|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

BAROMETRI DIPLOMATIK

 
 

JO KOLONI MODERNE, POR KOSOVĖ TĖ PAVARUR NĖ EVROPĖN E INTEGRUAR DEMOKRATIKE

 
 

 
14 korrik 2005 / TN
 
Prof.Dr.Mehdi HYSENI
 
Kohėve tė fundit, si nė sfondin e politikės brendshme shqiptare, ashtu edhe nė atė tė politikės ndėrkombėtare, po debatohet me tė madhe se viti 2005, do tė jetė vendimtar pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Nė kėtė kontekst, zhurmėn   dhe “pluhurin” mė tė madh janė duke e ngritur forcat e errėta dhe retrograde tė politikės dhe tė propagandės sė regjimit kolonial tė Unionit tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi, tė cilat me tė njėjtin intensitet politik  dhe me tė njėjtat mjete reaksionare, fashiste dhe antidemokratike (ashtu siē veproi teorikisht dhe praktikisht regjimi serbomadh i ish-presidentit tė Serbisė, Slobodan Milosheviq, duke iu mohuar tė drejtėn e jetės, dhe  ēdo formė ligjore, demokratike dhe autonomie popullit shqiptar dhe Kosovės gjatė viteve 1989-1999) po e kundėrshtojnė ēdo formė tė mundshme dhe tė ligjshme tė shkėputjes sė Kosovės nga sistemi qindravjeēar kolonialist dhe imperialist i Serbisė dhe i Malit tė Zi (dikur tė njohura me sistemet e tyre monarkike, mbretėrore, socialiste dhe komuniste totalitare).
 
Nė riaktivizimin dhe nė rikthimin e  politikės serbe tė Slobodan Milosheviqit nė Kosovė, rolin kryesor sėrish ėshtė duke e luajtur Kisha Ortodokse Serbe, e mbėshtetur drejtpėrdrejt dhe tėrthorazi nga qeveria aktuale serbomalazeze e Beogradit, si dhe nga recidivat e mėparshme tė forcave paramilitare, militare, policore, si dhe nė veēanti tė sigurimit sekret, tė cilat nė forma tė ndryshme tė “padukshme” janė infiltruar, dhe janė duke vepruar nė Kosovė, me qėllim qė tė pėrmbysin dhe tė destabilizojnė ēdo gjė qė ėshtė ndėrtuar nė pesėvjeēarin e fundit(12 qershor 1999 - gusht 2004) nė procesin e rivitalizimit tė jetės normale, tė zhvillimit, tė stabilizimit, tė demokratizimit dhe tė institucionalizimit tė paqes dhe tė sigurisė nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare(UNMIK-u dhe KFOR-i).
 
Ndaj kėtyre objektivave dhe prapaskenave  tė rrezikshme tė propagandės dhe politikės militaristee tė kishės dhe tė qeverisė serbe, si politika e pėrgjithshme shqiptare, ashtu edhe ajo evropiane, nuk kanė arsye tė tregohen tolerante dhe tė “lėshojnė pe” nė stilin e “diplomacisė futbollistike” tė drafteve dhe tė  projekteve tė dyshimta dhe tė padrejta pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės, tė hartuara nga ana  Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave (ICG), qė nga viti 2000, sipas tė cilave parashikohet qė Kosova tė pėrfshihet nė Evropėn e integruar, por si “njėsi koloniale” e  Serbisė, e jo si njėsi e pavarur shtetėrore e Bashkimit Evropian(BE). Vėrtet, kjo ende nuk ėshtė vėnė nė rend dite tė ndonjė konference ndėrkombėtare nė shkallė ndėrkombėtare,mirėpo, siē  duket nga  projektpropozimet e  Grupit tė Krizave Ndėrkombėtare(ICG) pėr Kosovėn, tanimė Bashkimi Evropian (BE-ja), ėshtė i gatshėm  jo vetėm t’i shqyrtojė, por edhe t’i marrė nė konsideratė   ato brenda njė kohe shumė tė shkurtėr(2005-2006), ashtu siē kanė deklaruar disa zyrtarė tė lartė tė BE-sė.
 
 Nė lidhje me pėrgatitjen dhe me servimin e kėtyre propozimprojketeve tė GNK-sė, qė pėrfillin opcionin evropian pėr zgjdhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, kanė ndikim tė drejtpėrdrejtė dhe tė tėrthortė si politika zyrtare, ekspertėt, Kisha Ortodokse Serbe, ashtu edhe politika inerte dhe e brishtė shqiptare e boshtit Prishtinė-Tiranė, e cila, nė heshtje (shihet mes rreshtash tė deklaratave tė zyrtarėve  shqiptarė tė “ qeverisė mulate”  tė Kosovės dhe tė qeverisė  antidemokratike  tė Fatos Nanos) tanimė  ka  filluar tė ushqejė simpati ndaj projekteve-drafteve tė BE-sė pėr Kosovėn. Domethėnė, qė tash qarqet mė tė larta tė BE-sė e kanė tė qartė, se me politikėn e palės shqiptare janė nė rrugėn e arritjes sė marrėveshjesi pėr sa i pėrket zgjidhjes politike tė statusit tė  Kosovės nė kuadrin e opcioneve tė BE-sė. Njė dakordim i kėtillė i palės shqiptare me draftet e parashikuara  tė BE-sė, tanimė, kohėve tė fundit e justifikon edhe  “loja politike”  e disa qarqeve tė caktuara politike shqiptare, tė cilat pėrmes “vizionit instant” tė tyre, zgjidhjen e statusit tė Kosovės, e shohin edhe pėrmes paragrafėve ekzistues tė Marrėveshje sė Ohrit.
 
 1. Marrėveshja e Ohrit ėshtė antitezė e sė drejtės sė  vetėvendosjes sė shqiptarėve tė kolonizuar nė Ballkan
 
 Njė pėrcaktim i kėtillė, si alternativė paliative e sė drejtės vetėvendosjes dhe tė pavarėsisė sė shqiptarėve nė tokat e tyre nė IRJM, dhe tė shqiptarėve nė Kosovėj, ėshtė mė shumė se “cirk politik”, pėrkatėsisht ėshtė dėshmi se politikat aktuale shqiptare pėrditė e mė shumė po defaktorizohen, duke iu nėnshtruar prirjeve dhe formulave tė dyshimta tė BE-sė, tė cilat janė nė kolizion flagrant me tė drejtėn e vetėvendosjes sė popullit shqiptar si nė Kosovė, nė IRJM, ashtu edhe nė Kosovėn Lindore (Preshevė, Bujonoc dhe Medvegjė), dhe nė Mal tė Zi (Ulqin, Tivar, Tuz, Hot, Plavė, Grudė dhe Guci, mbase shqiptarėt edhe pse kanė statusin e minoritetit kolonial nė Serbi, nė Mal tė Zi dhe nė IRJM, nuk janė minoritet, por janė etni, e formuar me shekuj nė trojet e tyre indigjene tė Shqipėrisė Etnike.
 
