|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

BAROMETRI DIPLOMATIK

 
 

POLICIA E KOSOVĖS ĖSHTĖ DASHUR TA BURGOSĖ KRIMINELIN VUK DRASHKOVIQ E JO DEMOKRATIN PAQĖSOR ALBIN KURTI (!)

 
 

 
11 korrik 2005 / TN / Prof.Dr. Mehdi HYSENI
·Albin Kurti ėshtė viktimė e dyfishtė e politikės gjenocidale serbomadhe, si dhe e politikės iracionale shqiptare, e cila ėshtė bėrė rob i diktatit tė politikave tė huaja antidemokratike dhe antishqiptare.
 
Njėsoj, sikurse viktimat e  politikės  dhe tė praktikės gjenocidale tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit (Kroacia, Bosnja dhe Kosova) , ashtu edhe Tribunali Ndėrkombėtar  i Hagės janė  nė dijeni pėr krimet e luftės sė “tigrave tė zi”  tė njėsiteve paramilitare tė “SPO”-sė (LRS-sė) sė Vuk Drashkoviqit (aktualisht minister i Jashtėm i Unionit tė SMZ-sė). Mirėpo, habit fakti se si  prokurores sė kėtij Tribunali , Karla Del Ponte s i  ka “shpėtuar “  deri  tash  “rasti   Drashkoviq”, kur dihet se ky ėshtė inspiratori,  organizatori dhe mobilizatori kryesor (nė rolin e kryetarit tė SPO-s)  i njėsiteve paramilitare serbeēetnike “tigrat e zinj”, tė cilėt kanė marrė pjesė direkte nė tre gjenocidet serbe  kundėr popullatės civile dhe tė forcave ushtarake mbrojtėse ēlirimtare  tė Kroacisė, tė Bonjė dhe tė Kosovės.
 
Para se  tė aranzhohej  dhe tė konkretizohej vizita e kryshefit tė diplomacisė sė Unionit tė SMZ-sė, Vuk Drashkoviq , qė i bėri Kosovės mė 27 dhe mė 28 Korrik 2005, politika zyrtare e Prishtinės, patjetėr ėshtė dashur tė reagojė te  kryeshefi i UNMIK-ut,  Soren Jesen Petersen, te qarqet  pėrfaqėsuese diplomatike tė huaja nė Prishtinė, si dhe t’i “telefonojnė”  urgjenitsht Kryeprokurores sė Tribunalit tė Hagės, Karla Del Ponte, se kryediplomati ēetnik serb Vuk Drashkoviq nuk  ka shansė ta sheklė Kosovėn, sepse sikurse Vojsilav Shesheli, Slobodan Milopsheviqi  edhe Vuk Drashkoviqi mban  tė njėjtėn pėrgjegjėsi direkte dhe indirekte  penale pėr kryerjen e krimeve tė gjenocidit serbomadh nė  Kroaci, nė Bosnjė  dhe nė Kosovė (1990-1999). Kėshtu ėshtė dashur tė veprojė “politika preventive” e qeverisė sė Kosovės e jo  t’i mbyllė sytė, duke i bėrė “amin”  diplomacisė aranzhuese tė UNMIK-ut, e cila  “pa i konsultuar fare” qeveritarėt zyrtarė tė Kosovės, ia dha vizėn  kriminelit Vuk Drashkoviq, qė “privatisht”  ta vizitojė Kosovėn.
 
Ēfarė ironie politike dhe propagandistike e kualifikimit tė  analistėve dhe tė qeveritarėve diletantė politikė  shqiptarė tė Kosovės , gjoja se kryeshefi i diplomacisė sė SMZ-sė, Vuk Drashkoviq “privatisht” e paska  “soditur” Kosovėn, pa dijeninė  e UNMIK-ut (kur dihet se ai ėshtė takuar dhe ka biseduar me pėrfaqėsuesin e stafit mė tė lartė zyrtar tė UNMIK-ut) dhe pa dijeninė tė Qeverisė sė Kosovės?! Njė cilėsim i tillė  apolitik  mund tė jetė i vlefshėm dhe me inetres vetėm pėr autorėt e tij, qė kanė pasur pėr qėllim  qė edhe kėsaj radhe ta mashtrojnė dhe ta manipulojnė opinionin gjerė publik shqiptar nė Kosovė, duke dashur  qė  nė kėtė formė dezinformuese tė propagandės antikombėtare ta  “zbusin klimėn”  e aversionit tė arsyeshėm tė shqiptarėve tė djegur dhe tė dėmtuar nga krimet gjenocidale  ēetiko-serbe nė tė cilat ka marrė pjesė edhe Vuk Drashkoviqi, njėsoj sikurse Vojislav Shesheli, Tomislav Nikoliqi  dhe Slobodan  etj.
 
