|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |

 

   
 

Presidenti Rugova pėrgėzoi Presidentin Shirak me rastin e festės nacionale tė Francės

 
 

 
Prishtinė, 14 korrik 2005 /TN/QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pėrgėzuar Presidentin e Francės, Zhak Shirak (Jacques Chirac) me rastin e 14 korrikut, festės nacionale tė Francės.

 
Nė njė mesazh urimi tė Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e Ditės Nacionale Franceze, pranoni urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.
 
Dita Nacionale Franceze, 14 Korriku, ėshtė njė ditė e ndritur pėr vendin Tuaj dhe pėr popujt e ndryshėm tė botės.
 
Vlerat e Ditės Tuaj nacionale sot janė bėrė vlera universale dhe simbole pėr jetė tė lirė tė njerėzve dhe tė kombeve.

Edhe nė vendin tim, nė Kosovė, vlerat e Ditės Tuaj nacionale janė parime tė ndėrtimit dhe tė udhėheqjes sė shoqėrisė dhe tė shtetit tonė.

I nderuari zoti President,

Gjatė kėtyre gjashtė vjetėve nė liri, Kosova ka bėrė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.
 
Unė dhe populli i Kosovės kėrkojmė nga Ju dhe populli Juaj njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės, ēfarė do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės dhe tė botės.

Nė Ditėn Nacionale Franceze, Ju falėnderojmė pėr ndihmėn e gjithanshme dhėnė Kosovės dhe presim pėrkrahjen Tuaj personale pėr pavarėsinė e vendit tim dhe integrimin nė strukturat euroatlantike sa mė parė".

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.