Prandaj, si nė rrafshin politik, ashtu edhe nė atė historiko-juridik kombėtar dhe ndėrkombėtar, ėshtė nonses tė pohohet, se edhe pėr “zgjidhjen” e problemit kolonial tė Kosovės, (ashtu sikurse pėr “zgjidhjen” e  problemit shqiptar nė IRJM, si rrjedhim i diktatit tė interesave  afatgjata  tė  koniunkturave tė ndyrshme  tė diplomacisė evroperėndimore, dhe tė politikės naive tė palės shqiptare, e cila nėnshkroi kapitullimin e saj, duke sakrifikuar tė drejtėn e vetėvendosjes sė shqiptarėve vetėm pėr tė ruajtur ekuilibrin e marrėdhėnieve me faktorin e jashtėm dhe tė politikės antishqiptare tė qeverisė sllavomaqedone, duke nxjerrė pėrdunmin e gabuar dhe tragjik, se “IRJM-ja, duhet tė ruhet, me ēdo kusht si ngrehinė e tillė jugosllave”, e cila sipas Kushtetutės saj, as para, as pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Ohrit tė vitit 2001 shqiptarėve nė trojet e tyre etnike nuk ua njeh tė drejtėn shtetformuese dhe tė drejtėn e vetėvendosjes si komb i barabartė me atė “maqedon”) mund tė “huazohen” (nė bazė tė rekomandimeve tė mediatorėve tė recetės mjekėsore tė diplomacisė preventive evroamerikane) “disa elemente  pozitive” tė Marrėveshjes sė Ohrit, si paradigmė pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės.
 
Kur dihet se, historikisht, si  problemi i Kosovės, ashtu edhe i shqiptarėve tė “Maqedonisė” ėshtė me bazė dhe me bagazh kolonial tė Serbisė dhe tė IRJM-sė. Prandaj, (ndoshta, pėrkohėsisht nė IRJM, do tė “dhezė” opcioni i kompromist politiko-multietnik, qė parakupton njė lloj autonomie tė kufizuar dhe tė  brishtė, madje nėn nivelin e autonomisė qė kishte Kosova dikur  sipas Kushtetutės sė saj tė vitit 1974 nėn ish-RSFJ, qė shqiptarėt shumicė i karakterizon si minoritet as mė pak as mė shumė), pa  realizimin e sė drejtės sė vetėvendosjes, madje edhe pa realizimin e zgjidhjes sė pėrkohshshme politike tė problemit shqiptar pėrmes federalizimit tė IRJM-sė, opcion ky, qė tė paktėn, do t’u mundėsonte shqiptarėve qė si element konstituiv, tė barazoheshin me pakicėn “maqedone” si komb i barabratė me Kushtetutė.
 
Fatkeqėsisht, pėr shkak tė politikės sė gabuar tė palės shqiptare, tė drejtuar nga liderėt Arbėr Xhaferi dhe Ali Ahmeti, erdhi nė shprehje “imponimi” i Marrėveshjes sė Ohrit (2001) nga ana e mediatorėve evrondėrkombėtarė, e cila nė tėrėsi  mbylli ēdo debat nė temėn e  realizimit tė sė drejtės sė vetėvendosjes sė kombit shqiptar nė IRJM. Mirėpo, pėr kėtė kufizim absurd dhe antiligjor (sipas sė drejtės ndėrkombėtare dhe tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara) tė diskriminimit tė popullit shqiptar nė IRJM, nuk mund tė fajėsohet (ashtu siē jusitifikon  politika aktuale shqiptare qoftė ajo nė pushtetin shtetėror tė sotshėm tė qeverisė sė IRJM-sė, qoftė ajo nė opozitė, se “ajo qė na u lejua, edhe e  bėmė”- Marrėveshja e Ohrit).
 
Nga ky “justifikim” del qartė se elita politike shqiptare nė IRJM nuk ka pasur kapacitet mė tė madh politiko-strategjik dhe diplomatik, qė tė bėjė diē mė shumė nė favor tė mbrojtjes sė interesave politike dhe kombėtare tė shqiptarėve nė IRJM, pėrkatėsisht tė pėrballojė diktatin dhe ultimatumin e faktorit tė jashtėm evrondėrkombėtar, i cili nė stilin fait accompli ia ka imponuar Marrėveshjen e Ohrit, e cila ėshtė negacion i sė drejtės sė vetėvendosjes. Pikėrisht, kjo marrėveshje ishte “vija e kuqe”, qė IRJM-nė e shpėtoi nga federalizimi. Nė mungesė tė njė opcioni tė kėtillė tė arsyeshėm politikisht dhe juridikisht, sė pari, erdhi nė shprehje revizionimi dhe  zhvlerėsimi i  Platformės sė politike dhe  kombėtare tė UĒK-sė/BDI-sė pėr realizimin e aspiratave tė pavarėsimit tė shqiptarėve nga IRMJ-ja, dhe nė vend tė saj u pėrqafua Platforma evropiane-maqedone-Marrėveshja e Ohrit, sipas sė cilės shqiptarėt kanė fituar statusin e minoritetit, e jo tė shumicės si komb shtetformues dhe i barabartė me “shumicėn” sllavomaqedone, pavarėsisht se me ēfarė pėrqindje dhe nė ēfarė vėllimi, ėshtė zyrtarizuar, dhe barazuar gjuha shqipe me “maqedonishten”  nė administratėn zyrtare. S’ka dyshim se zyrtarizimi i gjuhės shqipe nė IRJM-sė si pandan i sllavomaqedonishtes, ėshtė njė element pozitiv pėr shqiptarėt.
 
Mirėpo, nė kuptim e gjerė dhe tė thellė politik-kombėtar, ėshtė vetėm “njė pikė ujė nė deti”, qė nuk garanton kurrfarė  sigurie, as barazie tė shqiptarėve me “maqedonėt” ngase me ligjin dhe me Kushtetutėn ekzistuese sllavomaqedone, shqiptarėt konsiderohen vetėm minoritet, jo komb shtetformues tė IRJM-sė. Praktikisht, kjo ėshtė e tėra,   ēka kanė fituar shqiptarėt si “minoritet” nė IRJM. Me njė fjalė, shqiptarėt nė IRJM, me Marrėveshjen e Ohrit kanė fituar minimumin e sė mundshmes, ndėrkaq, politika falimentuese shqiptare, e mbeshtetur nga politika zyrtare sllavomaqedone dhe nga politika evropiane e Havier Solanės, ka fituar maksimumin e sė pamundshmes ngase  “rebelet terroristė”, kanė fituar  statusin  e barabratė ministror dhe qeveritar sllavbomaqedon, si dhe nė kėtė mėnyrė iu kanė shmangur “listave tė zeza” tė Serbosllavisė dhe tė Evropės etj. Ky ėshtė i vetmi  rezultat  pozitiv i politikės shqiptare tė Ali Ahmetit karshi realizimit tė sė drejtave vitale tė shqiptarėve nė IRJM. Ndėrkaq , nė anėn tjetėr, Evropa me Marrėveshjen e Ohrit ka arritur qė pėrkohėsisht  (t’i “heshtė” shqiptarėt) ta  “qetėsojė” konfliktin  e armatosur shqiptaro-sllavomaqedon”.
 
