|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kundėrthėniet shoqėrore

 
 

  NUK ‘ECIN BASHKE’BARTJA E KOMPETENCAVE DHE ‘NDERHYRJET E UNMIKUT’

 
 

 
29 korrik 2005 / TN
 
-Njė gjė ėshtė shumė e dukshme:nė Kosovė,  pėr mungesė statusi, janė tė bllokuara shumė procese zhvillimore.   Gjendja e tashme dhe pozita e tashme e Kosovės nuk mund tė qėndrojė gjatė.   Kjo duhet tė jetė  e qartė pėr tė gjithė ata “qė mendojnė politikisht”, qė “kanė vizion”pėr tė ardhmen e saj, po sikurse dhe pėr mekanizmat ndėrkombėtare tė zotuara se Kosovėn do “t’a shpjenė nė Evropė”-
  
 
Shkruan: Esat STAVILECI, profesor i Universitetit tė Prishtinės
 
Kosova qė, ”siē pritej”, gjatė kėtij viti, do “tė hynte nė fazėn e finalizimit”tė statusit tė saj, po kalon “ēaste tė vėshtira”. Ajo, nė fakt, ėshtė gjendur midis “zotimeve tė brendshme”dhe “kėrcėnimeve tė jashtme”.   Nga brenda, nga institucionet  e pėrkohshme vetėqeverisėse tė saj, vazhdojnė “tė dėgjohen zėra” optimistė se sikur ēdo gjė ėshtė “pa probleme” dhe se vlerėsimet pėr Kosovėn do tė jenė “pozitive”, ndėrkohė qė, nga qendrat e vendosjes ndėrkombėtare po rritet numri i “kėrcėnimeve” se pa “ndryshime thelbėsore” tė gjendjes, pa pėrmbushje tė standardeve, veēanėrisht tė atyre qė i referohen decentralizimit, kėthimit, lėvizjes sė lirė, sundimit tė ligjit, ēdo gjė shtyhet…deri nė “kohė mė tė mira”.  
 
Kam pėrshtypjen se gjendja ėshtė ēfarė ėshtė pėr shkak tė qasjes sė gabueshme,  qoftė nė lidhje “me standardet”, qoftė nė lidhje “me decentralizimin”, qoftė nė lidhje “me kthimin”, qoftė nė lidhje “me lėvizjen e lirė”, qoftė nė lidhje “me sundimin e ligjit” dhe veēanėrisht me kėtė tė fundit.   Nė lidhje me standardet, pėr shkak tė pėrzgjedhjes selektive tė tyre;nė lidhje me decentralizimin, pėr shkak tė improvizimeve qė po bėhen me tė ashtuquajturat pilot-projekte; nė lidhje me kthimin, pėr shkak tė “njėanshmėrisė”sė trajtimit tė tij; nė lidhje me “lėvizjen e lirė”, pėr shkak tė mosqėndrueshmėrisė sė vlerėsimit serb;nė lidhje me sundimin e ligjit, pėr shkak tė mungesė sė ligjeve themelore nė Kosovė.     
 
Pėr njė vlerėsim mė real dhe mė tė plotė tė gjendjes nė Kosovė janė tė nevojshme analiza, si nė gjerėsi, ashtu dhe nė thellėsi, ”nė kuptim tė saktė tė realitetit”qė “i kundėrshton si iluzionet e dėmshme”, ashtu edhe “vlerėsimet e gabuara”.  
 
Shqyrtimet nė kėtė shkrim “i kthehen sė kaluarės”vetėm pėr aq sa pėr “ta vėnė atė nė shėrbim tė sė tashmes dhe sė ardhmes sė Kosovės”, megjithė “rekomandimet”e paqendrueshme tė ndėrkombėtarėve qė tė mos “merremi shumė me histori”. Po ėshtė “pikėrisht historia”ajo qė e ka “sajuar”ēėshtjen e Kosovės dhe “e ka shkėputur”nga trungu i saj, ēėshtja shqiptare. Nėse ka njė popull nė botė qė “nuk do tė dėshironte”t’i pėrsėritej historia, atėherė ėshtė pikėrisht ky populli shqiptar, i cili ka njė histori tė hidhur. Kthimi historisė “bart njė mision”pėr shqiptarėt”qė tė mos lejojnė qė ajo “t’iu pėrsėritet”.  
 
Ata asnjėherė nuk kanė vendosur pėr fatin e vet nė tė kaluarėn. Pėr ta kanė vendosur “tė tjerėt”tė cilėt edhe historinė e tyre “e kanė vendosur”nė historinė e shteteve nė tė cilat janė copėtuar dhe janė bėrė, siē shprehet populli”pikė e pesė”. Shpresat e tyre se, ”mė nė fund”, do tė vendosin vet pėr ardhmeninė u shpėrfaqėn me zhbėrjen e ish-Jugosllavisė,  kur, ē’ėshtė e vėrteta, ”u krijuan kushte dhe “hapėsirė”qė ēėshtja e Kosovės, por edhe e shqiptarėve nė viset e tjera tė shtetit qė nuk ekziston mė, as si koncept politik dhe as si nocion gjeografik, tė shtrohen nė njė dritė krejtėsisht tjetėr institucionale, politike dhe ndėrkombėtare. Shqiptarėt e Kosovės “lėvizen nga vendi”dhe u deklaruan pėr tė ardhmen e tyre, por ai deklarim nuk “u pėrfill”.  
 
