|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

  Ministrja e Jashtme zvicėrane thotė se ėshtė koha pėr njė pavarėsi formale tė Kosovės

 
 

 
Bernė, 27 korrik 2005 /TN /QIK - Ministrja e Punėve tė Jashtme tė Zvicrės Mishelin Kalmi-Rej kėtė tė shtunė do ta vizitojė Kosovėn, thuhet nė njė njoftim zyrtar.
 
Gjatė kėsaj vizite triditėshe planifikohet takimi i saj me Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova dhe me Kryeministrin Bajram Kosumi.

Nė njė intervistė qė e botuan gazetat zvicrano-romane "24 orė" dhe "Tribun dė Zhenevė", zonja Kalmi-Rej ka thėnė se ėshtė koha qė tė kėrkohen rrugėt pėr njė pavarėsi formale tė Kosovės.

"Diskutimi pėr ēėshtjen e pavarėsisė sė Kosvės ėshtė nė interes tė Zvicrės", ėshtė shprehur shefja e diplomacisė zvicėrane, duke shtuar se stabilizimi i gjendjes nė Kosovė ka rėndėsi edhe pėr vendin e saj.
 
Zonja Kalmi-Rej ka kundėrshtuar akuzat sipas tė cilave me kėrkesėn pėr pavarėsinė formale tė Kosovės ka vepruar para kohe.
 
Ajo ka shprehur qėndrimin e ministrisė qė drejton se ndėrtimi i pavarėsisė sė Kosovės duhet tė bėhet krahas me demokratizimin e saj.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.