Ky ėshtė efekti pozitiv politik i Marrėveshjes sė Ohrit, qė ėshtė vetėm nė favor tė interesit tė politikės sllavomaqedone, dhe tė  “fromulave”  tė kompromist tė BE-sė. Nė kėtė kontekst, as politika e liderit tė BDI-sė, Ali Ahmeti, as ajo e Arbėr Xhaferit, lider i PDSH-sė nuk kanė  pse t’ia tjetėrsojnė meritat njėri-tjetrit, pėrkatėsisht ta kritikojnė njėra-tjetrėn pėr arritjen apo dėshtimin e Marrėveshjes sė Ohrit, madje,  edhe nė rastin konkret,  kur ėshtė fjala pėr lėshimin e pasaportave tė IRJM-sė nė gjuhėn shqipe dhe maqedone, sepse kjo nuk ėshtė e tėra e realizimit tė sė drejtave politike kombėtare tė shqiptarėve nė IRJM, sepse thjesht, edhe me ardhjen e “rebelėve terrositė”(siē i quante dhe i vriste qevria militariste sllavomaqedone) nė pushtetin e pėrbashkėt sllavomaqedon, ēėshtja kombėtare  e shqiptarėve atje nuk ėshtė zgjidhur, por,   sikurse  50 vjet  e shkuara, statusi i tyre ka ngelurė i pandryshuar=minortet nė shtet tė huaj, sikurse dikur qė ishte Kosova me autonominė e saj (me administratė dygjuhėsore) nėn shtet tė huaj-Serbinė-Jugosllavinė.
  
Edhe shqiptarėt e Kosovės kishin njė Kushtetutė  autonomie (me gjithė pėrdorimin e administartės dygjuhesore tė barabartė ligjėrisht), epilogu i tragjik i saj u pa ne vitin 1989, sepse  “autonominė” e saj minoritare e gllabėroi  Serbia me policinė, ushtrinė dhe me tankat e saj. Kėshtu, pat pėrfunduar tragjikisht administrata dygjuhėsore nė Kosovė, si rrjedhim se shqiptarėt nuk kishin shtet, as pushtet tė vetin, edhe pse i kishin ministrant dhe funksioanrėt e dėgjueshėm dhe tė disiplinuar nė qeverinė dhe nė policinė serbo-jugosllave,  sikurse qė tani janė “ministrat rebelė” shqiptarė nė qeverinė sllavomaqedone, tė cilėt si duket, tani pėr tani janė tė kėnaqur me funksionet dhe me pozitat e tyre pushtetore nė aparatin shtetėror sllavomaqedon, por sė shpejti koha do tė tregojė edhe fundin e njė politike tė kėtillė dėshtuese, e cila nuk pėrkon me interesat jetike dhe me tė drejtėn e vetėvendosjes sė popullit shqiptar nė tokat e tyre autoktone nė IRJM.
 
Si rrjedhim,  s’ka dyshim se, politika e tillė e “elitės” shqiptare nė IRJM, do tė pėrfundojė njėsojė (ndoshta edhe mė keq) sikurse ajo e “elitės politike” ish-funksionarėve dhe e ish-ministrave tė Kosovės nė Serbi dhe nė Jugosllavi, sepse Marrėveshja e Ohrit ėshtė njėsoj e papranueshme sikurse pėr shqiptarėt nė IRJM, ashtu edhe pėr shqiptarėt nė Kosovė. Shkurt e shqip, pa asnjė dozė politikė spekuluese dhe mashtruese, shfaqja e tendecės nga ana e disa   qarqeve tė caktuara politike nė Kosovė,  se gjoja nuk do tė prishte punė hauzimi i “ disa elementeve pozitive” tė Marrėveshjes sė Ohrit pėr ta zbatuar nė Kosovė, fatkeqėsisht ėshtė sinjali i parė i kėrkimit tė ndonjė kompromisi politik me BE-nė, qė nuk do tė jetė nė favor tė zjidhjes sė drejtė pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės. Ky koncept i gabuar politik, do t’u shkonte pėr shtati vetėm politikės pushtuese dhe antidemokratike tė qeverisė Serbisė(e cila, edhe pas pėrfundimit tė luftės (1999-2004) dirket dhe indirekt ėshtė duke u pėrzier nė ēėshtje tė brendshme tė Kosovės duke pretenduar, qė statusi i saj pėrfundimtar tė mos zgjidhet pa pėlqimin e Unionit tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi) dhe  diplomacisė kontradiktore tė Bashkimit Evropian(BE-sė), e cila ėshtė e interesuar, qė statusin e Kosovės ta zgjidhė nė favor tė vetin dhe tė Serbisė, e jo tė shqiptarėve as tė vetė Kosovės.
 
2.  Pavarėsia e Kosovės nė konceptet transicionale tė integralizmit tė BE-sė                        
 
 Sipas prognozave  tė deritashme diplomatike tė disa  zėdhėnėsėve zyrtarė tė BE-sė, viti 2005 parashikohet tė jetė  vit vendimtar, sepse pritet qė tė vihet nė “rend dite” shqyrtimi i zgjidhjes pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės nga ana e  Bashkimit Evropian(BE), pėrkatėsisht e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kjo nuk ėshtė fare  e befasueshme apo ireale, sepse  nė lidhje me kėtė ēėshtje janė nė vonesė si  dipomacia e BE-sė, e OKB-sė,  e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, po  ashtu edhe politika zyrtare  shqiptare e Prishtinės, pėr shkak se, sipas kėtyre tre faktorėve tė dakorduar, sė pari, Kosova duhet t’i pėrmbushė  standardet e institucionalizimit  tė saj nė kuptimin e avancimit demokratik, decentralizues dhe  pluralist  si shoqėri multietnike(nė tė vėrtetė, do tė duhej tė veprohej ndryshe, sė pari, zgjidhja e statusit politik, e pastaj pėrmbushja e standaredeve tė imponuara nga bashkėsia ndėrkombėtare) e mė pas, tė   vihet nė “rend dite” shqyrtimi i kėrkesės sė pavarėsisė sė saj.
 
Edhe pse ėshtė shtyrė pėr mė vonė shqyrtimi i statusit pėrfundimtar tė Kosovės, s’ka dyshim se kjo  i ka vėnė nė lėvizje faktorėt ndėrkombėtarė, si dhe tė gjithė aktorėt e tjerė, tė cilėt mund tė kenė interesa  direkte ose indirekte nė kėtė ēėshtje. Para se t’i pasqyrojmė varientet nė qarkullim tė BE-sė pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, ėshtė me interes qė opinioni publik shqiptar tė jetė nė dijeni, se momentalisht (nėn mandatin e UNMIK-ut+KFOR-it domethėnė tė bashkėsisė ndėrkombėtare) ēfarė statusi ka Kosova. Tanimė, qe pesė vjet (1999-2004) ėshtė bėrė e njohur si  pėr opinion nė shkallė vendore, ashtu edhe pėr atė nė shkallė ndėrkombėtare, se hėpėrhė statusi i Kosovės ėshtė i rregulluar me Rezolutėn 1244 tė KS tė Kombeve tė Bashkuara. Mirėpo, kjo duhet kuptuar vetėm si zgjidhje  kalimtare. Duke mos pretenduar, qė tė hyjmė nė hollėsira, sipas   dispozitave tė kėsaj rezolute, Kosova nuk gėzon as sovranitetin e brendshėm, as sovranitetin e jashtėm. Nė kuptimin juridiko-politik dhe kushtetues do tė thotė se as Kuvendi, as Qeveria e Kosovės nuk kanė autorizime dhe kompetenca ligjore, qė tė vendosin  as pėr politikėn e brendshme, as pėr politikėn e jashtme.
 
