|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ēfarė pėrmban Udhėzimi Administrativ pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės?

 
 

 
Prishtinė, 27 korrik 2005 /TN /QIK - Pėr rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės, Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, nė pėrputhje me autorizimet qė i janė dhėnė nga Qeveria e Kosovės pėr tė krijuar njė gjendje tė rregullt ligjore nė Universitetin e Prishtinės, nė mbledhjen e datės 26 korrik 2OO5, nėpėrmjet njė Udhėzimi Administrativ vendos si mė poshtė:

Procesi i implementimit tė Statutit tė Universitetit tė Prishtinės kthehet prapa nė datėn 1 dhjetor 2004; Zgjedhjet e kryera pas kėsaj date nė UP shpallen tė pavlefshme; Kėshilli Drejtues i Universitetit (mė tutje nė kėtė dokument "Kėshilli") do tė plotėsohet me katėr anėtarė tė emėruar nga MASHT brenda tri ditėsh nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi;
 
Kėshilli do tė konstituohet pa vonesė, do tė zgjedh kryetarin dhe zėvendėsin e kryetarit, si dhe do tė miratojė rregulloren e punės nė pajtim me dispozitat e Statutit.
 
Mbledhjen konstitutive tė Kėshillit e thėrret Sekretari i Pėrgjithshėm i UP sė.

Kompetencat administrative tė Rektorit, do t'i barten pėrkohėsisht, deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri, njė ekipi tė pėrbėrė prej tre zyrtarėve tė lartė tė Universitetit tė Prishtinės: kryetarit tė Kėshillit Drejtues, Zėvendėsit tė Kryetarit tė Kėshillit Drejtues dhe Sekretarit tė pėrgjithshėm tė UP sė.

Zyrtari mė i lartė i Universitetit, deri nė zgjedhjen e rektorit tė ri, do tė jetė Kryetari i Kėshillit; Zėvendėskryetari i Kėshillit dhe Sekretari i pėrgjithshėm do tė jenė zėvendės tė Zyrtarit tė Lartė tė Universitetit.

Zyrtari mė i Lartė i Universitetit dhe zėvendėsit e tij do tė vendosin me vendime unanime; Nė tė gjitha rastet kur ka konflikt tė kompetencave ndėrmjet obligimeve tė "zyrtarėve tė lartė ngarkuar" dhe obligimeve tė Kėshillit, do tė mbizotėrojė qėndrimi i Sekretarit tė pėrgjithshėm.

"Zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" nuk do tė involvohen nė masa tė natyrės strategjike tė lidhura me funksionin e Rektorit, pėrkitazi me funksionimin e Universitetit nė tėrėsi apo tė ndonjė njėsie tė caktuar akademike. MASHT nė afat prej tri javėsh do tė formojė njė grup ekspertėsh me pjesmarrje ndėrkombėtare, i cili do tė monitorojė dhe do tė kėshillojė "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" nė udhėheqjen e procesit tė paraqitur nė kėtė dokument
 
Ky grup do tė zgjedh njė kryesues nga anėtarėt e vet. Raporte tė rregullta pėr procesin e implementimit do t'i dorėzohen Qeverisės sė Kosovės, MASHT it, PSSP sė, AEU sė, Kėshillit tė Evropės dhe grupit tė donatorėve.

Grupi i ekspertėve do tė pėrbėhet prej: njė ekspert i emėruar nga MASHT; njė ekspert i emėruar nga Kėshilli i Universitetit dhe njė ekspert i emėruar nga AUE; Njė ekspert i emėruar nga njė OJQ vendore arsimore; njė ekspert i emėruar nga OSBE.

Sekretari i pėrgjithshėm do tė shėrbejė si lidhje e kėtij grupi nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar". Rėndėsi e veēantė do t'i kushtohet rekomandimeve tė grupit ndėrkombėtar tė ekspertėve lidhur me ri zgjedhjet. Tė gjitha vendimet paraprake tė Kėshillit prej pesė anėtarėve do tė shqyrtohen dhe konfirmohen sėrish nga Kėshilli i Universitetit.
 