Mė vonė “lėvizjes pacifiste”pėr pavarėsi iu bashkuar edhe lėvizja e armatosur pėr “ēlirimin pėrfundimtar”tė Kosovės. Epilogu dihet:Kosova “u vendos”nėn Administrimin e Pėrkohshėm Civil Ndėrkombėtar dhe tash po ballafaqohet me plotėsimin  e kushteve pėr “tė dalė prej tij”si njė “shtet i ri”nė Ballkan dhe nė Evropė.   Rezerva qė kisha shprehur me mėnyrėn e vendosjes sė mbikėqyrjes ndėrkombėtare, duke shtruar dilemėn se ē’domethėnie ka nė tė vėrtetė ajo, ”mbyllje nė rreth”apo “dalje prej tij”sikur u tregua e themeltė:edhe pas gjashtė vitesh prej luftės Kosova vazhdon “tė mbahet e pushtetėzuar”prej UNMIK-ut, vazhdon “tė sillet nė rreth tė mbyllur”dhe “bėn pėrpjekjet pėr tė dalė prej tij”, me gjasa ende tė vogla qė kėtė, pėr njė periudhė tė shkurtėr, do ta bėjė njė realitet.  
 
Pse ėshtė kėshtu?Pėr shkak tė mungesės sė gatishmėrisė sė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr “tė kafshuar deri nė fund”krijesėn artificiale shtetėrore qė, as nė pikėpamje logjike dhe as nė pikėpamje konstitucionale juridike, nuk mund tė jetė “trashėgimtare”e njė shteti me tetė konstituentė nė tė cilin Kosova ndonėse jo me statusin e njohur tė republikės, kishte ingjerenca qė tė paraqitej si subjekt i mėvetėsishėm politik dhe juridik nė ish-Federatėn e ish-Jugosllavisė. Edhe ky status i Kosovės “nuk u pėrfill”, kėshtu qė nga ish-Jugosllavia u pavarėsuan nė shtete vetėm ish-republikat e  saj. Nė kėtė mėnyrė, nuk u krye i plotė dhe i drejtė procesi i zhbėrjes sė ish-Jugosllavisė, meqė nuk ndodhi valorizimi  i vullnetit politik tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi dhe sovranitet.  
 
Nė mungesė tė njė projekti serioz “pėr t’iu pėrgjigjur”vullnetit tė popullit shumicė tė Kosovės, bashkėsia ndėrkombėtare formuloi disa parime tė cilat “i ngriti nė shkallė standardesh”qė duhet t’i plotėsojė Kosova pėr “tė hapur negociatat”pėr statusin e saj, e vetėdijshme edhe pėr ndėrlikueshmėrinė e pėrmbushjes sė tyre, edhe pėr mendimin plebishitar tė shqiptarėve pėr tė qenė “zot tė ardhmenisė” sė tyre , pra pa pasur nevojė qė tė negociohet pavarėsia nė asnjė variant, e me Serbinė nė asnjė mėnyrė.
 
Kėshtu, nė vend se “tė hapej  rrethi” nė tė cilin “ishte mbėrthyer Kosova”ai, nė fakt, ”u mbyll” edhe mė shumė. ”Mbylljes sė rrethit” pėrveē ngurrimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare “pėr ta nxjerr”Kosovėn prej tij, i ndihmuan agresiviteti i regjimit tė Beogradit pėr “tė ndėrhyrė”nė jetėn institucionale nė Kosovė, por edhe ngathtėsia e vet institucioneve tė Kosovės qė vazhdojnė tė jenė “tė tjetėrsuara”prej UNMIK-ut dhe nėn ndikimin e fuqishėm tė tij, sa qė nga ajo “varėsi e plotė ”mund tė thurret mė, sė paku, njė varg i njė “poezie politike”: ”C’thotė UNMIK-u, bėjnė institucionet,  ē’thonė institucionet nuk bėn UNMIK-u”.    
 