Meqenėse ėshtė fjala pėr gjendje tė kėtillė tė  pėrkohshme, me tė drejtė  dhe me shqetėsim, shtrohet pyetja se ēfarė statusi pėrfundimtar  i Kosovės synohet tė arrihet, dhe se nė saje tė cilave standarde juridike dhe politike ndėrkombėtare, parashikohet artikulimi i tij i ardhshėm ? Nė kėtė kontekst bashkesia ndėrkombėtare  ėshtė vėnė  para disa dilemave serioze ngase lidhur me kėtė ēėshtje pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė,  gjatė kėtij pesėvjeēari (pėr shkak tė defaktorizimit total tė politikės zyrtare shqiptare, nė veēanti tė Prishtinės dhe tė Tiranės nė planin ndėrkombėtar, si dhe tė politikės sė « ftohjes » sė SHBA-sė (si rrejdhim i preokupimit me problemet e tjera rreth Irakut, Afganistanit, konfliktit izraelito-palestinez etj.,  si dhe tė luftės kundėr terrorizmit ndėrkombėtar,  nartyrisht se, tė gjitha kėto kanė ndikuar drejtazi dhe zhdrejtazi nė shpėrqėndrimin e vėmendjes ofensive tė diplomacisė amerikane jo vetėm ndaj Kosovės, por nė pėrgjithėsi ndaj problemeve aktuale nė Ballkan) ndaj pėrshpejtimit tė zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės. S’ka dyshim se kėtė vakuum tė politikės strategjike amerikane Serbia dhe Evropa me partnerėt e tyre janė duke e shfrytėzuar nė mėnyrė tė ethshme, duke pėrpiluar disa variante politike pėr zgjidhjen pėrfundimtare tė statusit tė Kosovės, ndryshe nga njohja e institutit tė pavarėsisė sipas sė drejtės ndėrkombėtare publike dhe tė Kartės sė Kombeve tė Bashkuara.
 
Duke i ndjekur  me interes tė posaēėm dhe analizuar  gjithanshmėrisht me vėmendje tė merituar  draftet e deritashme tė politikės sė BE-sė (tė cilat, fatkeqėsisht korrespondojnė me draftet e politikės kolonialiste  tė Serbisė) pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, kemi nxjerrė konkluzionin se ato  janė me pėrmbajtje fragmentare (si nė kuptimin  e sė drejtės historike, kombėtare, ashtu edhe tė asaj ndėrkombėtare), tendencioze, subjektive, antiligjore, antidemokratike dhe antishqiptare, sepse  e trajtojnė si « koloni moderne » qė Kosova  nė vend tė  pavarėsisė sė plotė imediate, si subjekt juridik ndėrkombėtar, tė fitojė statusin e njė  “shteti funksional”.
 
3. « Shtetėsia funksionale » versus  funksionalizmit shtetėror tė mėvetėsisė  sė Kosovės
 
  Ēfarė do tė thotė nė kuptimin juridiko-politik dhe kushtetues ky nocion pėr Kosovėn? Sa mund tė perceptohet nga kėndvėshtrimi ynė, momentalisht ekzistojnė nė qarkullim dy koncepte : Sė pari, nė mėnyrė shkallėzore, tė arrihet sovraniteti i brendshėm, i cili nėnkupton se institucionet qeveritare tė Kosovės, do tė mėvetėsohen  gradualisht, duke  marrė pėrsipėr  funksionet shtetėrore, me  pėrjashtim tė sigurisė sė jashtme dhe tė atyre, qė nėnkuptojnė njohjen formale ndėrkombėtare dhe, sė dyti, pas istitucionalizimit tė sovranitetit tė brendshėm, institucionet e Kosovės, do tė merrnin pėrsipėr vetėm disa elemente tė sovranitetit tė jashtėm, tė cilat nė vend tė krijimit tė ndonjė   avancimi  nė aspektin e sė drejtės ndėrkombėtare, e kufizojnė dhe e pėrjashtojnė automatikisht pavarėsinė e Kosovės. Pėr   realizimin e njė koncepti tė tillė antishqiptar, qė reflekton nė nocionin « koloni moderne » pėr  zgjidhjen e statusit tė Kosovės,  Bashkimi Evropian(BE) ka nė dispozicion kėto tre variante: (i) « pavarėsi pėrmes integrimit evropian »; (ii) »pavarėsi pėrmes ndarjes territoriale » dhe (iii) » pavarėsi imediate ». Sipas variantit (i) ėshtė iluzion tė mendohet dhe tė shpresohet se Kosova pėrmes proceseve integruese nė BE, do tė arrijė pavarėsinė e saj tė plotė sipas normave dhe rregullave tė sė drejtės ndėrkombėtare. 
 
Ky argumentim, nuk do ndonjė prerje tė thellė analitike a sintetike tė problemit tė Kosovės, sepse  integrimi i tillė nėnkupton edhe integrimin e Kosovės nė rajon, e kjo  sipas (“morfologjisė dhe sintaksės diplomatike” serbo-evropiane), do tė thotė, edhe integrimin e saj tė domosdoshėm me Serbinė kolonizatore, pa marrė parasysh  faktin se kjo nuk nėnkupton formimin e institucioenve tė pėrbashkėta shtetėrore serbo-shqiptare. Gjithashtu, politika zyrtare shqiptare e Kosovės dhe e Shqipėrisė (pa marrė parasysh interesat e tyre komplementare, tė cilat e   pėrjashtojnė mbrojtjen e interesit tė pėrgjithshėm kombėtar  dhe shtetėror shqiptar), nuk duhet ta mashtrojė popullin shqiptar tė Kosovės, se me integrimin e saj si  “shtet funksional” nė BE, do ta realizojė aspiratėn shekullore-pavarėsinė si subjekt juridik ndėrkombėtar, po qe se  ai nuk ėshtė titullar i sė drejtės sė vetėvendosjes dhe  i sovranitetit tė plotė tė Kosovės.
 
Po ashtu, politika zyrtare e boshtit Prishtinė-Tiranė, duhet tė jetė e ndėrgjegjshme dhe objektive, qė tė mos e tradhtojė popullin shqiptar tė Kosovės, duke spekuluar me  konceptet opcionale  poltiike pėr Kosovėn: “pavarėsi e kushtėzuar”; “pavarėsi e kufizuar”, “pavarėsi substicionale” etj. (tė gjitha kėto drafte tė  GNK-sė/ICG/, tė pėrgatitura qysh nga viti 2000, nė marrėveshje dhe nė bashkėpunim  tė ngusht profesional-politik me ekspertėt e  shkencės dhe tė politikės zyrtare tė Serbisė), sepse tė gjitha kėto opcione, ipso facto e pėrjashtojnė opcionin e pavarėsisė sė ligjshme sipas Kartės sė Kombeve tė  Bashkuara, dhe tė sė drejtės ndėrkombėtare.
 
