|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serwer: Negociatatat pėr statusin e Kosovės, nuk do tė ishin tė suksesshme pa njė prani tė fortė amerikane

 
 

 

2 gusht 2005 /TN /Zėri i Amerikės

Keida K
OSTRECI

Njė ekspert amerikan i ēėshtjeve tė Ballkanit thotė se negociatatat pėr statusin e Kosovės, nuk do tė ishin tė suksesshme pa njė prani amerikane me peshė.  Por para hapjes sė bisedimeve Kosova duhet tė marrė dritėn jeshile pėr  standartet, ku ndėr mė tė rendėsishmet ėshtė krijimi i kushteve pėr kthimin e tė zhvendosurve.  Daniel Serwer,  Drejtor i Operacioneve pėr Paqen dhe Stabilitetin dhe i Nismės pėr Ballkanin nė Institutin Amerikan tė Paqes, thotė se kthimi ėshtė kryesisht pėrgjegjėsi e autoriteteve  tė Kosovės. Zoti Serwer tha gjithashtu se nuk duhet qė decentralizimi tė kthehet nė njė justifikim pėr ndarjen e Kosovės nė baza etnike.  

Zėri i Amerikės: Zoti Serwer, kthimi i tė zhvendosurve vazhdon tė jetė njė problem shumė i mprehtė nė Kosovė. Ēfarė mendoni se duhet bėrė pėr tė arritur pėrparim nė kėtė drejtim dhe pse nuk ėshtė arritur pėrparim aq sa duhet?

Daniel Serwer: Mendoj se ka shumė arsye: gjendja ekonomike nuk ėshtė e tillė qė tė inkurajojė kthimin e tyre, gjuha e ndryshme e serbėve dhe shqiptarėve e bėn jashtė mase tė vėshtirė, pasi nuk ėshtė e lehtė pėr njė serb tė shkojė nė njė komunitet qė nuk e flet fare gjuhėn e tij. Pėrveē kėsaj mendoj se Beogradi nuk e ka inkurajuar kthimin e serbėve, apo tė paktėn nuk ka inkurajuar kthimin, me pėrjashtim tė njė numri tė vogėl enklavash.

Megjithatė ėshtė pėrgjegjėsia e autoriteteve tė Kosovės qė tė inkurajojnė kthimin e tyre dhe t’i japin shtysė. Ėshtė pėrgjegjėsi e tyre dhe ėshtė nė interesin e tyre ta bėjnė njė gjė tė tillė.

Zėri i Amerikės: Decentralizimi ėshtė njė nga ēėshtjet kryesore qė po diskutohet kėto ditė nė Kosovė dhe me realizimin e tij mendohet qė komuniteti serb do tė ketė mė shumė tė drejta. Si mendoni se po ecėn ky proces dhe pse ėshtė kaq i rėndėsishėm pėr tė gjitha komunitetet nė Kosovė?

Daniel Serwer: Decentralizimi ėshtė njė pjesė e rėndėsishme pėr zgjidhjen e problemeve nė gjithė Ballkanin, pėrfshirė Bosnjen, Kroacinė, Maqedoninė, madje edhe nė vetė Serbinė. Kosova nuk ka pse tė bėjė pėrjashtim. Por nuk ėshtė diēka e lehtė. Mė duket se Kosova i ka hyrė tashmė kėtij procesi. Situata nuk ėshtė e pėrkryer, por procesi po ecėn. Megjithatė shqetėsimi im ėshtė qė decentralizimi tė mos kthehet nė justifikim pėr ndarje territoriale mbi baza etnike. Nuk duhet tė lejohet qė decentralizimi tė kthehet nė ndarje. 

Zėri i Amerikės: Kohėt e fundit angazhimi diplomatik i Washingtonit, e solli pėrsėri Kosovėn nė programin e komunitetit ndėrkombėtar. A mendoni se ky angazhim do tė vazhdojė gjatė gjithė procesit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, apo Shtetet e Bashkuara do t’u lėnė mė shumė kompetenca evropianėve?

Daniel Serwer: Ajo qė i mungon kuadrit tė negociatave pėr statusin pėrfundimtar, ėshtė ana organizative. Mendoj se njė formulė do tė marrė formė nė shtator, mendoj me dy tė dėrguar: njė tė dėrguari amerikan, dhe njė tė Bashkimit Evropian. Shpresoj qė ata tė kenė tė njėjtin status. Nuk mė pėlqen ideja e njė amerikani, si zėvendės nėn drejtimin e Bashkimit Evropian. Shpresoj qė ata tė mos caktohen nga Kombet e Bashkuara, por nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara me njė mandat tė Kombeve tė Bashkuara.

Por tė gjitha do tė merren vesh nė vjeshtė. Jam i sigurt qė Grupi i Kontaktit po diskuton pėr hollėsitė me Kėshillin e Sigurimit. Por e gjithė kjo nėnkupton pėrshpejtimin nė pėrparimin e standardeve, diēka shumė e rėndėsishme. Gjithashtu edhe raporti i zotit Aide do tė jetė shumė i rėndėsishėm.

Nuk mendoj se ēėshtja e statusit mund t’u lihet nė dorė vetėm evropianėve, procesi nuk do tė jetė i suksesshėm nėse u lihet vetėm evropianėve. Duhet tė ketė njė pėrfaqėsim tė fortė amerikan nė kėto negociata. Nuk e di nėse kjo do tė ndodhė, por unė po i nxis amerikanėt qė tė caktojnė dikė me autoritet nė negociata. Veēanėrisht tani qė Evropa ka problemet e veta, me hedhjen poshtė tė Kushtetutės nė Francė dhe Hollandė, ėshtė shumė e rėndėsishme qė amerikanėt tė kenė nė negociata njė pėrfaqėsim tė fortė.

Zėri i Amerikės: A mendoni se aspiratat euroatlantike, si tė komunitetit shqiptar, ashtu edhe tė atij serb, do tė ndihmonin qė tė dyja kėto komunitete ta shikonin me pragmatizėm statusin pėrfundimtar tė Kosovės?

Daniel Serwer: Mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė ata tė kenė perspektivėn e Bashkimit Evropian para sysh. Pavarėsisht nga vendimi qė marrin sot, nė njė tė ardhme, do tė ketė liri lėvizjeje mes Serbisė dhe Kosovės, brenda Bashkimit Evropian. Do tė kenė lirinė tė vendosen ku tė duan. Kėshtu qė nėse mbahet nė vėmendje kjo e ardhme, shumė gjėra bėhen mė tė lehta pėr tė sotmen.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.