|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ismail Kadare nė njė intervistė ekskluzive pėr “Tirana Observer”

 
 

 Kadare: “Tė thyhet mendimi se krimi s’dėnohet”

 
 

 
1 gusht 2005 / TN 
 
Shkrimtari i madh Ismail Kadare ka pak kohė qė ka ardhur nga  Parisi tė pushojė nė vilėn e tij nė Golem. Pas njė viti tė suksesshėm, qė u konkretizua me ēmimin “Man Booker International Prize”, ai po rigjeneron aftėsitė krijuese nė shtėpinė verore mes pishave, fare pranė bregut tė Detit Adriatik me bashkėshorten Elenėn dhe mbesėn, Doruntinė.
 
Nė njė intervistė ekskluzive pėr “Tirana Observer” pėr herė tė parė ai tregon qėndrimin qė ka mbajtur shteti shqiptar nė promovimin e krijimtarisė sė tij pas viteve 90-tė.
 
 
Zoti Kadare! Pėr ju ėshtė shkruar njė libėr i tėrė “Njė dosje pėr Kadarenė”. Opinioni publik e ka pritur mirė kėtė libėr, por ka tek-tuk ndonjė mendim se ky ėshtė shkruar nė njė kohė tė papėrshtatshme. Po ju vetė si mendoni pėr librin?
 
Kadare: Mendoj se pėr zbulimin e sė vėrtetės koha ėshtė gjithmonė e pėrshtatshme. E kundėrta ėshtė pėr ata qė jo vetėm nuk e duan tė vėrtetėn, por tmerrohen prej saj.
 
Libri i shkruar nga Shaban Sinani ėshtė si tė themi dosja juaj nė periudhėn e diktaturės. Me pak fjalė, qėndrimi qė ėshtė mbajtur ndaj jush deri nė vitet 90-tė. Po sot cili ėshtė qėndrimi i shtetit ndaj Ismail Kadaresė?
 
Kadare: Nuk besoj se ka sot ndonjė shkrimtar serioz qė tė merakoset nėse shteti demokratik sillet korrekt ose jo me tė. Ky ėshtė problem i shtetit, jo i shkrimtarit. Ėshtė gjithashtu problem i shoqėrisė, i nxitjes sė zhvillimit kulturor, i imazhit tė vendit, sidomos kur vendi ka mungesė njohjeje dhe vetvetiu ka nevojė pėr ndihmėn e kulturės.
 
Kėshtu, pėr shembull, Shqipėria ndodhet sot pėrballė problemit kryesor tė saj: hapja e rrugės drejt Evropės. Nė kushte tė tilla kultura, lot njė rol tė ndjeshėm. Tė gjithė e dinė se shumė vite mė parė, kujtimi i qytetėrimit dhe letėrsisė sė vjetėr greke, luajti njė rol tė dukshėm nė pranimin para kohe tė Greqisė nė Bashkimin Evropian.
 
Sa e ka promovuar, ndihmuar shteti njė shkrimtar kaq tė madh. A ka ndodhur ndonjėherė qė shteti t’i sjellė pengesa Ismail Kadaresė?
 
Kadare: Njė shkrimtar, e sidomos njė shkrimtar “kaq i madh”, siē thoni ju nuk ka pse tė presė ndihmė ose promovim nga shteti i vet, ose nga ndonjė shtet cilido qoftė ai. Nuk kam patur ndonjėherė kėrkesė ndaj shtetit paskomunist, qoftė i djathtė, qoftė i majtė, pėr asgjė.
 
Ndaj ēdo ankim do tė ishte nė kėtė rast pa kuptim. Edhe kur ėshtė fjala pėr shpėrfillje, e aq mė tepėr pėr pengesa, nė rastin e shtetit demokratik, kėto nuk mund tė jenė asnjėherė serioze. Tjetėr gjė ėshtė nė botėn jodemokratike, e sidomos nė shtetet totalitare siē kemi qenė mė parė ne, e siē janė sot Kuba, Koreja e Veriut e vende tė tjera qė s’e njohin demokracinė. Nė to raportet shkrimtar-shtet janė gjithmonė dramatike.
 