Njėkohėsisht, do tė jetė gabim i papėrmirėsuar i politikės sė theksuar shqiptare, po qe se verbėrazi beson, dhe sė fundi pranon qė kėto koncepte politike paliative tė Bashkimit Evropian (tė servuara nga GNK-ja dhe organiztat e tjera joqeveritare ndėrkombėtare), pas njė kohe tė konsiderueshme, do tė shpiejnė drejt rrubullakėsimit tė pavarėsisė sė Kosovės. Pėrkundrazi, do tė ēojnė nė regres  si nė aspektin politik, ashtu edhe nė atė juridiko-kushtetues, sepse me hartimin e Kushtetės sė re tė Kosovės, (BE-ja  sė bashku me Unionin e SMZ-sė, do tė ushtronjė presion, duke imponuar draftin  kushtetues  pėr Kosovėn, ashtu si iu konvenon interesave tė tyre tė ndėrsjella), do tė parashikohen kufizime tė ndryshme jo vetėm nė favor tė  interesave tė minoriteteve (nė veēanti tė atij serb, i cili qė tani  nė kuptimin institucional praktik ėshtė krijuar si entitet i veēantė kombėtar shtetėror, edhe pse nuk ėshtė njohur ende ndėrkombėtarisht sikurse entiteti i Republikės Serbe nė  Federatėn trenacionale tė Bosnjė-Hercegovinės), por edhe nė  favor tė interesave dhe tė   detyrimeve ndaj shteteve fqnije, si dhe njė sėrė obligimesh ndaj   bashkėsisė ndėrkombėtare, e para sė gjithash ndaj Bashkimit Evropian (BE-sė). Kėshtu qė, Kushtetuta e re e Kosovės (me bazament tė hartuar evropian, tė ndikuar nga kushtetutat dhe rezolutat antishqiptare tė SMZ-sė, tė cilat, tanimė janė ratifikuar edhe nga Kuvendi i Serbisė, nė mėnyrė tė prerė e pėrjashtojnė pavarėsinė e mirfilltė tė Kosovės) nuk do tė ketė  thjesht karakter kombėtar, por qytetar, i cili  do tė sigurohet  nė saje tė  standardit-kriterit multietnik dhe multikulturor.
 
S’ka dyshim se nxjerrja e njė Kushtetute tė kėtillė pėr Kosovėn, do tė jetė  jo vetėm e diskutueshme, por edhe fatale jo vetėm pėr shqiptarėt e Kosovės, por edhe pėr interesin e pėrgjithshėm nacional  dhe shtetėror tė Shqipėrisė Etnike, sepse, ndėr tė tjera, nė dispozitat e paragrafėt e saj, do tė pėrfshihen edhe detyrime tė sigurisė ndaj vendeve  fqinje, tė cilat nė esencė nėnkuptojnė braktisjen dhe denoncimin e idesė  dhe aspiratės shekullore tė  ribashkimit tė shqiptarėve, tė cilėt edhe nė fillim tė shekullit XXI ndodhen tė kolonizuar dhe tė copėtuar nėpėr “kėnetat moēalore” tė Serbisė sė Madhe. Natyrisht, tė gjitha kėto limite dhe detyrime, qė do tė pėrfshihen nė Kushtetutėn e re tė Kosovės ( nėse vijnė shprehje standardet e parashikuara tė BE-sė pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės), jo vetėm se do ta kushtėzojnė, por edhe do ta bėjnė krejtėsisht tė pamundur funksionimin e shtetit tė Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran.
 
Si rrjedhim,   projektet opcionale  pėr  statusin e ardhshėm tė Kosovės nga ana e Bashkimit Evropian, duhet tė analizohen dhe  tė studiohen gjithanshmėrisht dhe me gjakftohtėsinė mė tė madhe nga ana politikės shqiptare, dhe nga diplomacia amerikane,  sepse nga pėrmbajtja e tyre, qė tani shihet se nuk do tė jenė me “ēmim tė lirė”, qė Kosova tė pėrfshihet si “shtet funksional” nė kuadrin e tij, sepse pikėrisht BE-ja, do tė jetė pengesa kryesore pėr ndėrtimin e sistemit juridik dhe kushtetues tė pavarur dhe sovran, ashtu siē parashikon kėrkesa e drejtė dhe legjitime e popullit shqiptar, qė Kosova tė jetė shtet i pavarur nė bazė tė sė drejtės sė saj historike, dhe tė sė drejtės ndėrkombėtare. 
 
Mirėpo, pėr t’u pavarėsuar definitivisht  Kosova, pėr kėtė qėllim, sė pari, nevojitet tė  mobilizohet dhe tė angazhohet maksimalisht politika zyrtare shqiptare e  Kosovės(nė pėrputhje me  deklarimin e lirė dhe demokartik tė popullit  shqiptar, tė shprehur pėrmes referendumit apo plebishitit tė organizuar), si dhe tė miratohet Rezoluta e  pavarėsisė sė Kosovės nga ana Kėshillit  tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, Kėshill ky, i cili tani pėr tani, jo vetėm se ėshtė krejtėsisht indiferent ndaj njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės, por fatkeqėsisht nė “heshtje” dhe nė prononcimet e sesioneve tė tij  tė deritashme zyrtare po i mbėshtet dhe po i  pėrfillė vėrejtjet dhe sugjerimet e politikės kolonialiste tė Unionit tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi, qė Kosovės me ēdo kusht t’i mohohet e drejta e subjektivitetit juridik ndėrkombėtar. 
 
Prandaj, pėr tė shpėtuar nga kjo grackė e rrezikshme, dhe me pasoja tė paparashikuara jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr tėrė sigurinė dhe stabilitetin e Ballkanit, me interes prioritar do tė ishte edhe angazhimi i ngutshėm dhe i  drejtpėrdrejtė i politikės sė jashtme amerikane, i cili pa dyshim do tė ndikonte nė paralizimin me kohė tė  tė gjitha  prapaskenave tė rrezikeshme tė lidhjeve konvencionale tė BE-sė dhe tė Unionit tė SMZ-sė, qė janė nė funksion tė pėrhershėm tė eliminimit tė pranisė sė interesave strategjike tė SHBA-sė nė Ballkan dhe nė Evropė. Vetėm  pėrfillja dhe vazhdimi i  investimit dhe i  kredibilitetit tė deritashėm moral, humanitar, ekonomik,  politik, diplomatik dhe ushtarak i Amerikės nė favor tė mbrojtjes dhe tė ēlirimit sė Kosovės nga Serbia gjenocidale, do tė “bombardonte” ēdo intrigė dhe ēdo manovėr tė fshehtė a tė hapėt serbo-evropiane, qė ka pėr qėllim shthurjen e opcionit politik shqiptaro-amerikan pėr arritjen e pavarėsisė sė Kosovės, si dhe ndjekjen e Amerikės nga zona e sferės sė interesit rusosllav-evropian nė Ballkan, dhe mė gjerė..
 
4. “Relacionet konvencionale” tė BE-sė me Kosovėn nė funksion tė neokolonializimit  serbosllav mbi Shqipėrinė  Etnike ( me 50%  territor dhe popullėsi tė kolonizuar)
 
Tanimė, nė prag tė afrimit tė zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, janė bėrė tejet transparente idetė, sugjerimet dhe propzimet nga ana e Bashkimit Evropian(BE), qė Kosova tė pėrfshihet nė kuadrin e saj, si  “shtet funksional”. Mirėpo, pėr t’u realizuar ky “spektėr visional”, ( si sajesė kontraktuese e interesave ekonomike, tregtare dhe diplomatike tė BE-sė me Unionin e SMZ-sė, me konstantė tė pėrhershme tė mohimit tė pavarėsisė sė Kosovės, tė etnisė shqiptare nė Mal tė Zi, nė Preshevė, nė Bujanoc dhe nė Medvegjė)  qė nė esencė prejudikon alternativėn politike me permbajtje tė “kolonializmit modern-paqėsor”  tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės, ėshtė e domosdoshme qė BE-ja tė hyjė nė dialog me Kosovėn dhe me Amerikė, e cila si e tillė (pavarėsisht nga pėrpjekjet dhe shantazhet e fshehta tė BE-sė dhe tė Serbisė, qė Amerikėn ta mėnjanjonė nga konkurrenca e tyre politiko-ekonomike, stratregjike dhe ushtarake) e ka dhėnė kontirbutin mė tė madh dhe vendimtar nė ndėrkombėtarizimin dhe nė mėkėmbjen e gjithmbarshme tė ēėshtjes sė Kosovės, e cila sot, nė saje tė angazhimit dhe tė pėrpjekjeve tė tilla tė Amerikės (aleatit mė lojal dhe mė me kredibilitet nė historinė e derisotme tė Kosovės, tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve nė Ballkan), sot Kosova(edhe pse pa zgjidhjen e statusit tė saj pėrfundimtar) jeton e lirė, pa saēin e skuqur tė kolonializmit shekullor serbomadh.
 
