antifashiste, qė mori pėrhapje botėrore, ashtu dhe rezistenca kundėr katastrofės sė quajtur “Shoah” mund tė merrte tė njėjtėn pėrmasė.
 
Shqipėria njihet nė botė si vendi ku jo vetėm nuk u dorėzua asnjė hebre, por fundi i luftės e gjeti me 15-fishin e numrit tė hebrenjve rezidentė tė regjistruar nė fillimin e viteve 1930. Kjo ndodhi nė njė kohė kur qendra tė mėdha me influencė nė botė gati-gati bėnin sikur nuk e shihnin tmerrin qė po ndodhte para syve tė tyre dhe tek portat e selive tė tyre. Shqipėria ėshtė njė prej vendeve tė rralla nė botė ku nuk u vunė nė veprim ligje antihebraike. Shqipėria ėshtė njė prej vendeve tė rralla nė botė ku mbrojtja e hebrenjve u quajt zyrtarisht “ēėshtje e brendshme” e saj. Lufta e Dytė Botėrore shkaktoi rigrupime politike cilėsore edhe nė Shqipėri, konflikte dhe acarime tė brendshme, por, pėr sa u takon hebrenjve, u shfaq njė konsensus mbipolitik i pashkruar.
 
Shpėtimi i hebrenjve nė Shqipėri ėshtė pjesė e kontributit tė saj nė aleancėn antifashiste botėrore. Pėr fat tė keq, ky kontribut ėshtė gati i panjohur nė terma shkencorė. Ne do tė punojmė pėr shumė kohė, me frymė hapjeje, mirėkuptim e kolegjialitet, me Muzeun Memorial tė Holokaustit, pėr tė ofruar burimet tona dhe njohjen tonė pėr tė mundėsuar qė kėrkuesit tė shohin jo vetėm me pasion, por mė shumė me reflektim tė thellė, pėrmes kėsaj dritareje qė po hapim, ēfarė ndodhi nė kėtė vend tė vogėl tė tė papriturave tė mėdha me hebrenjtė e ardhur nga shumica e vendeve tė Ballkanit dhe tė Europės.
 
Marrėveshja qė kemi gati pėr tė nėnshkruar ėshtė shprehje e njė pėrgjegjėsie tė pėrbashkėt qė kanė dy institucionet tona. Kjo ėshtė njė pėrgjegjėsi e dyfishtė: me karakter njohės dhe me karakter human. Ne do tė bėjmė gjithēka pėr t’i pėrmbushur kėto pėrgjegjėsi. Pėr arkivat e Shqipėrisė dhe pėr imazhin e kėtij vendi ėshtė nder dhe shans qė dokumentet tona pėr fatin e hebrenjve tė jenė tė komunikueshme nė Muzeun Memorial tė Holokaustit, nė njė mjedis ndėrkombėtar qė admirohet kudo nė botė pėr filozofinė e shėrbimit tė vet; nė njė prej institucioneve mė tė specializuara nė shkallė globale.
 
Nė emėr tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Arkivave dhe me tė drejtat qė e njohura prej ligjit vendės pėr shėrbimin arkivor, unė e kam siguruar z. Radu Ioanid, Drejtor i Programeve Ndėrkombėtare Arkivistike tė kėtij institucioni, se Arkivat e Shqipėrisė do tė ofrojnė komunikim tė shkallės mė tė lartė. Kemi humbur mjaft kohė duke i trajtuar disa nyje etnotipike tė popullit shqiptar jashtė kronologjisė dhe burimeve.
 
Arkivat do tė ofrohen pėr bashkėpunim ndaj partnerėve amerikanė edhe pėr tė mundėsuar njė kuptim tė pėrgjithshėm tė historisė sė luftės nė Shqipėri. Mungesa e njė kontekst tė tillė njohjeje dhe burimesh do tė linte pa njė pėrgjigje vetė pyetjen pse nė Shqipėri s’pati holokaust.
 
Para se tė t’i lė fjalėn kolegut tim tė nderuar, Dr. Radu Ioanid, dėshiroj t’u shpreh falėnderimet e mia: delegacionit tė Muzeut Memorial tė Holokaustit, Shkėlqesisė sė Saj znj. Marcie Ries, ambasadore  ShBA nė Tiranė; kėshilltarėve tė saj, veēmas znj. Bernadette Roberts, si dhe bashkėpunėtorėve tė mi, tė cilėt kanė investuar nė kėtė marrėveshje dijet, shpirtin dhe zemrėn e tyre.
 
Ju faleminderit pėr durimin. 

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.