Tek ne ngrihen megjithatė probleme tė raporteve me shtetin nga shkrimtarėt dhe artistėt...
 
Kadare: Shteti i sotėm ka pėr detyrė tė mbrojė shkrimtarėt dhe artistėt, ashtu si gjithė qytetarėt nga dhuna. Para ca ditėsh opinioni shqiptar u trondit thellėsisht nga goditja mizore qė iu bė mu nė mes tė Tiranės, arkitektit, shkrimtarit dhe piktorit tė shquar Maks Velo.
 
Maks Velo ėshtė persekutuar pėr njė kohė tė gjatė nga regjimi komunist, por kjo goditje nė mes tė rrugės nuk ėshtė mė pak e shėmtuar. Siē e tha ai vetė ėshtė njė klimė dhune verbale e nxitur nga shtypi radikal, qė pėrfundon pastaj nė dhunė fizike. Gjithė Evropa e sotme demokratike, po rishikon sot ligjet e saj pėr tė kufizuar nxitjen e urrejtjes e tė dhunės nė ēdo trajtė qė tė ketė ajo.
 
Arroganca e dhunshme shfaqet nė forma tė ndryshme. Shtypi sapo ka njoftuar se pas 49 seancash gjyqėsore drejtėsia shqiptare ende nuk i ka dhėnė drejtėsi njė personaliteti tė madh e fisnik tė kulturės shqiptare, tė ndjerit Vedat Kokona. Pėr tė vėrtetuar pėrvetėsimin barbar tė veprės sė tij madhore do tė mjaftonin disa orė, kurse procesi po kapėrcen vitin e tretė.
 
Kjo vjen sepse Vedat Kokonėn e mbrojnė vetėm dy vajzat e tij jetime, kurse ana e akuzuar ka njohje e mjete tė shumta pėr tė sabotuar gjykimin. Po nuk ėshtė vendi kėtu pėr t’u zgjatur nė njė ēėshtje qė kėrkon shqyrtim tė veēantė e tepėr serioz.
 
Ėshtė interesant fakti qė ju jeni anėtar i Akademisė Franceze tė Shkencave Morale, si njė ndėr 12 tė huajt qė bėjnė pjesė nė tė, e keni zėnė vendin e Karl Popperit. Pra jeni anėtar ashtu si edhe Kardinali Raizinger, i cili u kurorėzua Papė. Cili ka qenė vlerėsimi i strukturave shtetėrore pėr ju qė ia rrisni kėshtu prestigjin vendit tonė tė vogėl?
 
Kadare: Nė kėtė rast mund tė them se vlerėsimi i shtetit shqiptar ka qenė krejtėsisht i gabuar. Por do tė shtoja se nga ky vlerėsim unė si shkrimtar dhe anėtar i Akademisė nuk pata ndonjė humbje. Ishte shteti shqiptar, qė me bojkotimin qė praktikisht i bėri ceremonisė, jo vetėm qė humbi shansin e rrallė tė ishte i pranishėm nė lozhėn e nderit, nė njė nga mė tė fismet ceremoni tė qytetėrimit francez dhe atij botėror, por u kujtoi tė gjithėve shijen e hidhur tė regjimit komunist, kur Shqipėria i largohej ēdo kontakti me botėn e qytetėruar.
 
Duke u kthyer pas ia vlen tė pėrmendim se nė ceremonitė e anėtarėsimit nė Akademinė Franceze tė Shkencave Morale, merr pjesė edhe presidenti francez, e njė ftesė pėr tė asistuar atje ka marrė edhe homologu i tij shqiptar, apo edhe kryeministri e kryetari i Parlamentit shqiptar tė asaj kohe. Si u ndjetė nga mungesa e zyrtarėve shqiptarė atėherė?
 
Kadare: Jua thashė se nga pala shqiptare ceremonia u bojkotua, domethėnė nuk erdhi as presidenti shqiptar, as tė tjerėt. U dėrgua nė vend tė tyre Teodor Laēo, ministri i Kulturės, nė mos gaboj. Kryesia e Akademisė mbeti gojėhapur, sepse njė gjė e tillė nuk u kishte ndodhur.
 