Se vėrtet,  Vuk Drashkoviqi nuk mund tė aminstohet nga vepra e kryerjes sė krimit tė pėrbashkėt  tė gjenocidit serbomadh tė dyshit: S.Milosheviq dhe V. Sheshel,  kėtė e  ka pohuar nė mėnyrė tė argumentuar  dhe pa ekuivoke edhe  Tomislav Nikoliqi,  (ish-vullnetar-pjesėmarrės direkt nė njėsitet paramilitare ēetnike serbe tė  SRS-sė sė Vojislav Sheshelit nė Kroaci, nė Bosnjė dhe nė Kosovė), duke nėnvizuar se  : “ Edhe Vuk Drashkiviqi , duhet tė shkojė nė  Hagė pėr krimet e luftės, duke qenė se nė kėtė aspekt nuk  ekziston kurrfarė dallimi mes Sheshelit dhe Drashkoviqit. I vetmi dallim ėshtė se Shesheli njėsitet  paramilitare ēetnike i ka dėrguar nė frontet e Kroacisė, tė Bosnjės dhe Kosovės nė kuadrin e “VJ” (Armatės Jugosllave), kurse Vuk Drashkoviqi vullnetarėt e tij paramilitarė i dėrgonte drejt nė front,  nė “mėnyrė tė pavarur”, kokė mė vete, pa e pyetur askė nga  strukturat sinkronizuese udhėheqėse tė ushtrisė dhe tė policisė serbe”. (“Dnevnik”, 5.07.2005).
 
 Sipas kėtij versioni qė ngre kėtu krimineli Tomislav Nikoliq, le tė kuptohet se paramilitarėt e partisė sė tij, kanė qenė tė sistemuar nė ushtrinė serbe, tė cilat nė mėnyrė tė organizuar,  tė institucionalizuar dhe tė planifikuar nė hollėsi kanė kryerė krime gjenocidi sė bashku me kryekomandantėt dhe ushtarakėt e tjerė tė forcave tė “VJ” (UJ-sė), ku disa prej tyre, tanimė ndodhen nė burgun e Shevingenit, por fatkeqėsisht,  jo edhe  Tomislav Nikoliqi (kryetar aktual i “SRS”-sė). Ndėrkaq, njėsitet paramilitare tė Vuk Drashkoviqit paskanė vepruar “jashtė sistemit”  dhe programit tė shfarosjes sė kroatėve, tė myslimanėve dhe tė shqiptarėve. Mirėpo, edhe ky  “variant”  sheshelist, i interpretuar “rishtazi” nga puleni i tij Tomislav Nikoliq, lidhur me pjesėmarrjen e bandave  terroriste paramilitare-ushtarake  ēetniko-fashiste tė  komanduara nga kryekriminelėt  e tyre Slobodan Milosheviq, Vojislav Sheshel dhe Vuk Drashkoviq, nė asnjė mėnyrė nuk mund tė ndikojė pozitivisht nė zbutjen e fajit dhe tė pėrgjegjėsisė  kolektive tė SMZ-sė pėr kryerjen e veprės sė terrorit gjenocidal mbi shqiptarėt, kroatėt dhe myslimanėt, tė  pėrgatitur, tė organizuar  dhe  tė praktikuar nė shkallėn mė tė lartė sistemore dhe josistemore tė barbarizimit shtetėror serbomalazez.
 
