|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e Kosovės shkarkoi rektorin e Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami

 
 

 
Prishtinė, 27 korrik 2005 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e djeshme ka marrė vendim pėr shkarkimin nga posti tė rektorit tė Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajramin. Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė Agim Veliu tha se vendimi ėshtė marrė me qėllim tė rivendosjes sė qeverisjes sė ligjshme nė Universitetin e Prishtinės.
 
Ai ka shtuar se udhėzimi administrativ nė pika tė shkurtėra pėrmban klauzolėn se procesi i implementimit tė statusit nė Universitetin e Prishtinės kthehet prapa nė datėn 1 dhjetor 2004. Zgjedhjet e kryera pas kėsaj date shpallen tė pavlefshme.

Ministri Veliu tha se detyrėn e rektorit tė Universitetit tė Prishtinė do ta kryejė njė ekip prej tre vetėsh: kryesuesi i Bordit tė Universitetit, zėvendėsi i tij dhe sekretari i Pėrgjithshėm i UP-sė.

Mirėpo, Arsim Bajrami ka pohuar se nuk do t'i nėnshtrohet kėtij vendimi meqė konsideron se nė kėtė post nuk e ka zgjedhur Qeveria por autoritetet legjitime tė Universitetit.
 
Ndėrkohė qė ministri Veliu ka pohuar se rektori Bajrami do tė pranojė vendimin e Qeverisė pasi qė sipas tij ky vendim ėshtė mbėshtetur nė kompromis me administratėn e UNMIK-ut.

Ministri Veliu ka thėnė se po ashtu ėshtė arritur pėlqimi qė tė formohet njė grup i ekspertėve, i cili do ta bėjė monitorimin dhe verifikimin e tė gjitha shkeljeve qė janė bėrė gjatė procesit tė implementimit tė statutit tė Universitetit.

Mbrėmė vonė Ministria e Arsimit nėpėrmjet njė kumtese ka sqaruar se me Udhėzimin Administrativ tė MASHT as me vendimin e Qeverisė sė Kosovės nuk trajtohet ēėshtja e dekanėve dhe as qė ka qenė pjesė e konsultimeve intensive tė kėtyre ditėve, nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr kthimin e ligjshmėrisė nė UP, si ėshtė njoftuar nė disa media.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.