Pėr vetė rangun e lartė e tė kufizuar tė anėtarėve tė huaj, (nė 12-shen e tanishme janė midis tė tjerėve mbreti Huan Karlos, presidenti Havel, Papa Bonifaci 16), tradicionalisht nė ceremonitė solemne tė pranimit i bėhet ftesė gjithashtu presidentit tė vendit prej nga vjen akademiku i porsapranuar. Nė rast tė njė pamundėsie tė presidentit parashikohet pėrfaqėsimi i tij prej kryetarit tė Parlamentit ose tė kryeministrit. Por kurrsesi tė njė ministri.
 
Pra refuzimi i tė treve nuk ndodhte kurrė. Ose mė saktė ndodhte vetėm me akademikėt qė ishin nė armiqėsi me shtetin e tyre. Para ca vitesh kėshtu ishte pranuar Saharovi, i bojkotuar nga shteti sovjetik, i cili doli krejt i turpėruar nga dueli me Saharovin.
 
Duke mos e kuptuar dot qėndrimin absurd shqiptar, Akademia propozoi diēka tė ngjashme, por unė e refuzova. Ishte viti 1996, Shqipėria kishte shumė probleme dhe unė kurrsesi nuk doja ta rrezikoja imazhin e saj tė dėmtuar tashmė. Siē thashė mė lart, nė raste tė tilla ėshtė shteti qė humbet nga pėrplasja. Ceremonia u krye sipas tė gjitha rregullave dhe nė fjalimin tim unė nuk bėra as aluzionin mė tė vogėl se midis meje dhe shtetit shqiptar ka probleme.
 
Ėshtė hera e parė qė ju flisni pėr njė gjė tė tillė. Do tė donim tė dinim cilat ishin, sipas jush, arsyet e njė qėndrimi tė tillė absurd? A nuk do t’i interesonte presidentit Berisha tė gjendej nė lozhėn e nderit me presidentin francez nė njė ceremoni kaq prestigjioze?
 
Kadare: Jam i bindur se do t’i interesonte shumė. Ndaj mendoj se nuk do tė ketė qenė ndonjė mosdashje e tij. Unė nuk e di ē’ka ndodhur. Ka gjasė qė presidenti tė ketė dėgjuar kėshillėn ose mė saktė dezinformimin e njeriut qė pikėrisht nuk duhej ta dėgjonte nė kėtė rast, atė tė ambasadorit tė vet nė Paris.
 
Nuk keni patur rastin ta sqaroni kėtė gjė mė pas?
 
Kadare: Jo. Ka rastisur vetėm tė pyes njėrin prej tė ftuarve, Pjetėr Arbnorin, nė atė kohė kryetar i Kuvendit tė Shqipėrisė, i cili, m’u pėrgjigj, krejt i habitur, se asnjėherė nuk i ka rėnė nė dorė ftesa e Akademisė sė Francės.
 
Me sa mė kujtohet njė ambasador shqiptar nė Suedi i ka kėrkuar institucionit tė “Nobelit” qė tė mos ju vlerėsojnė juve me kėtė ēmim. Ēfarė do tė thoshte Ismail Kadare pėr kėtė?
 
Kadare: Ē’mund t’ju them? Sinqerisht nuk di se ē’mund tė thuhet nė kėtė rast.
 
Jo vetėm shqiptarėt por edhe shumė personalitete tė njohura ndėrkombėtarė mendojnė se ju e meritoni ēmimin “Nobel”, madje keni qenė edhe pranė njė vlerėsimi tė tillė. Ēfarė mendoni se duhet tė bėjė pėrfaqėsia jonė nė vendin e “Nobelit” pėr ju, kandidatin pėr ēmim, pėr tė promovuar kėshtu mė mirė letėrsinė, kulturėn shqiptare?
 
