|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Cfarė kam thėnė nė “Forumin 2015” (11 korrik 2005)

 
 

BĖRJA E SHTETIT ĖSHTĖ NJĖ “PUNĖ MĖ E VĖSHTIRĖ ”SE “DEKLARIMI” PĖR TE

 
 

 
12 korrik 2005 / TN
 
-Me rastin e vendosjes sė Kosovės nėn Administrimin e Pėrkohshėm Civil Ndėrkombėtar, qasja qe e gabueshme. Nė Kosovė nuk “u vendos njė protektorat” nė kuptimin qė e njeh e drejta ndėrkombėtare. Kjo qasje e kufizoi mandatin e UNMIK-ut dhe e defaktorizoi Kosovėn-
 
Shkruan: Esat Stavileci, prof. i U.P.
 
Kosova ėshtė “nė rreth tė mbyllur ”dhe duhet “tė dalė” prej tij. Pra,duhet njė “strategji dalėse”. Kur diskutojmė pėr status quon  e Kosovės dhe kur pėrpiqemi tė argumentojmė  se pėrcaktimi i statusit tė Kosovės, me pavarėsinė si zgjidhje tė vetme tė drejtė, ėshtė “rrugė e daljes prej rrethit tė mbyllur”, duhet tė ndryshojmė,si  qasjen, ashtu edhe fjalorin. Qasja do tė duhej tė ishte mė shumė profesionale-shkencore se politike, mė shumė medituese se verbalizuese dhe mė shumė analizuese se sintetizuese. Ndėrsa, fjalori duhet tė ndryshojė nga ai “i politikės” dhe nė fjalėn tonė do tė duhej tė kishte mė shumė shqyrtim kritik se oportunizėm.
 
Pyetja e parė qė mund tė shtrohet ėshtė: Pse ėshtė kėshtu si ėshtė? Mendoj se me rastin e vendosjes sė Kosovės nėn Administrimin e Pėrkohshėm Civil Ndėrkombėtar, qasja qe e gabueshme. Nė Kosovė nuk “u vendos njė protektorat”nė kuptimin qė e njeh e drejta ndėrkombėtare. Kjo qasje e kufizoi mandatin e UNMIK-ut dhe defaktorizoi Kosovėn. Mbi kėtė bazė, ”u formulua” njė rezolutė qė “e mbylli” atė qė do tė duhej “tė hapte”: disajnimin e statusit tė Kosovės, mbi bazėn e vullnetit tė popullit.
 
Kosova,e gjendur nė situatėn qė kėtė ose vitin tjetėr “tė hapet ”ēėshtja e statusit tė saj, kėrkon prej institucioneve tė pėrkohshme tė vetėqeverisjes qė nga “loja defensive”tė kalojnė nė “lojė ofensive”, me gjithė pėrballjen e tyre me njė shpėrputhje tė madhe nė mes deklarimeve tė ndėrkombėtarėve se ardhmenia e Kosovės “varet prej nesh” dhe kufizimeve qė “i pėrcaktojnė” pikėrisht ata  qė e pamundėsojnė kėtė.
 
Prej “kėrkesės pėr pavarėsi ”do tė duhej tė kalojmė nė “bėrjen e saj”. Ka njė vakuum nė mes asaj qė bėjmė dhe asaj qė duam.
           
Janė thėnė dhe janė dhėnė shumė argumente “nė tė mirė” tė pavarėsisė. Prej tė gjithė argumenteve qė theksojmė “duhet tė nxjerrim ”nė vend tė parė atė se ēėshtja e Kosovės ėshtė, nė thelb, ēėshtje e vetėvendosjes dhe atė, e vetėvendosjes sė jashtme, e cila popullit tė Kosovės i takon edhe si e drejtė kombėtare, edhe si e drejtė demokratike.
 