Senati do tė zgjedhė njė Kryesues tė Pėrkohshėm nė pėrputhje me Statutin, i cili do tė kryesojė punėn e Senatit deri nė zgjedhjen e Rektorit tė ri. Tė gjitha vendimet e Senatit dhe tė Kėshillave tė Fakulteteve, tė cilat janė miratuar para datės 1 dhjetor 2004, mbesin nė fuqi si tė vlefshme.
 
Tė gjitha vendimet unanime tė Senatit dhe tė kėshillave tė fakulteteve, tė cilėt janė miratuar pas datės 1 dhjetor 2004, mbesin nė fuqi si tė vlefshme. Tė gjitha vendimet e kontestuara tė Senatit dhe tė kėshillave tė fakulteteve pas datės 1 dhjetor 2004, duhet tė hyjnė nė procedurė tė shqyrtimit dhe miratimit tė sėrishėm.
 
Rizgjedhjet do tė organizohen nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar" dhe do tė zhvillohen nė tė gjitha rastet kur ėshtė vėrtetuar mospėrputhja me kornizėn ligjore nė fuqi, pa vonesė dhe menjėherė pas kthimit tė studentėve, do tė monitorohen dhe do tė pėrfundohen nė afat prej 12 javėsh nė pėrputhje me procesin e mėtejmė tė implementimit tė Statutit tė UP sė.
 
Posti i Rektorit do tė shpallet nga ana e "zyrtarėve tė lartė tė ngarkuar" nė bashkėrenditje me Senatin dhe duke u bazuar nė tekstin e parė tė shpallur nė mediat e shkruara; kėrkesat e mėparme do tė mbesin tė vlefshme dhe do t'i shtohen listės sė kėrkesave tė reja pėr postin e rektorit.
 
Kėshilli do tė ndėrmarrė tė gjitha masat e domosdoshme pėr tė zhvilluar zgjedhje tė pėrgjithshme studentore nė pajtim me dispozitat e Statutit dhe nė afat prej tre muajsh nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi. Rezultatet e kėtyre zgjedhjeve studentore do tė implementohen nė procedurėn e rizgjedhjeve tė dekretuara nga "zyrtarėt e lartė tė ngarkuar".

Rektori dhe prorektorėt do tė zgjedhen nga Kėshilli nė pajtim me procedurat e pėrshkruara nė Statut. Mandati i "zyrtarėve tė lartė tė ngarkuar" do tė pėrfundojė ditėn e zgjedhjes sė Rektorit tė ri. I tėrė procesi i parparė me kėtė rregullore duhet tė pėrfundojė brenda njė periudhe jo mė tė gjatė se gjashtė muaj prej datės sė hyrjes nė fuqi tė kėtij udhėzimi. Nė rast se disa procedura mbesin tė papėrfunduara pas kėsaj date, MASHT do tė nxjerr njė udhėzim tjetėr administrativ, i cili do tė parashoh masat e duhura pėr pėrfundimin e procesit.

Ky udhėzim hyn nė fuqi nė momentin e nėnshkrimit nga Ministri, - thuhet nė kėtė Udhėzim Administrativ tė nėnshkruar nga mė 26 korrik 2005 nga Agim Veliu, minister i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.
 
 
MASHT: Me angazhim tė tė gjithėve, Universiteti i Prishtinės mund t'i kthehet misionit tė vet tė mirėfilltė
 
Prishtinė, 27 korrik 2005 - Udhėzimi Administrativ i Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT) dhe Vendimi i Qeverisė sė Kosovės pėr ndėrmarrjen e masave pėr rivendosjen e ligjshmėrisė nė Universitetin e Prishtinės ėshtė njė zgjidhje kompromisi qė synon krijimin e parakushteve pėr pėrpjekje tė pėrbashkėta nė rehabilitimin dhe konsolidimin e rrjedhave nė UP, - thuhet nė njė konunikatė tė lėshuar sot nga MASHT-i njė ditė pas masave tė ndėrmarra nė Universitetin e Prishtinės.