Kadare: Nuk besoj se pėrfaqėsia jonė nė Suedi ka pėr detyrė tė bėjė ndonjė gjė pėr kėtė ēėshtje. Do tė pėrsėritja fjalėt e njė gazetari tė Kosovės, i cili, kur u pyet pėr kėtė u pėrgjigj se e vetmja gjė qė mund tė bėnin njerėzit ishte qė tė mos shpifnin kundėr shkrimtarit.
 
Albanologu Robert Elsie ēuditėrisht ėshtė shprehur “vepra juaj ėshtė pak e njohur nė botėn anglosaksone”. Pėr ironi tė fatit ju merrni njė ēmim prestigjioz pikėrisht nė Angli. Ēfarė do tė thoshit pėr kėtė?
 
Kadare: Mendoj se njė opinion pėr masėn e njohjes sė njė shkrimtari, nuk ėshtė shqetėsues. Ka vite qė zotit Elsie i ėshtė krijuar njė problem me njė pjesė e shtypit shqiptar. Kjo ka ardhur ngaqė ka patur raste kur pjesė e shkrimeve tė tij janė shfrytėzuar nė mėnyrė dashakeqėse nga spekulantėt. Kėshtu ka ndodhur me rastin e ēmimit tė fundit, kur njė spekulant, nė tė njėjtin shkrim, njė herė e kritikonte z. Elsie pėr shkak tė vlerėsimit qė i bėnte shkrimtarit I. K., e pak mė poshtė e miratonte, kur z. Elsie shfaqte njė rezervė.
 
Mendimin tim pėr kėtė problem disi delikat ia kam shprehur zotit Elsie mjaft kohė mė parė. Kultura jonė duhet t’i jetė mirėnjohėse gjithė atyre tė huajve qė me pėrkthime e studime ndihmojnė pėrhapjen e saj, nė njė kohė kur Shqipėria ka kaq shumė nevojė pėr tė vėrtetėn e saj. Zoti Elsie, bėn pjesė pa dyshim nė kėtė ekip.
 
Pėr punėn e tyre tė pavarur, studiuesit e huaj ėshtė mirė tė mos pėrzihen e t’u rrinė larg klaneve e pasioneve letrare qė tek ne, janė tepėr tė acarta. Nga ana tjetėr studiuesit e huaj duhet tė mos joshen nga ideja se ata mund tė sillen si arbitra tė vlerėsimit, siē ndodhte dikur kur koloniziatorėt zbarkonin mes fiseve tė Afrikės.
 
A ka tė tillė? Pa dyshim qė ka. Para pak kohe njėfarė Stefen Shvarc, i cili ka mbi 10 vite qė i drejton thirrje Stokholmit qė kurrsesi ēmimi Nobel mos vijė nė Shqipėri, shfaqi revoltėn e tij pėr ēmimin e fundit qė iu dha shkrimtarit qė ai s’e duronte dot. Si argument kryesor pėrdor kėtė herė romanin “Kronikė nė gur”. Meqenėse nė kėtė libėr flitet pėr Gjirokastrėn, kjo mjafton qė libri tė shpallet prej tij “ditiramb pėr diktatorin Hoxha, qė ka lindur atje.”
 
Njė pyetje lind nė kėtė rast: si ėshtė e mundur qė tė thuhet njė mashtrim i tillė, kaq i trashė, kundėr njė shkrimtari, qė i pėrket njė populli qė s’ėshtė populli yt? Pikėrisht kėtu qėndron thelbi i shėmtisė. Pėr njerėz tė tillė si Shvarci populli shqiptar, kultura e tij, shkrimtarėt e tij, janė si punė fisesh primitive, pėr tė cilėt mund tė flasėsh mbarė e prapė, tė shpifėsh pa pėrgjegjėsi, si njė zuzar i vėrtetė. Dhe kėshtu, si zuzar, trajtohet ai nė reagimin e rreptė qė bėn kundėr tij, profesori i Princeton-it, David Bellos: “botimi i sulmit tė shpifur tė Shvarcit kundėr Kadaresė, ėshtė shprehje e neveritshme e mentalitetit kolonialist”.
 