Do tė duhej fuqimisht tė mbrohej teza se, meqė ēėshtja e Kosovės ėshtė ēėshtje e vetėvendosjes, i takon popullit tė saj tė vendosė pėr fatet e saj dhe ardhmeninė e saj, e jo qė pėr Kosovėn “tė vendoset jashtė saj”, fakt ky i mjaftueshėm qė, sipas mendimit tim, e bėn tė panegociueshėm me Beogradin ēėshtjen e statusit politik tė Kosovės. Sado qė nga ndėrkombėtarėt sikur “nuk po parapėlqehet historia” dhe “kthimi nė tė kaluarėn”, do tė duhej tė zbėrthehej, si nė gjerėsi, ashtu edhe nė thellėsi, fakti historik se Kosova, ē’ėshtė e vėrteta, ėshtė aneksuar qysh nga 1912-ta.
 
Kur “shtrohet pėr diskutim ”pavarėsia e Kosovės, disa pika referimi janė tė pakontestueshme shkencėrisht:
 
E para, se nė Kosovė, me vendosjen e saj nėn “mbikėqyrjen ndėrkombėtare” janė krijuar realitete tė reja.
E dyta, se ėshtė shpėrbėrė Jugosllavia, pjesė pėrbėrėse e sė cilės dhe njėsi konstitutive e sė cilės ishte edhe Kosova, ndonėse jo me statusin e republikės dhe se nga ajo kanė dalė vetė popujt e trungut sllav.
E treta, se Kosova, nė asnjė mėnyrė dhe me asnjė akt, nuk ka dhėnė miratimin e themelimit tė  krijesave  artificiale shtetėrore, qoftė si RFJ, qoftė si Union Serbi-Mali i Zi,tė cilat, nė pikėpamje konstitucionale –juridike nuk mund tė jenė trashėgimtare tė Jugosllavisė sė vitit 1974, tė pėrbėrė nga tetė konstituentė.
E katėrta, se referimi RFJ ose Unionit Serbi Mali i Zi,po sikurse edhe referimi Rezolutės 1244 tė Kombeve tė Bashkuara,tė cilėn “e ka ngrėnė koha”, kur bėhėt fjalė pėr tė ardhmen e Kosovės, ėshtė logjikisht dhe konstitucionalisht i paqendrueshėm.
E pesta, se pavarėsia, e mbėshtetur nė deklarimin e popullit, nė luftėn e UCK-sė dhe nė programet e partive politike, ėshtė zgjidhje e vetme e drejtė dhe “e balancuar e kohės”.
E gjashta, se pavarėsia, nė fakt, paraqet njė “zgjidhje kompromisi”, duke pasur parasysh aspiratat shekullore tė popullit shqiptar pėr bashkimin e tij.
E shtata, se pavarėsia ėshtė njė faktor i rėndėsishėm stabiliteti dhe paqeje nė rajon dhe me gjerė.
E teta, se pavarėsia ėshtė njė zgjidhje e favorshme pėr pozitėn e pakicave dhe grupeve tė tjera etnike qė jetojnė nė Kosovė.
E nėnta, se pavarėsia favorizon vendosjen e marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore.
E dhjeta, se pavarėsia nuk zgjidh vetvetiu, nė mėnyrė automatike problemet e grumbulluara nė Kosovė, por krijon mundėsitė dhe kushtet pėr marrjen e drejtpėrdrejt me to.
 
Nėse kihen parasysh kėto pika referimi, nga njė anė, dhe fakti se Serbia “nuk ka ndryshuar mendje”nė raport me Kosovėn, pavarėsia nė vend se “tė kushtėzohet” do tė duhej tė “mbikėqyrej” dhe se ajo mbikėqyrje do tė duhej tė shėrbente si “lehtėsim” i fuqizimit” tė njė shteti tė ri nė Evropė.
 
Prandaj, sipas mendimit tim, nuk duhet “tė nxitohej” as me decentralizimin dhe as me standardet. Me decentralizimin nė mėnyrė qė tė mos “shndėrrohet” nė tė kundėrten e asaj qė gjoja pretendohet tė arrihet me tė dhe me standardet qė, mė parė se “tė ndėrlidhen” me hapjen e bisedimeve, do tė duhej “tė ndėrlidheshin”me anėtarėsimin e Kosovės nė “mekanizmat ndėrkombėtare”.
 
Procesi nuk do tė jetė i lehtė dhe i pamundimshėm. Eshtė mė i vėshtirė se  ne qė e mendojmė pėr shkak tė ngathtėsisė sė institucioneve vendore, kufizimeve tė qeverisjes sė tyre, agresivitetit tė Beogradit “kundėr pavarėsisė sė Kosovės” dhe neglizhimeve tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr ta zgjidhur ēėshtjen e Kosovės nė pėrputhje me vullnetin e popullit.
 
