|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

PD-ja publikoi programin e 100 ditėve tė para tė qeverisjes

 
 

 
17 korrik 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 
Forcat kryesore politike nė Tiranė ende nuk janė pėrshtatur me pozicionet e reja, nė tė cilat i vendosi vullneti i popullit nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 3 korrikut.
 
Kryeministri Fatos Nano dhe ministrat e Partisė Socialiste tashmė nė opozitė ende japin intervista nga zyrat shtetėrore, zhvillojnė mbledhje qeverie, marrin vendime, emėrojnė e shkarkojnė zyrtarė tė niveleve tė ulta. Nga ana tjetėr, drejtuesit e Partisė Demokratike nė pushtet ende mblidhen nė sallat e konferencave nėpėr hotele dhe diskutojnė mbi pėrmirėsimin e qeverisjes nė tė ardhmen.
 
Udhėheqėsit veteranė tė dy partive tė mėdha duket se janė edhe burimi i kėsaj inercie tė ecurisė sė punėve, qė ėshtė ngurtėsuar nė 8 vjetėt e dy mandateve tė tė majėve. Kryeministri nė ikje i PS sė opozites, Nano, i shoqėruar nga shpura tė fryra militantėsh dhe rojesh, po zhvillon disa takime nė degėt e partisė, duke u kėrkuar atyre llogari pėr humbjen e zgjedhjeve, dhe duke lėnė mėnjanė deklaratėn e tij publike pėr t’u larguar nga kreu i partise nė rast se humbet zgjedhjet.
 
Nga ana tjeter, kryeministri i paralajmeruar i PD ne pushtet, Sali Berisha, zhvilloi sot njė takim me Komitetin e Orientimit tė Politikave, ku kėrkoi qė projekti 100 ditėve tė para tė qeverisjes tė pasurohet me ide tė reja.
 
Zoti Berisha tha qė pėrparėsia e qeverisjes sė re do tė jetė lufta kundėr korrupsionit dhe kėrkoi tė respektohen ekspertėt e administratės tė shkolluar nė universitetet bashkėkohore nė Perėndim. “100 ditėt e ardhshme do tė jenė 100 ditėt mė intensive tė jetės sonė. Nė kėto 100 ditė ne do tė hedhim themelet e ndryshimit, ndaj edhe projekti duhet studiuar me vėmendje, dhe duhet pasuruar me ide tė reja” - tha ai.
 
Socialistet mbajnė shpresa tė vakta se Kolegji Zgjedhor mund tė ngushtojė rezultatet e zgjedhjeve pėr t’ua lehtėsuar sadopak dhimbjen e humbjes. Kandidatja socialiste Makbule Ēeēo humbi sot ndaj Genci Rulit nė Kolegjin Zgjedhor.
 
Ndėrkohė, demokratėt shpėrndajnė ftesa partive tė vogla pėr t’u pėrfshirė nė qeverinė e re. Analistėt e jetės politike mendojnė se tė dyja palėt po tregojnė njė kujdes tė tepruar pėr tė ashtuquajturin “tranzicion i qetė i pushtetit” dhe shprehin dyshimet se kjo ėshtė periudha mė e mirė kur korrupsioni lulėzon dhe fshin dokumentacionin e abuzimeve me pushtetin.

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.