 Shtrohet pyetja, se si do tė realizohen nė praktikėn e pėrditshme  “relacionet konvencionale” tė shtetėsisė sė parashikuar funksionale tė Kosovės me BE-nė, kur  ato nėnkuptojnė marrjen pėrsipėr tė detyrimeve tė caktuara me ligj dhe me kushetutė, zbatimi i tė cilave nuk do tė thotė vetėm “funksionalitetin”, por edhe sovranitetin. Sidomos kur ėshtė fjala pėr tė drejtat e njeriut, institucionet demokratike pluraliste, marrėdhėniet ekonomike ndėrkombėtare, sigurinė e brendshme dhe tė jashtme. Gjithashtu, sipas aleternativės politike antipavarėsi Kosovės, parashikohet qė “shtetėsinė funksionale” tė Kosovės, ta marrė pėrsipėr BE-ja, gjė qė kjo “zgjidhje e pėrkohshme” nėnkupton vendosjen e  protektoratit tė Evropės mbi  Kosovėn (administrimi politik, ekonomik, financiar dhe ushtarak).
 
Shikuar realisht, nė dritėn e perspektivės sė ardhshme tė statusit tė Kosovės, zbatimi i njė formule tė kėtillė neokolonialiste nga ana e eksperteve dhe strategeve tė BE-sė(natyrisht tė indoktrinuar dhe tė kėshilluar nga Serbia zyrtare), nuk do ishte e efektshme, as nė favor tė njė protektorati tė pėrkohshėm a tė pėrhershėm evropian mbi Kosovėn, sepse kėtė, tanimė e kemi parė nė funksionimin e dėshtuar tė kombinatorikės sė administratės ndėrkombėtare dhe asaj vendore nė Kosovė (UNMIK + Kuvendi dhe Qeveria  e Kosovės, si dhe rasti i Bosnjės, si rrjedhim i  Marrėvehjes sė Dejtonit tė vitit 1995, cila ka prodhuar vetėm efekte negative nė qeverisjen  federale tė vendit), e cila nė asnjė aspekt nuk ka dhėnė prova reale tė njė qeverisjese tė mirėfilltė drejt pėrparimit tė  zgjidhjes sė statusit tė drejt dhe pėrfundimtar tė Kosovės. S’ka dilemė se nga veprimet  dhe anagazhimet e deritashme tė bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj Kosovės sheshit vėjnė dukje faktin se prania e faktorit ndėrkombėtar, do tė jetė veēori permanente e jetės politike nė Kosovė. 
 
Mirėpo, shtrohet pyetja a parapėlqehet dhe se a ėshtė e mundur, qė nė kėtė formė tė diktatit dhe tė kushtėzimeve tė bashkėsisė ndėrkombėtare, tė sigurohet ndėrtimi i institucioneve pėrkatėse nė Kosovė, nėse qytetarėt e saj janė tė zhveshur nga kompetencat, autorizimet dhe pėrgjegjėsia e plotė pėr funksionimin  e tyre. Si do qė tė sajohet marrėveshja e “relacioneve konvencionale” tė BE-sė me Kosovėn nė tė ardhshmen, politika ekonomike e njė protektorati tė kėtillė, do tė ishte nė kolizion me standardet e sė drejtės ndėrkombėtare, si dhe me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara tė OKB-sė. Krahas njė zgjidhjeje tė kėtillė me pėrmbajtje tė politikės liberale dhe tė standardeve tė tregut tė lirė  dhe tė integruar tė BE-sė, ekziston edhe opcioni serb i ndarjes territoriale tė Kosovės, sipas tė cilit “zgjidhja mė optimale”  do tė ishte “ndarja territoriale” e Kosovės.
 
Si nė aspektin “metodologjik-shkencor”, ashtu edhe nė atė “faktik-politiko-juridik” politika zyrtare  e SMZ-sė (e instruktuar dhe  e mbėshtetur direkt nga projektet e vjetra serbomėdha tė Kishės Ortodokse Serbe), arritjen e njė zgjigjjeje tė kėtillė absurde, antidemokratike dhe antiligjore ( nė disfavor tė sė drejtės historike tė popullit shqiptar), e konsideron pėrmes : (1)decentralizimit tė pushtetit; (2) rajonizimit dhe (3)kantonizimit. Nė thelb, tė trija kėto  “variante opcionale” nėnkuptojnė ndarjen territoriale dhe administrative tė Kosovės-krijimin e entitetit politiko-juridik, administrativ dhe kushtetues  serb nė Kosovė, sikurse ai i “republikės serbe” nė Bosnjė e Hercegovinė (si pasojė e Marrėveshjes sė theksuar tė  Dejtonit,1995). 
 
Edhe pse kjo ide  e Projektit tė Serbisė sė Madhe ndaj pėrthithjes sė territorit indigjen tė Kosovės ėshtė kundėrshtuar nga politika amerikane , nga politika shqiptare si dhe nga disa  “zėra” zyrtarė tė Bashkimit Evropian(BE), rreziku pėr jetėsimin e saj nė praktikė ende nuk ėshtė evituar, pėr shkak se  ky qėllim po synohet tė arrihet edhe pėrmes formave dhe “teknikave” tė tjera tė politikės dhe tė  strategjisė integruese tė BE-sė, qė nė esencė, kanė pėr qėllim qė me ēdo kusht tė pėrjashtojnė Amerikėn si aktorin kryesor nė zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Edhe pse kėrkesa e SMZ-sė pėr ndarjen e Kosovės pėrputhet me instrumentet  e pėrshtatshme tė BE-sė (decentraliizimi, kantonizimi , rajonizimi dhe integrimi), kjo ėshtė iracionale dhe e papranueshme pėr shqiptarėt, sepse krijimi i entitetit politik tė “republikės serbe” tė Bosnjė-Hercegovinės, nuk mund tė merret si model pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ngase kjo  historikisht dhe territorialisht i pėrket Shqipėrisė Etnike, e cila  qė nga viti 1912 ėshtė copėtuar, aneksuar dhe kolonizuar me   forcė  dhe me gjenocid nga Serbia dhe Mali i Zi, tė ndihumara drejtpėrdrejt nga  Fuqitė e Mėdha  imperialiste tė Evropės.
 
Pavarėsisht nga fakti se  ndarja e Kosovės do tė ishte varianti mė tragjik dhe i papranueshėm pėr shqiptarėt, fatkeqėsisht nė sytė e BE-sė dhe nė praninė e UNMIK-ut+KFOR-it, ky model serbo-evropian nė njė mėnyrė ka filluar tė funksionojė nė Kosovė, edhe pse nuk ėshtė zyrtarizuar formalisht   me ndonjė vendim ose marrėveshje tė caktuar tė BE-sė apo tė bashkėsisė ndėrkombėtare sikurse nė rastin  e krijimit tė entitetit politik tė “republikės serbe ” nė Bosnjė Hercegovinė. Kėtė gjendje absurde, tė krijuar nė Kosovė e provojnė kėta shembuj: (1) ndarja e Mitrovicės, (2) krijimi i bashkėsisė sė komunave serbe nė Kosovė, (3) krijimi i universitetit serb nė Mitrovicė, si dhe enklavat e bunkerizuara  serbe, tė pastra etnikisht(Graēanacia, Prilluzha, Shterpce, Gorazhdeci etj.), ku funksionon sistemi i tėrė paralel i arsimit, sistemi bankar, sekretariatet e punėve tė brendshme dhe tė jashtme policore-ushtarake dhe paramilitar, tė  krijuara dhe tė ndihmuara nga qeveria dhe Kisha Otodokse Serbe.
  
