|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kėshilli Drejtues udhėheq me Universitetin e Prishtinės deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri

 
 

 
Prishtinė, 29 korrik 2005 /TN /QIK- Nė bazė tė vendimit tė Qeverisė sė Kosovės pėr shkarkimin e rektorit tė Universitetit tė Prishtinės, mbrėmė ėshtė mbqjtur mbledhja konstituive e Kėshillit Drejtues qė do ta drejtojė universitetin.
 
Kryetar i Kėshillit ėshtė Jahi Hoxha, i cili edhe deri mė tash ka udhėhequr kėtė kėshill, nėnkryetar ėshtė Demė Hoti, ndėrkaq anėtarė janė: Rahmil Nuhiu, Enver Mehmeti, Abdullah Aliu, Ibrahim Gasi, Isa Mustafa, Dukagjin Popovci dhe Haki Demolli. Ky kėshill nuk ka pėsuar asnjė ndryshim, mu sikur edhe gjatė tetė muajve tė qeverisjes sė Arsimi Bajramit, por qė tash plotėsoshet edhe me katėr anėtarė tė Ministrisė sė Arsimit.

Kryetari i Kėshillit, Jahi Hoxha, tha se me kėtė akt fillon tė ndėrtohet njė raport normal mes UP dhe Ministrisė sė Arsimit. Sipas tij, Kėshilli obligohet qė nė afatin sa mė tė shkurtėr tė organizojė zgjedhjet pėr rektorin e ri. Senati, tha ai, nuk ka pasur infomacione tė duhura, ngase ka menduar se do tė ketė ndryshime tė mėdha nė UP, ndėrkaq me vendimin e qeverisė ndryshime do tė ketė vetėm nė postin e rektorit, kurse organe e trejra vazhdojnė punėn si mė parė.

Kėshilli Drejtues u ka bėrė thirrje tė gjitha institucioneve, mėsimdhėnėsve dhe studentėve pėr baskėpunim nė mėnyrė qė sa mė parė tė kapėrcehet gjendja e gjertanishme nė Universitetin e Prishtinės.

Vetėm njė ditė mė herėt, Senati i UP-sė ka hedhur poshtė vendimin e Qeverisė pėr shkarkimin e rektorit, duke kėrkuar nga Kėshilli Drejtues dhe strukturat e tjera tė respektojnė vendimin e Senatit.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.