Kjo zgjidhje pėrfshin preferencat e shprehura nga pothuajse tė gjitha palėt e involvuara nė njė proces tė gjatė tė konsultimeve qoftė nga zyrtarė tė MASHT it, qoftė nga ndėrmjetėsi i autorizuar ndėrkombėtar - Zyra Ndėrlidhėse Austriake.

Ky kompromis ofron vetėm bazėn e domosdoshme pėr kthimin e ligjshmėrisė sė dėmtuar rėndė gjatė dhe pas zgjedhjeve tė vitit tė kaluar nė Universitetin e Prishtinės. Pos kėsaj, besohet se me angazhim tė tė gjithėve, Universiteti mund t'i kthehet misionit tė vet tė mirėfilltė: punės akademike dhe shkencore, po ashtu tė dėmtuara rėndė gjatė disa viteve tė fundit.

MASHT ka mirėpritur mbėshtetjen e fuqishme tė tė gjitha institucioneve relevante vendore dhe ndėrkombėtare pėr tejkalimin e problemeve nė udhėheqjen e UP sė nė kėtė kontekst.

MASHT ėshtė e vetėdijshme se pėr rivendosjen e plotė tė ligjshmėrisė nė UP duhej vendosur njė administratė tė pėrkohshme si dhe tė parashihen zgjedhje tė plota nė tė gjitha nivelet. Megjithatė, MASHT ka vlerėsuar se pėrfshirja sa mė e gjerė nė kėtė proces tė tė gjitha palėve dhe faktorėve relevantė ėshtė po aq e rendėsishme duke pasur para sysh rėndėsinė e Universitetit pėr shoqėrinė kosovare.
 
Prandaj, kjo zgjidhje kompromisi nuk i siguron tė gjitha mekanizmat e nevojshme pėr rivendosjen e ligjshmėrisė, por siguron pėrkrahje dhe pėrfshirje tė gjerė pėr rehabilimitimin e UP sė me pėrpjekje tė pėrbashkėta tė tė gjithėve.

MASHT e sheh tė nevojshme t'i informojė mediat dhe, pėrmes kėtyre, opinionin publik se nuk parashihet shkarkim i Kėshillit Drejtues tė Universitetit por plotėsim i tij, sipas Statutit tė UP sė.

As Udhėzimi Administrativ i MASHT, as Vendimi i Qeverisė nuk parashohin as shkarkimin e dekanėve e as tė senatorėve. Kėto vendime janė tė mbėshtetura nė ligj dhe nė statutin e UP sė - tekefundit, qėllimi i kėtyre masave individuale ėshtė rivendosja e ligjshmėrisė sė shkelur gjatė procesit tė implementimit tė Statutit tė ri tė UP sė, e jo pėrsėritja e sjelljeve tė njė grupi tė vogėl tė mėsimdhėnėsve tė UP sė, - thuhet nė kėtė komunikatė.

Nė fund, MASHT edhe njė herė konfirmon qasjen e vet pėr rehabilitimin e gjendjes nė UP pėrmes gjithėpėrfshirjes nė vend tė pėrjashtimit, pėrmes respektimit tė ligjshmėrisė nė vend tė dhunimit tė ligjit, profesionalizmit nė vend tė politizimit, dhe tė vėnies sė interesave institucionale dhe tė pėrgjithshme para interesave klanore, - thuhet nė fund tė kėsaj komunikate tė MASHT-it.
 
