|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  S. Berisha: Shqiptarėt e Kosovės duhet ta kenė shtetin e tyre

 
 

 
Berlin, 18 korrik 2005 /TN /QIK - Shqiptarėt e Kosovės duhet ta kenė shtetin e tyre dhe se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė, tha fituesi i zgjedhjeve nė Shqipėri Sali Berisha.

"Deri nė fillim tė viteve 80 tė bashkimi ka qenė synimi i madh i tė gjithė shqiptarėve. Ndėrkohė kanė ndryshuar kushtet si nė Tiranė, ashtu dhe nė Prishtinė.
 
Besoj, se bashkatdhetarėt tanė atje (nė Kosovė) preferojnė tė kenė shtetin e vet. Pėr momentin kjo ėshtė edhe zgjidhja mė e mirė", ka deklaruar kandidati pėr kryeministėr tė Shqipėrisė, Sali Berisha, nė njė intervistė pėr tė pėrjavshmen gjermane "Shpigėl".

Ndėrkaq, Berisha si objektiv tė tij thekson antarėsimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian pas pesė vjetėsh.
 
Nė planin e brendshėm Sali Berisha planifikon tė ulė korrupsionin nė nivel tė pranueshėm dhe tė arrestojė tė gjithė bosėt e mafias.

Ai thotė se nuk ka ndėr mbend tė arrestojė kryeministrin aktual Fatos Nano, duke thėnė se "nuk lė pėrshtypje tė mirė, kur arreston udhėheqėsin e ardhshėm tė opozitės, megjithėse Nano mezi sa s'pret tė marrė rolin e martirit", ėshtė shprehur Berisha pėr kėtė gazetė autoritative gjermane.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.