|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Kryeministri Kosumi nė njė interpelancė tha se qeveria ėshtė e pėrkushtuar qė tė luftojė korrupsionin

 
 

 
Naser Osmani akuzoi shefin e grupit parlamentar tė PDK-sė Jakup Krasniqi dhe liderin e Oras, Veton Surroi se iu kanė shmangur pagimit tė tatimit nė pronė.
 
Prishtinė, 26 korrik 2005 /TN / QIK - Kryeministri Bajram Kosumi dje nė orėt e pasditės nė interpelancėn e parė nė Kuvendin e Kosovės, tha se qeveria ėshtė e pėrkushtuar qė tė luftojė korrupsionin dhe familjarizimin nė institucionet vendore. Duke folur pėr 1OO ditėt e qeverisė sė tij Kosumi foli nė detaje pėr pėrpjekjet e qeverisė pėr tė zbatuar ligjet sidomos ato pėr shėrbimet publike, pėr menaxhimin e financave publike dhe pėr prokurimin publik.

"Nė mandatin 100 ditor ėshtė treguar njė kujdes i veēantė nė respektimin dhe zbatimin e dispozitave ligjore, veēanėrisht nė zbatimin dhe mbrojtjen e ligjit pėr shėrbimet publike dhe pėr institucionin e konkursit. Nė tė gjitha rastet e pranimit tė stafit civil ėshtė respektuar procedura e paraparė.
 
Dua tė theksoj se kryeministri dhe askush nga stafi i zyrės sė kryeministrit nuk ka ndėrhyrė dhe nuk bėjnė ndėrhyrje nė asnjė rast gjatė procedurės sė pranimit tė punonjėsve nė punė nė zyrėn e kryeministrit", tha Kosumi. Njėherit ai theksoi lufta kundėr nepotizmit dhe korrupsionit ėshtė ndėr prioritetet e programit tė tij qeveritar.

"Angazhimi kundėr korrupsionit dhe nepotizmit ėshtė pjesa esenciale e njė qeverisjeje tė mirė dhe sfidė pėr tė gjitha qeveritė. Korrupsioni dhe nepotizmi nė Kosovė nuk kanė depėrtuar aq thellė sa t'i bėjnė tė kota pėrpjekjet tona pėr luftimin e kėtyre fenomeneve? tha Kosumi.

Partia Demokratike mbeti e pakėnaqur nga pėrgjigjet e tij. Shefi i grupit parlamentar, Jakup Krasniqi tha se kryeministri nuk ka dhėnė pėrgjigje nė asnjėrėn nga pyetjet e parashtruara.
Me pėrgjigje nuk ishte i kėnaqur as Veton Surroi nga Ora. Po ashtu deputetėt e opozitės adresuan shumė pyetje nga lėmi tė ndryshme, pėr tė cilat thanė se kryeministri mban pėrgjegjėsi dhe duhet t’i pėrgjigjet Kuvendit.
 
Kėtu pėrfshiheshin ēėshtje qė nga ekonomia, arsimi e deri tek ndėrrimi i destinimit tė mjeteve nga Ministria e Shėrbimeve Publike pėr blerjen e veturave tė kryetarit tė Kosovės. Kosumi tha se gjithēka nė kėtė rast ėshtė bėrė sipas procedurave.

"Shuma prej njė milionė euro ėshtė ridestinuar pėr blerjen e veturave pėr presidencė.
 
Ėshtė parė e arsyeshme qė tė bėhet ky destinim pėr shkaqe sigurie, sidomos pas shpėrthimeve tė marsit qė kanė ndodhur kėtė vit nė Kosovė. Duhet theksuar fakti se kėto vetura nuk janė dedikuar pėr persona privatė, por pėr institucione dhe autoritete tė larta shtetėrore", tha Kryeministri.

Mirėpo, opozitarėt u shprehėn tė pakėnaqur nga kėto pėrgjigje.

Mė pas Kosumi ka dhėnė edhe disa pėrgjigje nė vazhdim tė seancės, edhe pse me rregulloren e Kuvendit nė interpelancė mund tė jepen pėrgjigje vetėm pėr pyetjet qė parashtrohen me shkrim dhe sipas procedurės sė rregullt.

Ndėrkaq deputeti i LDK-sė Naser Osmani akuzoi shefin e grupit parlamentar tė PDK-sė Jakup Krasniqi dhe liderin e Oras, Veton Surroi se iu kanė shmangur pagimit tė tatimit nė pronė.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.