Nė rastin konkret ( pavarėsisht nga  “variantet e reja” tė kriminelit Tomislav Nikoliq, se kush ka kryer mė shumė a mė pak  krime gjenocidale  brenda a “jashtė sistemit” tė regjimit policor-paramilitar dhe militar tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, Serbia, as serbėt  (qoftė edhe kryediplomati Vuk Drashkoviq apo Tomislav Nikoliq, qė ende ndodhen nė piramidėn e pushtetit shtetėror “demokratik” tė Serbisė sė Vojislav Koshtunicės dhe tė Boris Tadiqit, sė bashku me qindra kriminelė tė tjerė serbo-malazezė, qė ndodhen nė funksione tė ndryshme publike shtetėrore /politike, diplomatike, policore  dhe ushtarake/ brenda dhe jashtė SMZ-sė) ligjėrisht nuk mund tė amnistohen, as tė rehabilitohen nga vepra e tyre e hollokaustit tė kryerė nė emėr tė rikomponimit tė Serbisė sė Madhe nė llogari tė  ritėkurrjes sė territoreve etnike kroate dhe shqiptare, si dhe tė ndryhsimit tė strukturės etnike nė favor tė antisemitizmit dhe tė militarizimit kolonialist serbomadh nė Ballkan.
 
S’ ka dyshim se, po tė mos ishte “ngatėrruar gabimisht”  dhe “harruar” nė ndonjė “sirtar politik”  tė Tribunalit tė Hagės, dosja pėr krimet e luftės sė Vuk Drashkoviqit  kundėr kroatėve, myslimanėve boshnjakė dhe shqiptarėve, mirėfilli, tanimė , ai qe sa vjet, sė bashku me Tomislav Nikoloiqin, do tė duhej tė ishte nė burgun e Shevingenit tė Holandės “kėmbėkryq” me “bashkėluftėtarėt”  kriminelė Slobodan Milosheviq dhe Vojislav Sheshel, e jo tė jetė nė liri dhe tė ushtrojė funksione politike nė instancat mė tė larta tė pushtetit shtetėror tė SMZ-sė, skurse qindra kriminelė tė tjerė ēetniko-fashistė serbomėdhenj pėr tė cilėt se “vret mendjen”  pėr t’i nxjerrė nė bangėn e zezė as  qeveria dhe ligjet “demokratike” tė Serbisė, as Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr Krimet e Luftės nė  hapėsirat e ish-Jugosllavisė, as Bashkimi Evropian(BE) e ēka ėshtė edhe mė keq dhe mė absurde nė kėtė drejtim hesht edhe politika e jashtme dhe diplomacia e Shqipėrisė, e cila e para ndėr shtetet ballkanike (tė dėmtuara nga hollokausti nazifashist ēetnik i SMZ-sė) ia dha vizėn diplomatike  kriminelit Vuk Drashkoviq, qė ta vizitojė Tiranėn nė dhjetor tė vitit 2004, me ē’rast   “ia pat  lėshuar keq mjkerrėn” edhe ministrit tė Jashtėm tė Republikės sė Shqipėrisė, Kastriot  Islami, i cili duke nėnshkruar  Marrėveshjen e pėrbashkėt  tregtare, pranoi se “ Kosova ėshtė pjesė integrale e SMZ-sė”(!?) – Kėrkimfalja  e mėpastajme  publike  nė masmediat shqiptare “justifikonte” se  Kastriot  Islami “nuk e kishte parė atė klauzolė” tė asaj Marrėveshje  famėkeqe ndėrshtetėrore, tė pėrfunduar me homologun e tij Vuk Drashkoviq nė Tiranė. 
 
Mirėpo, nė kuptimin e  interesit kombėtar dhe shtetėror tė Shqipėrisė Etnike, efekti  i nėnshkrimit dakrodues i Kastriot Islamit me atė tė homologut tė tij tė Jashtėm tė SMZ-sė, Vuk Drashkoviq  se “ Kosova ėshtė territor integral i Serbisė” (me dije dhe pa dije,  nė mėnyrė tė vetėdijshme apo tė pavetėdijshme), pa dyshim ėshtė  i barasvlershėm me nėnshkrimin e dy marrėveshjeve tė Esad Pashė Toptanit me Mbretėrinė SKS pėr tregtimin e territoreve tė Shqipėrisė Etnike nė favor tė Serbisė, nė mėnyrė qė ai ta ruante funksionin e tij, si dhe miqėsinė e vjetėr me kriminelėt serbomėdhenj  tė kryeministrit tė qeverisė sė Serbisė, Nikolla Pashiq.
 
