|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Shqipėria pas zgjedhjeve

 
 

MĖ LEHTĖ ĖSHTĖ “TĖ QENĖT DEMOKRATĖ” SE “TĖ BĖSH” DEMOKRACINĖ

 
 

 
14 korrik 2005 / TN
 
Shkruan: Esat Stavileci, profesor i Universitetit tė Prishtinės
 
Janė, mė sė paku, dy arsye, qė “mė shtyejnė”edhe njė herė “tė merrem”me Shqipėrinė e “paszgjedhjeve”. E para, nevoja e “konsolidimit tė brendshėm”nė Shqipėri, sa mė shpejtė qė “tė jetė  e mundur”. E dyta,  sugjerimi “i udhėve tė mundshme”nėpėr tė cilat “do tė bėhej” demokracia. Prandaj, ky shkrim edhe mban titullin : “Mė lehtė ėshtė ‘tė qenėt demokratė’se ‘tė bėsh’ demokracinė”.
 
Mirė ėshtė shprehur Giovanni Sartori: ”Nėse tė pėrkufizosh demokracinė do tė thotė tė shpjegosh ē’do tė thotė vetė fjala, problemi ėshtė i zgjidhur, mjafton tė kuptosh pak greqisht…”, sepse kjo fjalė do tė thotė :pushtet (kratos) i popullit (demos). Pėrkufizimi i demokracisė ėshtė njė problem mė kompleks, tė kuptuarit e demokracisė njė tjetėr problem edhe mė kompleks, ndėrsa “bėrja e demokracisė” njė problem i tretė, ende mė kompleks se dy tė parėt.
 
Kur shprehem kėshtu kam parasysh se “midis fjalės dhe asaj qė tregon ajo, midis emrit dhe objektit, largėsia ėshtė e madhe”. Me tė vėrtetė ėshtė e madhe. Merrni “me mend” numrin e shteteve nė botė tė cilat “deklarojnė se nė to sundon demokracia” dhe kini parasysh “gjendjen faktike” nė ato vėnde. Lajthitja mė e madhe qė “i bėhet demokracisė” ėshtė  “kur tė jepet njė parim si diēka e vėrtetė”.
 
Se Shqipėrisė, po si “buka dhe uji” i duhet njė “qeverisje demokratike e vėndit” ėshtė,  tė shprehėm mė gjuhėn e mathematikės,  njė “aksiomė”(qė nuk ka nevojė pėr vėrtetim). Shqipėria ka kaluar nėpėr njė periudhė nė tė cilėn demokracia “ėshtė ndėrtuar”nė “rrugė jodemokratike”. Kėtė duhet ta kenė parasysh pushtetarėt “tė rinj tė vjetėr”kur do t’i marrin postet.
 
Ata duhet tė “duken po aq tė mėdhenj” sikur nė fushatėn parazgjedhore, kur kanė aspiruar “dėftesėn pėr poste”. Shqipėria duhet tė kalojė prej “demokracisė sė qeverisur”nė “demokracinė qeverisėse”. Lista e gjendjeve qė mund “tė prodhohen” me “qeverisje jodemokratike” ėshtė shumė e gjerė dhe shtrihet prej tiranisė e despotizmit,  kalon nėpėr diktaturė e absolutizėm dhe pėrfundon me autoritarizėm, totalitarizėm dhe autorkraci,  gjendje kėto qė pėr Shqipėrinė e mėhershme dhe “mė tė re”nuk ishin dhe nuk janė tė panjohura.
 
Prandaj, ”qerimi i hesapeve”me tė kaluarėn, tė largėt dhe “tė afėrt”do tė duhej tė ishte “detyrė mbi detyrat” e qeverisė sė re nė Shqipėri, punė kjo qė nuk do tė bėhet as lehtė dhe as pa mundime, sepse “ēdo gjė tjetėr ndryshon” mė shpejt se mentaliteti, veēanėrisht nėse ai “ėshtė i murosur”. Pėr njė numėr deputetėsh “tė rinj”nė Shqipėri do tė duhej “tė kalonte kohė e gjatė adaptimi” nė njė qeverisje tė vėndit e cila shikimin e vetė “do ta drejtonte”nė “bėrjen e demokracisė” njė realitet. Ky do tė duhej tė ishte “qėllimi” i qeverisė sė re. Ajo do tė duhej tė kishte para vetes kėshillėn se vetėm realizimi i qėllimit “mund ta mbajė nė pushtet”. Nė Shqipėri do tė pėrparojė ajo qeveri qė do tė di saktėsisht “se ēka do”.
 
Qeveria e re nė Shqipėri duhet “ta nxjerrė vendin”nga njė gjendje nė tė cilėn ai “i ngjan fėmijės qė sapo ka lindur i dobėt”. Nuk mė duket se qeveria e re do tė duhej “tė humbaste shumė kohė”nė “kėrkimin e diagnozės” sa nė “gjetjen e terapisė ”pėr “ta ngritur nė kėmbė tė veta”.  
 
Dua tė shpresoj nė “konziliumin e mjekėve”, pra nė ekspertėt qė janė grumbulluar rreth KOP-it se do tė jenė nė gjendje ta bėjnė kėtė jo “nė tė mirė tė partisė”, por “me interes pėr vėndin”, tė vetėdijshėm se “udhėn drejt qėllimit ”do tė “jenė tė detyruar” ta ndajnė nė etapa. Bėrja e punės “nė etapa” ėshtė treguar pėrherė mė produktive se “goditja e menjėhershme”. E para e ruan “gurin e themelit”, e dyta lehtė mund “ta shemb atė”. Mos tė harrojmė se nė Shqipėri kanė ndodhur shumė rrėnime dhe se ajo mė shumė se asnjėherė mė parė “ndien nevojėn pėr ndėrtime”.
 