 
Vendimi i Qeverisė sė Kosovės me tė cilin miratohet Udhėzimi Administrativ i Ministrisė sė Arsimit
 
Prishtinė, 27 korrik 2005 - Nė mbėshtetje tė nenit 9.3.16 tė Rregullores sė UNMIK ut mbi Kornizėn Kushtetuese pėr Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė dhe tė nenit 1 tė Rregullores sė UNMIK ut nr.2001/19 mbi Degėn e Ekzekutivit tė Institucioneve tė Vetėqeverisjes nė Kosovė si dhe tė nenit 4, pika 3 tė Rregullores sė Punės tė Qeverisė sė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 26 korrik 2005, mori kėtė vendim:
 
1. Miratohet Udhėzimi Administrativ nr.37/2005 i Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė pėr Rivendosjen e qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės.
 
2. Obligohet Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė tė fillojė menjėherė zbatimin e kėtij Udhėzimi Administrativ.
 
3. Vendimi hyn nė fuqi ditėn e nėnshkrimit.
 
Ky vendim ėshtė nėnshkruar nga Kryeministri i Kosovės
 
Bajram Kosumi mė 26 korrik 2OO5.
 
 
UNMIK dhe OSBE mirėpritėn vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr vendosjen e ligjėshmėrisė nė UP
 
Prishtinė, 27 korrik 2005 - UNMIK u nėpėrmjet njė komunikate ka pėrshėndetur Qeverinė e Kosovės pėr hapin e marrė pėr vendosjen e ligjėshmėrisė nė Universitetin e Prishtinės. Ndėrkaq zėvendės shefi i UNMIK ut, Lari Rosin, vendimin e vlerėson tė drejtė i cili pėr Universitetin tė Prishtinės do tė jetė hap i parė drejtė inkuadrimit tė tij nė Bashkėsinė e Universiteteve Evropiane.

Rosin thotė vendosja e ligjeve nė universitet ėshtė njė hap me rendėsi sepse mundėsomn vendosjen e ligjit dhe njeherit ėshtė nismė e shtrimit tė rrugės pėr zbatim tė reformave tė reja, tė cilat janė tė domosdoshme pėr integrim tė tij nė familjen e madhe tė universiteteve Evrpoiane.

Po ashtu edhe OSEB e mbėshtet kėtė vendim tė qeverisė sė Kosovės i cili i mundėson UP zhvillim mė tė shpejtė.
 
 
Senati i UP Udhėzimin admnistrativ e quan tė papranueshėm dhe e hedh poshtė
 
Prishtinė, 27 korrik 2005 - Senati i Universitetit tė Prishtinės sot nė njė mbledhje tė jashtėzakonshme shqyrtoi Udhėzimin administrativ tė Qeverisė sė Kosovės.
 
Nė njė komunikatė lėshuar nga kjo mbledhje thuhet se pas njė debati gjithėpėrfshirės dhe transparent, njėzėri me vetėm njė votė abstenuese, nxori disa konkluzione, duke e konsideruar "Udhėzimin administrativ nr. 37/2005 tė Qeverisė sė Kosovės pėr ndėrhyrje nė UP si tė paligjshėm, qė shkel autonominė e UP, pengon zhvillimin e reformave dhe mbarėvajtjes sė punės nė UP dhe si i tillė ėshtė i papranueshėm dhe hidhet poshtė".

Po ashtu Senati konsideron se Qeveria e Kosovės nuk ka pėrfillur gatishmėrinė e udhėheqėsve tė UP pėr biseda dhe angazhime serioze tė zgjidhjes sė problemeve dhe ka marrė vendim tė njėanshėm, por thotė se edhe njė herė shpreh gatishmėrinė pėr bisedime me Qeverinė e Kosovės pėr tejkalimin e kėsaj gjendjeje.

Senati kėrkon nga strukturat udhėheqėse tė Universitetit qė tė vazhdojnė punėn dhe tė sigurojnė funksionimin e plotė tė punės nė UP, ndėrkaq nga anėtarėt e Kėshillit Drejtues dhe sekretari i pėrgjithshėm kėrkon qė t'i respektojnė vendimet e Senatit tė UP dhe tė veprojnė nė pėrputhje me to.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.