|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Petersen i shqetėsuar nga rritja e tensionit politik nė Kosovė

 
 

 
 • 12 korrik 2005 / TN / Zėri i Amerikės
 •  
  Shefi i UNMIK-ut Soren Jessen Petersen shprehu sot shqetėsim se me thellimin e procesit politik nė Kosovė, ka edhe njė rritje tė tensioneve. Ai i bėri komentet sot nė Bruksel, pas takimit me sekretarin e pėrgjithshėm tė Natos Jaap de Hoop Schefer, i cili u bėri thirrje tė gjitha palėve tė interesuara nė proces qė tė mos pėrdorin gjuhė e cila ēon nė rritjen e tensioneve.
   
   Zoti Jessen-Petersen, i cili sot u takua nė Bruksel me sekretarin e Pėrgjithshėm tė Natos, Jaap de Hoop Scheffer, tha se gjendja e pėrgjithshme e sigurisė nė Kosovė ėshtė pėrmirėsuar.
   
  "Ne jemi tani nė procesin e shqyrtimit tė pėrgjithshėm tė standardeve qė po bėhet nga ambasadori Kai Eide. Kemi arritur njė hap tjetėr nė proces i cili do tė na ēojė drejt fazės pėrfundimtare – fillimit tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės. Nuk ėshtė e fshehtė se ndėrkohė qė ne i afrohemi kėtij synimi tė fundit, i cili ėshtė gjithashtu edhe synimi i misionit tė UNMIK-ut dhe i rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, interesat politike po rriten. Nė kėto kushte, ne po shikojmė njė rritje tė tensioneve".
   
  Natoja dhe KFOR-i e mbėshtesin dhe do ta mbėshtesin plotėsisht punėn e rėndėsishme qė po bėhet nė Kosovė nga zoti Jessen-Petersen dhe nga zoti Kai Eide pėr sa i pėrket procesit tė zbatimit tė standardeve. KFOR-i do tė bėjė ē’ėshtė e mundur pėr tė krijuar nė Kosovė sigurinė dhe stabilitetin e nevojshėm qė ky proces tė vazhdojė.
   
  Ėshtė e qartė gjithashtu se Natoja dhe KFOR-i, duke qenė tė angazhuar Grupin e Kontakt-plusit, janė tė interesuar nė mėnyrėn se si do tė zhvillohet procesi politik, nė rezultatin e kėtij procesi politik si dhe nė punėn e zotėrinjve Jessen Petersen dhe Kai Aide. Ato janė gjithashtu tė interesuara pėr tė parandaluar atė lloj gjuhe, nga cilado palė qoftė, e cila e bėn procesin mė tė vėshtirė se sa ėshtė aktualisht.
   
  Zoti Scheffer tha se si sekretar i pėrgjithshėm u bėnte thirrje tė gjitha palėve pėr njė moderim nė gjuhėn qė pėrdorin nė publik, sepse, tha ai, kjo do ta ndihmonte procesin politik.


                                Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.