Pėrderisa  kriminelėt serbė,  sikurse kryediplomati i SMZ-sė Vuk Drashkoviq dhe anėtari i qeverisė dhe i parlamentit serb tė Beogradit (nėnkryetari  aktual  i Partisė Radikale Serbe) Tomislav Nikoliq, tė  lihen tė lirė, duke ushtruar funksionet mė tė larta nė aparatin shtetėror tė SMZ-sė, dhe tė koketojnė  si “miq paqėsorė” me politikėn dhe me diplomacinė shqiptare, nuk mund tė pritet ndonjė korrigjim i padrejtėsisė sė bėrė nė kurriz tė Kroacisė, tė Bosnjės dhe tė Kosovės nga ana  e Serbisė dhe e Malit tė Zi (1990-1999).
 
 Sikur  tė kishte pasur ndonė fije tė politikės  dhe tė diplomacisė sė mirėfilltė shqiptare dhe, natyrisht, ndonjė gjysmėsensi tė etikės, tė humanizimit  tė sė drejtės dhe tė  drejtėsisė  ndėrkombėtare , edhe  Vuk Drashkoviqi dhe Tomislav Nikoliqi, do tė duhej tė kishin pasė pėrfunduar nė burgun e Shevingenit tė  Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės, sikur bashkėkryekriminelėt e tyre, Slobodan Milosheviq dhe Vojislav  Sheshel, e jo kursesi  tė liheshin tė lirė, duke “gjezdisur”  lirshėm dhe “pas anjė therrė nė kėmbė”  nėpėr  Shqipėri dhe Kosovė si “miq  tė dėshmuar” tė shqiptarėve tė masakruar (foshnja, fėmijė, djemė, burra, gra dhe pleq , pa dallim) nga kama e  pamėshirshme famėkeqe e hollokaustit tė tyre kolektiv ēetniko-fashist serbomadh.
 
Qė paradoksi tė jetė edhe mė fatal, me rastin e  “vizitės private” tė Vuk Drashkoviqit Kosovės (qė nuk mund tė kuptohet ndryshe vetėm se si provokim direkt dhe indirekt i viktimave dhe i luftės ēlirimtare kombėtare tė UĒK-sė, si  edhe i UNMIK-ut, KFOR-it nė Kosovė), politika dhe policia shqiptare  e Kosovės (pėr shkak tė ca vezėve, qė  paskanė   rėnė mbi veturėn e diplomatit serb  Vuk Drashkoviq, si rrjedhim i njė proteste tė drejtė paqėsore dhe, krejtėsisht tė ligjshme dhe demokratike, tė  zhvilluar nga  viktimat  shqiptare tė terrorit gjenocd serbomadh tė Vuk Drashkoviqit)  reagojnė  negativisht dhe, nė llogari tė mbrojtjes sė kriminelit tė luftės Vuk Drashkoviq, duke i keqtrajtuar dhe burgosur nė atė rast  disa nga protestuesit paqėsorė shqiptarė me nė krye Albin Kurtin(!?)
 
Njė akt i tillė i keqtrajtimit, i burgosjes dhe i dėnimit tė Albin Kurtit dhe  tė mbėshtetėsve tė tij nga ana  e policisė sė Kosovės, nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė nė pėrputhje me  etikėn politike kombėtare, as me ligjin, as me drejtėsinė e brendshme  tė Kosovės,  as me normat e sė drejtės ndėrkombėtare, e as me standardet e demokracisė  vendore , as  evro-ndėrkombėtare. Edhe nė rastin e burgosjes sė Albin Kurtit dhe protestuesve tė tjerė ėshtė bėrė ndėrrimi i tezave nga ana e politikės  miope tė Qeverisė sė Kosovės  dhe nga ana e policisė sė saj, nė vend se ta ndėshkonin dhe burgosnin  kriminelin e shumfishtė Vuk Drashkoviq,  e kanė burgosur veprimtarin  pėr mbrojtjen e  pakompromis tė sė drejtave dhe lirive  demokratike dhe ligjore tė pavarėsimit tė Kosovės.      
 
Rasti i keqtrajtimit dhe i burgosjes sė Albin Kurtit nga politika dhe policia zyrtare e Kosovės pothuajse ėshtė identik me rastin e burgosjes sė tij tė mėparshme nga policia serbe e Slobodan Milosheviqit, e cila pėr tė njėjat motive kombėtare dhe demokratike shqiptare   e pat keqtrajtuar, burgosur dhe dėnuar me burg disavjeēar, tė cilin dėnim e vuajti nė  njė burg famėkeq  tė Serbisė nė kohėn mė kritike, kur shqiptarėt dhe Kosova vriteshin dhe digjeshin pa organizimin e gjyqeve. Kėtė  konstatim,  ndėr tė tjera, e dėshmuan edhe rastet e ekzekutimit barbar tė avokatit  mė tė shquar shqiptar Bajram  Kelmendi sė   bashku me tė dy djemėt e tij dhe i Prof. Akademik Fehmi Aganit, si dhe rasti i zhdukjes mizore dhe misterioze i Mr. Ukshin Hotit..., etj, etj.  Nga eskadronėt e inkuzicionit tė regjimit gjenocidal serbomadh tė kriminelit Slobodan Milosheviq.  
 