Zoti Elsie ėshtė pėrfolur gjithashtu pėr njė “relacion tė fshehtė” dėrguar jurisė Nobel, pėr ju?
 
Kadare: Dėrgimi i njė relacioni, qoftė dhe i fshehtė (sidomos kur kėrkohet nga njė juri), ėshtė njė gjė normale pėr njė studiues. Ėshtė tjetėr gjė pėrmbajtja e relacionit.
 
Ju mund tė pyesni nėse ka ndonjė detyrim njė albanolog qė tė japė mendim pozitiv, kur ėshtė fjala pėr njė ēmim qė e nderon, bashkė me autorin, gjuhėn dhe kulturėn shqiptare?
 
Natyrisht askush nuk mund tė detyrohet pėr asgjė. Por nga ana tjetėr, tė jesh albanolog, kjo e presupozon natyrshėm luajalitetin ndaj gjuhės dhe letrave shqipe. Ashtu siē ėshtė luajal ndaj botės kulturore franceze njė ithtar i frankofonisė, e kėshtu me radhė.
 
Nė tė kundėrtėn, do tė ishte tepėr, tepėr e habitshme.
 
Para dhe pas marrjes sė ēmimit “Man Booker International Prize” ka patur shumė komente, ndonjė edhe fatkeqėsisht jopozitiv. Si e shikoni ju kėtė fakt?
 
Kadare: Kjo ėshtė e vėrtetė. Siē e kam parė nė shtypin tonė, nga tė 18-tė kandidatėt pėr ēmim, shqiptarėt ishin tė vetmit qė e kundėrshtuan kandidatin e tyre.
 
Natyrisht qė nuk ishin veē njė grusht njerėzish, qė shfaqeshin shpesh me emra tė ndryshėm, por ka raste kur edhe njė grusht njerėzish mund ta dėmtojė rėndė imazhin e cenuar tashmė tė shqiptarėve. Nė sytė e atyre qė ndiqnin fletoren zyrtare tė ēmimit, pėrshtypja ishte e neveritshme. Pavarėsisht se nuk thuhej, njė pyetje dukej nė sytė e njerėzve: kaq tė ligj jeni ju shqiptarėt?
 
Ju mund tė thoni se ē’hyn kėtu ligėsia. Gjithkush ka tė drejtė tė mos e pėlqejė njė shkrimtar. Kjo ėshtė e vėrtetė. Por, nėse gjithkush ka tė drejtė tė mos e dojė njė shkrimtar, askush nuk ka tė drejtė tė hedhė baltė dhe shpifje kundėr tij. Akuzat e shqiptarėve ishin tė tilla: baltė dhe shpifje. Pėrmblidheshin pak a shumė me kėto fraza: I. Kadare ėshtė vrasės njėlloj si Enver Hoxha. Pastaj vinin me radhė ato, qė u botuan edhe nė Tiranė: I. Kadare, armik i tė gjithė popujve; I. Kadare, shkrimtar me frymėzim nazist etj. Njė shtazėri e tillė natyrisht qė nuk mund tė luante asnjė rol nė gjykimin e jurisė dhe kėshtu ndodhi paradoksi: i vetmi shkrimtar kundėr tė cilit u hodh baltė, pikėrisht ai e fitoi ēmimin.
 
Kjo lidhet me imazhin tonė nė botė, pėr tė cilin flitet shpesh. A mund tė pėrqendroheni mė shumė?
 
Kadare:  Ėshtė diēka qė dihet. Populli shqiptar gjendet pėrpara dukurisė sė pėrēmimit racist, qė ėshtė njė rrezik i madh pėr njė popull. Tė dhėnat e “Eurobarometrit”, qė u botuan disa ditė mė parė, ishin alarmante. Le ta mėsojmė tė vėrtetėn e hidhur: nė shumė vende ne nuk na duan!
 
Ne duhet tė gjejmė shkaqet e njė mallkimi tė tillė. Tė gjejmė mungesat tona, nė radhė tė parė. Tė kėrkojmė mėnyrat e neutralizimit tė kėsaj lėngate. Tė mos ngushėllohemi me faktin se na urrejnė tė tjerėt. Urrejtjen e kemi nė radhė tė parė midis nesh. Njė popull qė prodhon kaq helm kundėr vetvetes, ėshtė lehtė tė mos duhet nga tė tjerėt.
 
