|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Presidenti Rugova i dorėzoi ish sekretares amerikane tė Shtetit, Medlin Ollbrajt, Medaljen e Artė tė Lirisė

 
 

 

Prishtinė, 5 korrik 2005 /TN / QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, nė njė solmnitet rasti, sot i dorėzoi ish sekretares amerikane tė Shtetit, Medlin Ollbrajt, Medaljen e Artė tė Lirisė, me tė cilėn e ka dekoruar mė 12 qershor 2004, nė 5-vjetorin e Ditės sė Lirisė tė Kosovės.
 

Presidenti Rugova zhvilloi edhe njė takim me zonjėn Ollbrajt ku bisedoi pėr gjendjen aktuale nė Kosovė.

Presidenti Rugova pasi shprehu kėnaqėsinė pėr takimin me zonjėn Ollbrajt, e ēmoi si mike tė madhe tė Kosovės dhe tė popullit tonė. Duke e falenderuar qė sot ndodhet nė vendin tonė dhe qė ka gjetur kohė tė jetė kėtu, Presidenti tha se ajo "gjithmonė ėshtė e dashur dhe e respektuar".

Ndėrkaq duke folur pėr takimin, Presidenti Rugova tha se me zonjėn Ollbrajt ka biseduar pėr progresin e Kosovės dhe se e ka njohur me arritjet qė janė bėrė, pėr gjendjen e mirė tė sigurisė, stabilitetin e pėrgjithshėm.

"Po punojmė nė vlerėsimin e gjendjes sė pėrgjithshme qė tė hapen bisedat pėr tė ardhmen; punėt qė i kemi t'i kryejmė dhe natyrisht pėr tė ardhmen, pėr pavarėsinė", u shpreh Presidenti Rugova, duke insistuar qė tė njihet sa mė shpejt pavarėsia nga SHBA-tė BE-ja, po sidomos nga SHBA-tė. Pavarėsia, tha ai, do tė hapte perspektiva tė reja pėr tė ardhmen e Kosovės, pėr popullatėn e saj tė re, duke u angazhuar pėr njė mbrojtje dhe siguri tė minoriteteve dhe tė grupeve etnike.

"Kemi bėrė njė progres, por duhet tė punojmė mė shumė, po me pavarisinė do tė bėnim edhe mė shumė. Unė punoj pėr kėtė ēėshtje, sikur edhe qeveria e grupet politike".

Nė fund duke i shprehur njė falenderim tė madh ish-sekretares sė Shtetit pėr tė gjitha ato qė ka bėrė pėr Kosovėn, pėr lirinė e Kosovės, Presidenti tha se pret pėrkrahjen dhe ndihmėn e mėtejshme tė zonjės Ollbrajt nė kėtė fazė tė rėndėsishme pėr Kosovėn: "Jeni njė mike e madhe e Kosovės. Unė kam miqėsi permanente me SHBA-tė", tha Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.

Zonja shprehu kėnaqėsinė e madhe qė sot ndodhet nė Kosovė.

"Kosovės i kam kushtuar shumė kohė duke menduar se si ta ndihmoja. Shumė shpesh jam ndjerė edhe e shqetėsuar pėr tė. Prandaj sot jam shumė e kėnaqur qė jam kėtu, pikėrisht kėtė vit qė ėshtė vendimtar pėr Kosovėn", u shpreh pas takimit zonja Medllin Ollbrajt.

Ish-sekretarja e Shtetit porositi qė nė Kosovė duhet tė zhvillohet demokracia dhe kėrkoi mbrojtjen dhe respektimin e tė drejtave tė pakicave.

"Unė e kam bėrė tė qartė nė mesazhet e mia, ashtu edhe nė bisedat me Presidentin se demokracia nė Kosovės ėshtė shumė e rėndėsishme. Unė tash jam shefe e Institutit Nacional Demokratik, i cili i ėshtė i pėrkushtuar nė ndėrtimin e demokracisė nė Kosovė dhe nė vende tė tjera", tha zonja Ollbrajt duke thėnė se ėshtė e rėndėsishme qė Kosova tė jetė njė vend shumetnik, ngase, siē tha, kjo e bėn atė mė tė fortė.

Zonja Ollbrajt vlerėsoi se ėshtė bėrė mjaft progres, por duhet tė bėhet edhe mė shumė, duke premtuar se si qytetare amerikane dhe mike e Kosovės do tė bėjė ēmos qė ėshtė e mundur qė ta ndihmojė Kosovėn edhe nė kėtė fazė.

"Tė gjithė duan t'ju ndihmojnė. Unė nuk i pėrfaqėsoj SHBA tė zyrtarisht, por po flas si njė qytetare amerikane dhe, shpresoj, si njė mike e kėtij vendi, do tė bėj ēdo gjė qė t'ju ndihmojmė dhe, sepse ky vit ėshtė vendimtar pėr Kosovėn", theksoi zonja Ollbrajt.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.