|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vlorė: Vritet njė 20 vjeēare qė kishte denoncuar korrupsion dhe trafiqe nė radhėt e policisė

 
 

 

2 gusht 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Raimond KOLA

Policia e Vlorės tha sot se gjeti trupin pa jetė tė njė vajze njėzetvjeēare  e cila pak kohė mė parė  kishte denoncuar njė varg oficerėsh tė policisė sė kėtij qyteti tė pėrfshirė nė korrupsion dhe trafiqe.

Sipas burimeve policore Joana Dudushi, nėnė e njė foshnje disa muajshe,  ėshtė qėlluar me thikė nė zemėr  dhe mė pas ėshtė hedhur nė det. Policia tha se kishte nisur hetimet pėr vrasėsit.

Partia Demokratike e opozitės pėrmes nėnkryetares sė saj Jozefina Topalli kėrkoi angazhimin e Prokurorit tė Pėrgjthshėm pėr tė hetuar rrethanat qė kanė ēuar nė kėtė krim.  Partia Demokratike tha se vrasja dėshmonte situatėn e boshllėkut shtetėror dhe kaosit qė ka pėrfshirė sipas Partisė Demokratike strukturat e shtetit.

Viktima e sotme nė Vlorė, Joana Dudushi,  ishte bėrė e njohur pėr publikun shqiptar pėrmes denoncimeve nė njė emision televiziv investigativ tė njė vargu oficerėsh tė policisė sė Vlorės.

Vajza kishte denoncuar oficerė tė njė njėsie tė anti-trafikut se ishin tė implikuar vetė nė trafiqe dhe u vinin gjoba qytetarėve nėn akuza tė rreme. Prokuria e Vlorės kishte nisur hetimet  pėr  dėshmitė e 20 vjeēares tė bėra nė emisionin Fiks fare tė televizionit Top Channel.

Por nė gjykatė pėr shkak tė presioneve vajza 20 vjecare i kishte tėrhequr denoncimet e saj dhe i ishte kthyer jetės me foshnjėn e saj nėtė muajshe nė njė shtėpi pėrdhese nė periferi tė Vlorės. 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.