Shqipėrisė i duhet njė “konsensus” pėr vlerat themelore tė demokracisė, sepse vetem ai mund “tė sigurojė” njė qėndrueshmėri tė saj. Mirėpo, nuk duhet “jetuar nė iluzione”se ai konsensus do tė arrihet lehtė dhe pa mundime. Shqipėria do tė kalojė nėpėr tė ashtuquajturin “konsensusin procedurial”, qė do tė thotė “tė pajtuarit me rregullat e lojės demokratike”dhe duhet tė jetė e gatshme edhe pėr “disensusin”, qė nė fakt, do tė thotė mospajtim. Teoria e demokracisė e quan “tharm qė i jep shpirt” demokracisė “tė pajtohesh me mospajtimin”.
 
Qeveria e re e Shqipėrisė duhet “tė shfrytėzojė” shansin qė “po i jepet”, duke pasur para vetes edhe njė kėshillė tjetėr: ”Cdo shans i pashfrytėzuar humbet pėrgjithmonė”.
 
Qeverisja e mirė ėshtė e nevojshme nė Shqipėri jo vetėm pėr funksionimin normal “tė njė rendi”, por edhe pėr sigurimin e zhvillimit tė vazhdueshėm tė tij”. Volteri e ka thėnė drejtė:”Qeverisja mė e mirė ėshtė ajo nė tė cilėn njeriu i nėnshtrohet vetėm ligjeve”. Po ta pėrshtatnja mendimin e tij pėr qeverinė, do t’i shtoja se : “Qeveria mė e mirė ėshtė ajo e cila vetė i nėnshtrohet ligjeve”. Ajo qė ėshtė “mė e vėshtirė”se padrejtėsia ėshtė drejtėsia. Shqipėria njeh shumė padrejtėsi dhe “ndien nevojėn pėr shumė drejtėsi”. Drejtėsia trimbėrohet me zbatuesit e ligjeve, e dhunohet me shkelėsit e tyre. Fatkeqėsia mė e madhe ėshtė ajo, nėpėr tė cilėn “ka kaluar” Shqipėria kur ligjet i kanė shkelur ata qė kanė qenė dashur vetė t’i zbatojnė.
 
Qeverisėsit e  rinj  nė Shqipėri duhet tė kujdesen shumė qė tė mos e shpėrdorojnė pushtetin. Kėnaqėsia pėr pushtetin ėshtė shumė e madhe dhe ajo nuk ka lindur sot. Prandaj thuhet: ”Pushteti ėshtė ilaēi nė tė cilin politikanėt kapen sin ė grep”. T’i bėsh njė kėshillė pushtetarėve “ėshtė rrallė e mirėpritur”.  Po, t’i bėsh njė kritikė ėshtė shumė neveritėse. ”Pushteti ėshtė alergjik nė kritikėn, sa mė e ashpėr qė ėshtė kritika, alergjia bėhet mė e madhe”. Do t’u sugjeroja pushtetarėve tė rinj nė Shqipėri qė “t’i mirėpresin”edhe tė parat, edhe tė dytat, sepse ato, kur bėhen me qėllimin e mirė, ”mund t’i korigjojnė” veprimet e tyre. Eshtė shumė mė mirė tė korigjosh sė pari se tė gabosh sė dyti.   
 
Qeveria e re nė Shqipėri duhet tė jetė shumė e vėmendshme qė “postet t’i ndajė sipas zotėsive, e jo sipas partive”. Me njė shkrim timin tė mėhershėm kam pėrdor vetėm pjesėn e parė tė mendimit tė Tallejrandit se : “Arti i vendosjes sė njerėzve tė duhur nė vendin e duhur ėshtė kusht i parė nė shkencėn e qeverises ”dhe, nuk e besoj se dikush do tė mund tė provonte tė kundėrtėn. Pjesa e dytė e mendimit tė tij ėshtė “njė diēka”qė provokon pėrherė:”arti i gjetjes sė vendeve pėr tė pakėnaqurit,  ėshtė mė i vėshtiri”. T’i gjesh njerėzit qė do tė realizojnė qėllimet e qeverisė ėshtė  thelbi i “ndarjes sė posteve”. Ka njė mendim shumė tė urtė nė lidhje me kėtė: ”Nėse do qė njė punė tė bėhet mirė, zgjidh njė njeri qė ėshtė i zėnė, tė tjerėt nuk kanė kohė”. Shqipėria ndien nevojėn pėr tė parėt.
 
Nė mbyllje tė shkrimit, do tė dėshiroja qė tė bėja edhe njė sugjerim. Nėse qeveria e re e Shqipėrisė do “t’a ndiej nevojėn”pėr tė qenė njė “qeveri shqiptare”nė kuptimin mė tė plotė, le “t’a ndiej nevojėn pėr ta konsideruar dhe pėr ta shtruar ēėshtjen shqiptare si njė dhe tė bashkuar”. Koha dhe rrethanat nė tė cilat jetojnė sot shqiptarėt tė ndarė nė disa shtete do “t’a shtrėngojnė qeverinė”e re nė Shqipėri qė tė ndėrmerr veprime kombėtarisht mė racionale se paraardhsja e saj.
 
Shqiptarėt po kalojnė nėpėr njerėn nga periudhat e tyre mė tė rėndėsishme si popull dhe si komb. Shqiptarėt e ndarė, administrativisht dhe politikisht, preokupohen me tė drejtė, me tė tashmen “ende shqetėsuese” dhe janė nė kėrkim tė “sė ardhmes premtuese”. Nuk dua tė dyshoj se qeveria e re e Shqipėrisė nuk do ta ketė parasysh edhe kėtė fakt.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.