Nė   esencė, tė gjitha kėto institucione serbe pėrbėjnė superstrukturėn dhe infrastrukturėn  shtetėrore tė entitetit politik serb nė Kosovė, edhe pse nė aspektin territorial,  juridiko-politik edhe administrativ  kjo ndodhet nėn sovranitetin e protektoratit ndėrkombėtar tė OKB-sė.  Kėtu qėndron problemi, dhe shfaqja me arsye e pakėnaqėsisė, e aversionit dhe e mosbesimit tė shqiptarėve ndaj administratės ndėrkombėtare tė UNMIK-ut nė Kosovė, sepse ky nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244  pėr Kosovėn tė KS tė Kombeve tė Bashkuara, ka lejuar themelimin dhe funksionimin e sistemit paralel  politko-shtetėror tė entitetit serb.
 
Ky ėshtė realiteti i hidhur, qė nuk duan ta shohin, as ta debatojnė mbi asnjė bazė, as UNMIK-u e as BE-ja, sepse sipas  konceptit tė politikės integruese tė BE-sė, krjimi i entiteteve tė tilla politike   pa pėrdorur forcėn, nėnkutpon zgjidhjen e problemeve me rrugė dhe me mjete paqėsore, qė do tė thotė se  nė tė ardhmen e afėrt (sipas synimeve tė strategjisė afatgjatė tė  integrimit tė Evropės Juglindore) pėr Kosovėn, ekziton rreziku qė ky “model opcional”  edhe pse ėshtė kejtėsisht nė frymėn e politikės dhe tė praktikės kolonialiste serbomadhe, tė zbatohet dhe tė konkretizohet ligjėrisht me pėrfundimin e ndonjė marrėveshjeje, tė imponuar  nga ana e BE-sė, pėrkatėsisht e bashkėsisė ndėrkombėtare.  Kjo  “metodologji”  pėr arritjen e objektivave  strategjike dhe gjeopolitike tė krijimit tė entitetit serb ( sipas “standardeve” tė kolonializmit klasik  tė metropoleve tė dikurshme evropiane, tė aplikauara dhe tė konkretizuara nė Afrikė, nė Azi dhe nė Amerikėn Latine) nė Kosovė, pėr Bashkimin Evropian(BE-nė) ėshtė e pranueshme, sepse, sė pari favorizon oreksin tradicional tė politikės pushtuese, aneksioniste dhe gjenocidale tė Serbisė ndaj Kosovės, pėrkatėsisht ndaj  territoreve tė Shqipėrisė Etnike.
  
Sė dyti, nė mėnyrėn mė perfide tė diplomacisė sė kancelarive tė dikurshme tė Evropės, mbėshtet dhe justifikon tezat e ndryshuara pseudoshkencore tė   historiografisė falsifikatore  tė Serbisė sė Madhe,  sipas sė cilave Kosova dhe territoret e tjera tė kolonizuara tė Shqipėrisė Etnike, “janė pronė e palėkundshme” e territorit etnik serb. Fatkeqėsisht, kėto teza tė ndryshuara dhe tė falsifikuara si nga politika, shkenca dhe nga Kisha Ortodokse Serbe, tani janė sublimuar edhe nė Kushtetutėn “moderne” tė SMZ-sė dhe nė Projektrezolutėn mė tė re tė Serbisė pėr Kosovėn (tė ashtuqujatur “Plani pėr KIM”, tė cilin plan, Erhard Busek, koordinatori i Paktit pėr stabilizimin e Evropės Juglindore, e ka vlerėsuar si “bazė reale dhe konstruktive” pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės ), tė miratuar dhe tė ratifikuar nga Kuvendi i Republikės sė Serbisė, mė 28 prill,2004.
 
Pra, me njė fjalė mund tė konstatohet se krijimi i entitetit politik serb nė Kosovė, ėshtė i akceptueshėm  si pėr realizimin e interesave koloniale serbomėdha, ashtu edhe pėr ato tė BE-sė, sepse  synon tė evitojė kontestin territorial shqiptar-serb, gjė qė sipas kėsaj teze politike  serbo-evropiane, do tė thotė nuk lejohet ndryshimi i kufijve ekzistues  tė Kosovės, as tė Shqipėrisė Etnike. Shtrohet pyetja, pse Evropa edhe pas 100 vitesh mbron konceptin e vjetėr tė  politikės strategjike tė Fuqive tė Mėdha, qė Kosovėn-Shqipėrinė Etnike tė kolonizuar, edhe nė fillimshekullin XXI, ta mbajė edhe  mė tej tė copėtuar, tė kolonizuar dhe tė ndarė nė rezervatet e sistemit imperialist tė SMZ-sė, tė Greqisė dhe tė IRJM-sė, pa tė drejtėn e ēlirimit antikolonial kombėtar dhe tė ribashkimit?
 
Pėrgjigjja ėshtė shumė e thjeshtė, sespse kjo nė fakt nuk ka ndryshuar simetrinė e strategjisė sė objektivave hegjemonsite serbo-evropiane ndaj zgjdhjes sė ēėshtjes koloniale shqiptare nė Ballkan. Ka ndryshuar vetėm taktikėn diplomatike nė vend tė luftėrave tė dikurshme tė pėrgjkashme, tani ka zgjdhur instrementet metodologjike mė tė kapshme dhe mė tė leverdishme si pėr palėt nė konflikt, ashtu edhe pėr veten e saj. Nė radhė tė parė, koncepti i integrimit  synon, dhe ėshtė duke   vepruar praktikisht nė favor tė poltiikės paqėsore tė BE-sė, qė tė mos lejojė konflikte dhe mosmarrėveshje rreth territoreve kontestuese jo vetėm nė Kosovė, nė Ballkan, por edhe nė tėrė Evropėn.Prandaj, nė kėtė kontekst, duhet tė shihet edhe rreziku qė po i kanoset  ndarjes territoriale tė Kosovės, sepse zhvillimi i ngjarjeve tė mėtejme politike nė Ballkan, sidomos nėse ai ėshtė i ndėrlidhur dhe i kushtėzuar me procesin intgerues tė BE-sė, kursesi nuk do tė lejojė ndarjen territoriale tė Kosovės nė kuptimin klasik tė ndryshimit tė kufijve ekzistues artificialė, (tė cilėt janė “vizatuar” me hekur dhe plumb po tė kėsaj Evrope, vetėm me protagonistė tė tjerė tė udhėheqjes sė saj tė dikurshme), me pėrjashtim nėse kjo bėhet me marrėveshjen bilaterale tė palėve nė konflikt.
  