 
Nė cilėn udhė “duhet ecur vendorėt dhe ndėrkombėtarėt?
 
Sė pari, duhet njė konsensus i brendshėm.Na duhet “njė ngjeshje e brendshme e rradhėve”pėr efekte tė jashtme.
 
Sė dyti, duhet njė “depėrtim mė i thellė”nė diplomacinė politike ndėrkombėtare,me mundėsinė e “ushtrimit tė ndikimit nė tė”qė “tė ndėrtojė”njė konsensus rreth tė ardhmes sė Kosovės mbi bazėn e vullnetit tė popullit.
 
Sė treti, duhet njė vendim i bashkėsisė ndėrkombėtare qė njeh realitetet e reja tė krijuara nė Kosovė, realitet ky qė ravijėzon kėto kahe tė angazhimit tė saj:
 
-bartjen e tė drejtave dhe pėrgjegjėsive tė plota nė institucionet e Kosovės,shoqėruar me zėvėndėsimin e Kornizės Kushtetuese me njė akt burimor kushtetues me tė cilin vendosen parimet e rendit tė ri kushtetues nė Kosovė;
 
-“shndėrrimin”e institucioneve tė pėrkohshme tė qeverisjes nė Kosovė nė institucione “permanente dhe tė patjetėrsueshme;
 
-shtrirjen e qeverisjes sė institucioneve tė Kosovės nė gjithė territorin e Kosovės, nė mėnyrė qė faktikisht dhe juridikisht tė mbyllet pozicioni i Serbisė pėrballė Kosovės dhe “tė shuhen ”pėrfundimisht orekset e Serbisė pėr “territoret serbe” nė Kosovė;
 
-hapjen e proceseve reformatore nė fushėn e ekonomisė dhe tė demokracisė politike;
 
-ndėrtimin e qėndrimit tė qartė, pa ekuivoke, tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr “ta njohur vullnetin e popullit tė Kosovės”  dhe pėr ta konsideruar atė si faktorin e parė dhė kryesor pėr ardhmeninė e saj.
 
Po qe se “nuk do tė ecej nėpėr kėto rrugė” qė do tė pėrshpejtonin “bėrjen e pavarėsisė sė Kosovės, bashkėsia ndėrkombėtare do tė mund tė pėrballej me “ndėrtimet pa leje” qė procesin do ta bėnin ende mė tė ndėrlikuar.
 
Prandaj, prej saj kėrkohet qė nė vend se “tė shpreh shqetėsime”, tė lehtėsojė proceset zhvillimore, po sikurse qė prej institucioneve tė Kosovės dhe forcave politike nė Kosovė qė kėrkohet qė nė vend se “tė merren me vetveten” t’i bashkojnė ato nė “rrugėn e nisur” nė tė cilėn mund tė ndodhė qė tė “mos mbėrrish”po qe se edhe vet “nuk je bėrė gati pėr tė”.
 
Prej njė “shkalle pajtueshmėrie ”tė ndėrkombėtarėve dhe vendorėve se “kėshtu mė nuk mund tė vazhdohet” duhet qė tė arrihet edhe njė “pajtim tjetėr” pėr tė cilin duhet tė tregohet gatishmėri e dypalshme pėr tė marrė pėrsipėr detyra dhe pėrgjegjėsi pėr “ta shpėnė Kosovėn aty ku e ka vėndin”, pa iluzione,po theksoj edhe njėherė, se nuk do tė mbetet “shumė pėr t’u bėrė”.
 
Prandaj Kosovės do t’i duhej njė “prani ndėrkombėtare” qė tė ndihmojė Kosovėn tė bėhet njė shtet i qėndrueshėm me vlera demokratike. Cdo zgjidhje tjetėr do “jetė e imponuar” dhe do tė kėrcėnohet me rrezikun pėr “tė prodhuar konflikte” tė cilat nuk i dėshiron kushdo “qė mendon esull” nė kėto hapėsira (Fjalė e pėrmbledhur nga njė kumtesė mė e gjatė).


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.