Letėrsia dhe artet janė ndėr mjetet mė tė efektshme dykahėshe: pėr zbutjen e sė keqes brenda vendit, pėr rrezatimin e sė mirės, e sė fismes, jashtė vendit, tek popujt e tjerė, me tė cilėt ne duam tė jetojmė sė bashku nė familjen evropiane. Ėshtė ndoshta kjo qė shkakton kaq shumė nervozizėm tek disa. E keqja nuk e duron dot fisnikėrinė e artit. Ashtu si nė rrėfimet e vjetra, kur shfaqja e shenjave fetare iu shkaktonte vuajtje dhe shkatėrrim demonėve, ashtu dhe shfaqja e artit ėshtė e padurueshme pėr demonizmin tonė.
 
Shoh se jetoni nė njė vilė tė bukur kėtu nė Durrės. A mos ėshtė kjo njėfarė pėrkujdesjeje e shtetit ndaj jush, shkrimtarit mė tė madh tė letrave shqipe, apo jo?
 
Kadare: Nuk kam pėrfituar kurrė nga shteti postkomunist shqiptar asnjė centim. Dhe as nga ndonjė shtet tjetėr. Sa pėr shtetin komunist ėshtė ai qė ka pėrvetėsuar pėr njėzet vjet rresht honoraret e botimeve tė huaja.
 
Jeni shprehur pro hapjes sė dosjeve pa asnjė rezervė. Mos ndoshta e teproni pak me kėtė qėndrim?
 
Kadare: Teprimi, si ēdo gjė tjetėr ėshtė pėr njerėzit. Veē nė kėtė rast e kam tė vėshtirė tė kuptoj se ku qėndron. Kam frikė se shpesh fjalėt e mia janė keqkuptuar. Kam folur nė radhė tė parė pėr hapjen e arkivave tė fshehta, qė kanė lidhje me letėrsinė dhe artet. Lidhur me dosjet nė pėrgjithėsi (armatėn e pafundme tė njerėzve tė thjeshtė qė kanė rėnė nė atė kurth tragjik), le ta zgjidhė populli shqiptar, me mėnyrat qė njeh demokracia (referendumet etj.).
 
Pėr t’u kthyer te arti dhe te personalitetet politiko-shoqėrorė, mendoj se Shqipėria duhet tė kryejė procesin e pastrimit, sa s’ėshtė vonė. Pothuajse gjithė vendet e ish-lindjes e kanė kryer atė proces. Nė radhė tė parė duhet tė thyhet ideja monstruoze se denoncuesit, ata qė i ēuan nė burg, nė pushkatim, ose bėnė ēmos pėr t’i ēuar nė burg, a nė pushkatim shokėt, kolegėt e tyre, janė sot tė mbrojtur e tė padėnueshėm. Dhe jo vetėm kaq, por janė mė agresivė se kurrė, mė hakmarrės se kurrė, mė sadistė se kurrė.
 
Prandaj ėshtė e ngutshme qė ata tė thyhen globalisht, si grupim, si klan i tiranisė sė pėrmbysur, e nė radhė tė parė si ide. Duhet tė bjerė nė gjunjė krenaria e tyre, triumfi i tyre, qė ėshtė triumfi i vonuar i krimit.
 