Me njė fajlė, nėse Prishtina dhe Beogradi mund tė bijnė nė ujdi pėr caktimin e kufijve tė rinj territorialė midis Kosovės dhe Serbisė, pėrkatėsisht tė territoreve tė tjera shqiptare, tė cilat edhe sot ndodhen nėn sundimin e sovranitetit kolonial tė SMZ-sė, atėherė, mirėfilli, ekziston mundėsia qė arritja e njė marrėveshjeje tė tillė dypalėshe shqiptare-serbe nuk do tė kundėrshtohej nga Bashkimi Evropian (BE-ja),  edhe pse ky  shembull nuk ėshtė i parashikuar si interes prioritar i politikės dhe i  strategjisė sė objektivave tė BE-sė. Mirėpo, nė rastin konkret tė zgjidhjes sė statusit kolonial tė Kosovės, ky shembull i  kėtillė (si pėrjashtim i poltiikės integruese tė BE-sė) ėshtė njė utopi e shkretė, qė vetėm mund tė imagjinohet ngaqė nuk ekziston asnjė element real  shpresėdhėnės, qė reflekton se pala serbe nė mėnyrė paqėsore  dhe tė arsyeshme, do tė pranonte, qė tė hiqte dorė nga “plaēka koloniale” e saj qindravjeēare. Ky ėshtė vetėm njė iluzion dhe spekulim i pa fre politik nė favor tė statu-quo-sė sė Kosovės, pėrkatėsisht tė territoreve tė tjera tė Shqipėrisė Etnike me tė njėjtin status kolonial.
 
Nė anėn tjetėr, formula famėkeqe, e ashtuquajtur “ndarja e Kosovės” synohet tė arrihet edhe pėrmes mjekimit paliativ paqėsor, pa opercaion kirurgjik tė kolonializmit kronik tė konfliktit serbo-shqiptar, e kjo ėshtė zgjedhja e terapisė mė tė gabuar-standardet decentralizuese, tė cilat, tanimė, BE-ja edhe me dakordimin e Amerikės, ia ka imponuar palės shqiptare dhe administratės ndėrkombėtare UNMIK-ut, qė ato t’i zbatojė nė praktikė me ēdo kusht, kinse pėr ta shpėtuar minoritetin serb nga “ diskriminimi i pushtetit shtetėror centralist dhe autoritar” i shqiptarėve nė Kosovė, i cili si i tillė nuk figuron as nė aspektin doktrinar, as nė atė praktik nė Kosovė, por ėshtė i tirlluar dhe i atribuar si nga politika propagandistike shoviniste serbomadhe, ashtu edhe nga  kanonierat e qendrave tė vendosjes sė diplomacisė ndėrkombėtare. Mbi kėtė bazė BE-ja gjithnjė e mė shumė po e mbėshtet decentralizimin dhe rajonizmin, koncepte politike kėto, qė pa dyshim do tė ndikonin nė krijimin e “shtetėsisė funksionale” tė Kosovės, qė do tė ishte me status  tė dyfishtė tė ndėrvarėsisė si nga ana BE-sė, ashtu edhe nga  ana e Serbisė: “multietnike, multipluraliste dhe integraliste“, por nėn protektoratin  administrativ, politik, juridik, financiar, ekonomik dhe ushtarak  tė   BE-sė, dhe nėn protektoratin e sovranitetit tė pashlyerė kolonial  serbomadh.
 
Sipas kėsaj logjike tė filozofisė politike integruese tė BE-sė dhe tė diplomacisė preventive tė OKB-sė, po qe se do tė vinte nė shprehje anagzhimi i forcave ushtarake tė protektoratit tė BE-sė nė Kosovė, atėherė vetiu do tė eliminohej opcioni luftarak i politikės shqiptare, nė mungesė tė  potencialit dhe tė energjisė pėrkatėse, qė ta mposhtė me forcė njė  formulė tė kėtillė strategjike , tė parashikuar nga BE-ja dhe mbėshtetėsit e saj, e cila ėshtė nė kundėrshtim flagrant me  kėrkesėn e drejtė dhe legjitime tė popullit shqiptar, qė Kosova tė jetė shtet i pavarur, i lirė dhe sovran nė kuadrin e territorit indigjen tė Shqipėrisė Etnike, e jo plaēkė koloniale e Serbisė, as e interesave integruese dhe harmonizuese tė Evropės me aleatėt e  saj ndėrkombėtarė.
 
Pra, pėrfshirja e Kosovės nė kuadrin e agjendave integruese tė BE-sė, gjithėsesi ėshtė pėr t’u pėrshėndetur dhe ēmuar nga politika shqiptare e Kosovės, por vetėm nėse Kosova aderon nė tė si shtet i pavarur nė cilėsinė e subjektit juridik ndėrkombėtar, e jo si “shtet nė funksional”-koloni moderne e Serbisė nė vagonin e fundit tė trenit integrues ervoperėndimor, pėrkatėsisht si krijesė vazale nė  agjendėn integruese rajonale  tė Ballkanit Perėndimor, ku fjalėn kryesore, do ta ketė politika pushtuese dhe gjenocidale e Serbisė sė Madhe, e jo as Shqipėria si shtet mė vete, e as Kosova me status kolonial serbosllav. Pavarėsisht, se hėpėrhė politikat shqiptare, (sikurse edhe ato tė shteteve nė Evropėn Juglindore) janė tė preokupuara me rrjedhat e transicionit dhe tė integrimeve nė Evropė, pėr asnjė moment nuk duhet tė ushqejnė iluzione tė rreme, se “ballkanzimi perėndimor” integrues, do t’iu sjellė favore dhe avantazhe tė caktuara drejt zgjidhjes sė ēėshtjes koloniale shqiptare nė Ballkan.
 
Pėrkundrazi, do t’iu sjellė telashe dhe kokėēarje tė mėdha sikurse politika strategjike e Fuqive tė Mėdha imperialiste  tė Evropės sė viteve 1878; 1912-1913; 1919; 1945, e cila ishte nė anėn e politikės pushtuese dhe kolonialiste tė Serbisė, tė Malit tė Zi dhe tė Greqisė nė kuriz tė trojeve etnike shqiptare (50%), tė cilat, edhe sot nė erėn e intgerimeve dhe proceseve demokratike tė Evropės moderne kanė po tė njėjtin status kolonial, gjė  qė kjo  ėshtė nė kundėrshtim si me parimet dhe me qėllimet e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara, me tė drejtėn ndėrkombėtare, ashtu edhe me vlerat dhe me standardet e noveluara tė rendit tė ri botėror, i cili nė thelb, tė drejtat e njeriut, demokracinė dhe zhvillimin ekonomik integrues, i kosnideron si vlera universale pėr gjithė njerėzimin. Nė kėtė kontekst, do tė ishte akt johuman, i padrejtė dhe antiligjor, po qe se nga ky universalisėm, do tė pėrjashtohej vetėm populli shqiptar nė Ballkan, duke i mohuar tė drejtėn e vetėvendosjes dhe tė drejtėn e ligjshme historike mbi rikthimin e territoreve  tė tij nėn jurisdiksionin dhe sovranitetin e Shqipėrisė Etnike.
 
Nė kėtė vėshtrim, rolin kryesor, duhet ta kenė luajtur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sepse roli i deritashėm i Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė ėshtė nė diskurs tė plotė me njohjen e  pavarėsisė sė Kosovės, dhe  plotėsisht ėshtė kompatibil me kursin diplomatik tė BE-sė  dhe me ineteresat e politikės kolonialiste  tė Serbisė nė kurriz tė sė drejtės sė vetėvendosjes dhe tė pavarėsisė sė Kosovės.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.