|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Lidhja Shqiptaro-Amerikane diskuton me ligjvėnės nė Kongres mbi ēėshtjet qė shqetėsojnė shqiptarėt nė Ballkan

 
 

 

1 gusht 2005 / TN

KONOMI / Zėri i Amerikės
 
Njė delegacion i Lidhjes Civile Shqiptaro-Amerikane ishte ditėt e fundit nė Uashington pėr t’u shprehur ligjvėnėsve shqetėsimet mbi njė sėrė ēėshtjesh qė lidhen me shqiptarėt nė Ballkan. Ata shtruan sidomos problemet qė kanė tė bėjnė me statusin e shqiptarėve nė Mal tė Zi, qė ata tė kenė mė shumė tė drejta nė zonat ku pėrbėjnė shumicė.

Njė grup shqiptaro-amerikanėsh erdhėn nė Kongres pėr t’u kėrkuar ligjvėnėsve tė ndėrhyjnė nė mbrojtje tė drejtave qė duhet tė kenė shqiptarėt nė Mal tė Zi.

Ministri i jashtėm i Malit tė Zi Miodrag Vllahoviē, ėshtė shprehur mė parė se pothuajse tė gjitha problemet e shqiptarėve nė Mal tė Zi janė zgjidhur, por Lidhja Civile Shqiptaro-Amerikane, njė grup lobist qė drejtohet nga ish kongresmeni Joseph DioGuardi nuk mendon kėshtu. Zoti DioGuardi, qė kryesonte delegacionin thotė se shqiptarėve nė Mal tė Zi duhet t’u jepet mė shumė autonomi nė zonat ku ata pėrbėjnė shumicė. Pėrndryshe, shpjegon ai, popullsia shqiptare do tė ishte e rrezikuar.

“Disa mendojnė se nėse e lejojmė kėtė tė ndodhė, atėhere brenda 5 ose 10 vjetėsh, nė Mal tė Zi nuk do tė ketė mė shqiptarė,” thotė zoti DioGuardi.

Delegacioni u takua me kongresmenin Tom Lantosh, i cili disa herė ka shprehur shqetėsim pėr gjendjen e shqiptarėve nė Mal tė Zi. Zoti Lantosh i dėrgoi nė qershor njė letėr kryeministrit tė Malit tė Zi, Millo Gjukanoviē, ku parashtron disa probleme qė ai mendon se duhet tė gjejnė zgjidhje. Kėto janė kryesisht ēėshtje tė qeverisjes lokale nė zonat ku shqiptarėt pėrbėjnė shumicė, si Ulqini dhe Tuzi. Zoti Lantosh, premtoi se do tė vazhdojė trysninė ndaj qeverisė malazeze.

Veēanėrisht shqetėsim ėshtė pėr shqiptarėt gjendja e Tuzit, pėr tė cilin ata kėrkojnė qė t’i kthehet statusi qė ka patur dekada mė parė si komunė me tė drejta tė plota.

Ata kėrkojnė qė Tuzi tė jetė nė gjendje tė vendosė pėr ēėshtjet e veta, sidomos pėr tė patur kontroll mbi buxhetin dhe jo tė lihet nėn administrimin e Podgoricės, sipas njė projektligji tė ri qė mund tė shqyrtohet nė parlament nė muajin shtator. Marash Nucullaj nga Miēigani thotė se Tuzi nuk ėshtė njė komunė e plotė, ėshtė vetėm njė gjysmė komune sipas organizimit tė tanishėm administrativ dhe kjo gjendje duhet tė ndryshojė.

Ndėrsa Lekė Gjocaj nga Nju Jorku thotė se shteti malazez duhet tė kuptojė se shqiptarėt kėrkojnė vetėm paqe, por duan gjithashtu tė drejtat e veta. Gjatė historiesė shpjegon ai, ka patur raste kur shqiptarėt kanė djegur shtėpitė e tyre pėr tė shpėtuar malazezėt.

Shirley Cloyes-DioGuardi ėshtė njė nga drejtueset e Lidhjes Shqiptaro-Amerikane me pėrvojė tė gjatė nė ēėshtjet e Ballkanit.

“Ky ėshtė viti i tretė qė Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane punon me zotin Lantosh pėr tė bėrė mė nė fund diēka rreth trajtimit tė shqiptarėve nė Mal tė Zi, tokat shqiptare mė tė varfėra dhe me mė shumė vėshtirėsi. Projektligji i ri pėr Podgoricėn do ta shkatėrronte Malėsinė,” thotė ajo.

Delegacioni i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane i shtroi kėto probleme edhe me dy ligjvėnės tė tjerė. Ileana Ros Lehtinen, nga Florida, ėshtė njėra nga ligjvėnėset e cila ka shprehur pėrkrahje pėr zgjidhjen e shpejtė tė statusit tė Kosovės nė favor tė pavarėsisė.

Dana Rohrabaker nga Kalifornia, dėgjoi gjithashtu kėrkesat e delegacionit shqiptar dhe tha se do t’i shtronte kėto probleme gjatė njė vizite qė mund tė bėjė nė Ballkan.

Ai shprehu gjithashtu shqetėsim pėr gjendjen paszgjedhore nė Shqipėri dhe tha se do t’i shkruajė njė letėr kryeministrit Fatos Nano qė tė pranojė humbjen nė zgjedhjet e tre korrikut.
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.