Sikur politika dhe policia e Kosovės ta kishin kuptuar drejt dallimin midis lirisė dhe robėrisė; dallimin midis drejtėsisė dhe padrejtėsisė; dallimin midis  demokratikes dhe antidemokratikes; dallimin midis etikės dhe  joetikės; dallimin midis shkakut dhe pasojės; dallimin midis devotshmėrisė dhe tradhtisė kombėtare shqiptare, dallimin midis sė vetėflijimit dhe tė shitjes..., etj. s’ ka dyshim se do tė vepronin nė mėnyrė tė ligjshme, humane, demokratike dhe tė drejtė kombėtarisht dhe ndėrkombėtarisht, nė vend tė sakrifikimit iracional  antikombėtar dhe antiligjor tė Albin Kurtit, do ta burgosnin kriminelin Vuk Drashkoviq me  “suitėn” shoqėruese tė tij: patriarkun Pavle, vladikėn Artemije, si dhe me klerikėt e tjerė ēetniko-nazifashistė tė Kishės Ortodokse Serbe, tė cilėt   sė bashku me mesijen e tyre Slobodan Milosheviqin  ia  vunė zjarrin Kosovės, sipas Marrėveshjes sė tyre sekrete nė pėrputhje me Kushtetutėn e Vidovdanit dhe tė “Naēertanies” (1844) tė Ilia Garashaninit, tė cilat  nė praninė e 1 milion serbėve, tė grumbullar nga tėrė bota,  e legalizuan  nė Mitingun gjithėserb antishqiptar tė Gazimestanit, mė 28 Qershor 1989, me rastin e pėrkujtimit tė disfatės po ashtu gjithėserbe-Betejės sė Kosovės (1389).
 
Rishfaqja e Vuk Drashkoviqit nė  tubimin e Gazimestanit mė 28 Qershor 2005,  si dhe vizita e tij Manastirit Graēania ka qenė e  planifikuar dhe organizuar direkt nga Kisha Ortdokse Serbe, qė ka pasur pėr qėllim qė t’i “rikujtojė” politikėn dhe policinė  shqiptare tė Kosovės, se  “nuk kanė  vdekur” car llazari, slobodan milosheviqi, vojislav shesheli, vuk drashkoviqi, tomislav nikoliqi, patriarku pavle, vladika artemije... etj, por janė akoma tė “gjallė”, dhe sėrish synojnė qė (edhe pa car llazarin, pa vojislav sheshelin, pa vuk brankoviqin dhe pa  slobodan milosheviqin etj.) me  nė krye  “feniksin”   dhe me inspiratorin e tyre krysor tė mborjtjes sė identitetit religjoz, nacional dhe shtetėror tė Shumadisė ,  sėrish  “triumfalisht” do tė rikthehen nė Kosovėn shqiptare.
 
Thjesht, “vizita private” e kryeshefit tė diplomacisė serbomalazeze nė Kosovė, ishte vetėm njė provokim i ndjenjės dhe vlerave humane, luftarake, kombėtare, paqėsore dhe revolucionare  tė shqiptarėve tė Kosovės,  me ē’rast u pėrmbyll me keqtrajtimin dhe me burgosjen e  veprimtarit kombėtar atdhetar Albin Kurtit. Fatkeqėsisht,  rasti i sakrfikimit tė Albin Kurtit, ėshtė njė plus i madh pėr propagandėn dhe pėr diplomacinė kolonialiste tė Vuk Drashkoviqit dhe tė Kishės Ortodokse Serbe, sepse  me provokimin e tyre nacionalshovinist tė papėrmirėsueshėm, e bindėn politikėn dhe policinė e Kosovės, se “vezėt  qenė fishekė tė rrezikshėm” pėr sigurinė e jetės sė kriminelit Drashkoviq.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.