Nė titull tė kėtij shkrimi thuhet se nuk “ecin bashkė”bartja e kompetencave prej UNMIK-ut dhe ndėrhyrjet  e tij.   UNMIK-u sikur “po blen kohėn”qė, duke vonuar “bartjen e kompetencave”, tė vazhdojė me ndėrhyrjet e tij dhe gjithė kjo krijon perceptimin sikur “Kosova po bėn njė hap pėrpara dhe dy mbrapa”.   Bartja shumė selektive e kompetencave sikur flet pėr dinamikėn e “ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės”.    Sado qė qėndron njė gjykim se janė institucionet  e Kosovės ato qė nuk janė ende tė pėrgatitura pėr t’i marrė tė gjitha kompetencat, edhe mė shumė qėndron vlerėsimi se ėshtė UNMIK-u ai “qė dėshiron tė zgjasė qėndrimin e vet nė Kosovė”. Inercionet burokratike nė tė “dyja anėt”, veēanėrisht mungesa e transparencės sė UNMIK-ut, po sikurse edhe rrezistenca e theksuar e regjimit tė Beogradit dhe ndėrhyrjet e tij nė jetėn institucionale nė Kosovė, pėr mua pėrbėjnė boshtin e problemit.  
 
Pavarėsisht se qėndrojnė ose jo kėto gjykime dhe vlerėsime, njė gjė ėshtė shumė e dukshme:kėshtu mė nuk bėn, status quoja ėshtė e paqėndrueshme pėr kėdo qė “mendon esull”. Gjendja e tashme dhe pozita e tashme e Kosovės nuk mund tė qėndrojė gjatė dhe pėr kėtė duhet tė vetėdijėsohen tė gjitha ata qė “mendojnė politikisht”, qė “kanė vizione”mbi pėrparimin e “marrėdhėnieve ndėretnike”dhe vet mekanizmat ndėrkombėtare tė angazhuara rreth kompleksit tė ēėshtjeve me tė cilat po pėrballet Kosova.  
 
Kosova trashėgon shumė probleme tė njė shoqėrie tė postaparteidit, me shumė kundėrthėnie nga njė qeverisje jo shumė efiēiente e UNMIK-ut, prandaj ėshtė njė kėrkesė qė nuk mund tė pėrbushet prej saj qė “deri nė fund”tė kryej dhe tė pėrkryej detyrat “qė ka marrė pėrsipėr”, mė mirė me thėnė, qė “i janė caktuar”. Jam shprehur edhe mė parė se pėrmbushja e plotė e tyre ka qenė dashur “tė ndėrlidhej” me mundėsinė e anėtarėsimit nė strukturat evropiane dhe euro-atlantike si shtet, e jo me “hapjen e bisedimeve”pėr njė status, nė tė cilin ēėshtja e territorit ka gjasa “tė ngelė e hapur”, ndėrsa sovraniteti “i bartur”nga njė ombrellė nėn njė “ombrellė tjetėr”.  
 
Kosova duhet tė pėrballojė kufizimet e qeverisjes nėpėr tė cilėn po kalon.   Kosova nuk ka rend kushtetues, sepse nuk ka kushtetutė. Kosova nuk ka rend ekonomik, sepse nuk ka ekonomi tė zhvilluar. Kosova nuk ka institucione permanente dhe tė patjetėrsueshme. Prandaj, Kosovės i duhet vetėqeverisja. I duhet shteti, pa iluzione se ai vetvetiu do t’i pėrmbush tė gjitha hapėsirat dhe tė ēarat e shoqėrisė. I duhet pėr tė ndėrtuar mekanizmat qė do t’i hapnin proceset e bllokuara zhvillimore dhe qė do t’i mbronin  ato. I duhet edhe prania ndėrkombėtare pėr “tė lehtėsuar”rrugėn e forcimit dhe tė sigurisė sė tij, duke pasur parasysh “fqinjėsinė e saj”.     
 
Ndėrkohė, prej institucioneve tė Kosovės kėrkohet shkallė me e lartė profesionaliteti dhe pėrgjegjėsie pėr tė kuptuar realitetin nėpėr tė cilin po ecė Kosova dhe pėr tė marrė pėrsipėr detyrat dhe pėr t’u ballafaquar me sfidat nėpėr tė cilat po ecin vet ato, po sikurse qė kėrkohet prej bashkėsisė ndėrkombėtare qė tė ecė rrugės sė zhbėrjes sė institucioneve paralele dhe sigurimit tė integritetit territorial tė Kosovės. Ndryshe,  pėr derisa institucionet paralele serbe nuk zhbėhen, pėr derisa nuk krijohen kushtet qė institucionet e Kosovės tė shtrijnė qeverisjen nė gjithė territorin e Kosovės, Kosova do “tė mbahet peng”, pėr “tė dalė”nga  “rrethi” nė “kohė tjera”.    
 
Nuk duhet tė harrohet, nė asnjė moment, se ēėshtja e Kosovės “prek njė fushė etnike”shumė me tė gjerė sesa territori i saj dhe popullsia e saj, sikurse qė nuk duhet tė harrohet se si madhėsia e territorit, po ashtu dhe madhėsia e popullsisė sė Kosovės “nuk janė aspak vlera tė papėrfillshme” nė raport me shumė shtete tė Evropės dhe jashtė saj.  
 
Kėtė shkrim timin do ta mbyll me njė aforizėm se “AI QE SHFRYTEZON TE DREJTEN E TIJ NUK I SJELL ASKUJT PADREJTESI”.                          

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.