 
Pėrkthimi i veprės sė Ismail Kadaresė
 
1. Gjenerali i ushtrisė sė vdekur - 28 gjuhė
2. Kronikė nė gur - 15 gjuhė
3. Pallati i Ėndrrave - 15 gjuhė
4. Kėshtjella / Daullet e shiut - 14 gjuhė
5. Prilli i thyer - 13 gjuhė
6. Dosja H. - 12 gjuhė
7. Piramida - 12 gjuhė
8. Kush e solli Doruntinėn - 11 gjuhė
9. Tri kėngė zie pėr Kosovėn - 11 gjuhė
10. Ura me tri harqe - 9 gjuhė
11. Pashallėqet e mėdha / Kamarja e turpit - 8 gjuhė
12. Koncert nė fund tė dimrit / Koncerti - 7 gjuhė
13. Dasma / Lėkura e daulles - 7 gjuhė
14. Pėrbindėshi - 7 gjuhė
15. Lulet e ftohta tė marsit - 7 gjuhė
16. Muzgu i perėndive tė stepės - 5 gjuhė
17. Nga njė dhjetor nė tjetrin / Pranverė shqiptare - 5 gjuhė
18. Nėntori i njė kryeqyteti - 5 gjuhė
19. Dimri i vetmisė / Dimri i madh -4 gjuhė
20. Eskili, ky humbės i madh - 4 gjuhė
21. Viti i mbrapshtė - 3 gjuhė
22. Spiritus - 3 gjuhė
23. Nata me hėnė - 3 gjuhė
24. Vajza e Agamemnonit - 3 gjuhė
25. Pasardhėsi - 3 gjuhė
26. Shkaba - 2 gjuhė
27. Qorrfermani - 2 gjuhė
28. Ftesė nė studio - 2 gjuhė
29. Hija - 2 gjuhė
30. Qyteti pa reklama - 2 gjuhė
31. Ikja e shtėrgut - 2 gjuhė
32. Legjenda e legjendave - 1 gjuhė
33. Dialog me Alain Bosquet- 1 gjuhė
34. Ra ky mort e u pamė - 1 gjuhė
35. Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut - 1 gjuhė
36. Pesha e kryqit - 1 gjuhė
37. Kohė barbare - 1 gjuhė
38. Katėr pėrkthyesit - 1 gjuhė
39. Stinė e keqe nė Olimp - 1 gjuhė
40. Poezi - 1 gjuhė
 
 
Kanė thėnė pėr Kadarenė
 
Proza e Ismail Kadaresė ėshtė krahasuar me atė tė Gabriel Garcia Marquez-it. Sigurisht, qė ai indukton tė njėjtėn ironi tek lexuesit me anė tė kėndvėshtrimit magjik tė jetės sė njė fėmije qė ėshtė shumė mė i madh sesa i tė rriturve.
Leonie Caldecott
The New York Times Book
 
Njė mjeshtėr i tregimit. Ai ka aftėsi ashtu si Isak Dinesens pėr tė krijuar njė atmosferė shumė tė largėt nė tregime qė nuk kanė kohė.
Chicago Tribune
 
Prilli i thyer, njė raport fantazmė i shpėrthimit tė hakmarrjes nė Shqipėrinė Veriore ndėrmjet luftėrave, ėshtė njė nga kulmet e karrierės sė Kadaresė. Romani pėrshkruan njė “burg” tė pritjes pėrpara vdekjes sė mirėpritur dhe tė pashmangėshme. Njė fatalizėm tė tillė dhe kod tė nderit nuk mund tė kishte zgjedhur nė mėnyrė kaq tė saktė shkrimtari.
Andrew Sinclair
The Times
 
Pėrshkrimi i gjallė i njė bote tė mbushur me koincidenca dhe intriga tė pazakonta, e vendos atė nė romanet e kategorisė sė parė tė Elias Canettit Auto da Fe dhe Paul Auster Music of Chance.
Bruce Bawer
Wall Street Journal
 
Kadare e hedh metaforėn e tij pėr burokracinė totalitare me shkėlqim dhe saktėsi tė madhe.
Robin Smyth
Observer
 
Kadare shkruan nė njė pėrmasė krejt tė ndryshme nga realizmi profetik i George Orwell-it dhe Arthur Koestler-it, dhe, ndoshta, mė errėt sesa fantazia profetike e Franz Kafkės. Ai ka dhuntinė e tė shkruarit me parabola tė njė peshe tė madhe, nė tonet mė tė lehta.
Richard Eder
Los Angelos Times Book Review

---------------------------------
E dėrgoi pėr botim Ē. Loloēi


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.