|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pas zgjedhjeve

 
 

NE SHQIPERI NDODHI NDERRIMI, DUHET TE NDODHE EDHE NDRYSHIMI

 
 

 
5 korrik 2005 / TN

- Ata qė e fituan votėn e popullit, duhet tė kuptojnė se ėshtė “rrugė e mundimshme” nė mes premtimit dhe jetėsimit tė tij. Pėr “tė ecur pėrpara” duhet kujtuar tė paktėn gabimet qė i bėnė paraardhėsit e tyre, nė mėnyrė qė tė mos i pėrsėrisin
 
 
Shkruan: Esat STAVILECI, profesor i Universitetit tė Prishtinės
                         
Sado qė ėshtė “ende herėt” pėr tė gjykuar drejtė, jam me pėrshtypjen sikur nė Shqipėri “erė e historisė ka ndryshuar drejtim ”dhe fryn drejt demokracisė. Eshtė histori mė vete tė shkruash historinė me duart tua.
 
Kėshilla e parė qė duhet tė mbajnė para vetes fituesit e votės sė popullit ėshtė:demokracia ėshtė njė gjė,ndėrsa shkalla e tė qenėt demokratike ose e demokratizimit tė shoqėrisė ėshtė njė gjė tjetėr. Ata duhet tė luftojnė pėr tė dytėn. Kjo do tė duhej tė ishte detyrė e parė e tyre.Ka njė fjali shumė tė urtė nė tė cilėn thuhet se “Tė mundėsh kundėrshtarin nuk do tė thotė ende t’i zėsh vėndin”.
 
Po qe se ata qė fituan zgjedhjet nė Shqipėri mundėn kundėrshtarėt, do tė duhej qė jo vetėm “t’ju zėjnė karrigat”,por tė zotėrojnė problemin. E vetmja mėnyrė “pėr t’i zgjidhur problemet” ėshtė t’i njohėsh,tė dish cilat janė. Ata qė fituan zgjedhjet duhet tė kenė parasysh se zgjedhjet “nuk vendosin pėr problemet”,po vendosin se “kush do tė vendosė pėr to”.
 
Megjithė njė numėr nga “klasa e vjetėr politike”qė fituan nė zgjedhje,Shqipėria duhet “tė formėsojė”njė klasė tė re politike. Qysh njė shekull mė parė, sociologu i madh gjerman, Maks Veber,i ndante politikanėt nė dy kategori. E para ishte kategoria e politikanėve qė “hynin nė politikė” pėr t’i dhėnė asaj idetė, konceptet,alternativat,ndėrsa e dyta ishte kategoria e politikanėve qė “hynin nė politikė” pėr “ tė vetmin qėllim” pėr tė marrė prej saj favoret dhe statusin social.
 
Nė Shqipėri deri dje ka mbizotėruar kategoria e dytė,ajo qė kishte perceptuar politikėn si njė mundėsi pėr tė arritur tek fuqia ekonomike qė,rėndomi,i mungonte  “pėrmes fuqisė politike. Prandaj, koncepti i saj pėr politikėn “u shndėrrua”nė njė koncept pėr politikėn si “biznes privat”. Ndoshta pikėrisht kėtu duhet kėrkuar faktin se pėr ē’arsye nė Shqipėri ndodhi “ndryshim mendjesh” tek “te qeverisurit”.
 
Themeli i vertetė i ēdo qeverie ėshtė “opinioni i tė qeverisurve”. Mė nė fund, me tė drejtė thuhet se “ngrehina e demokracisė mbėshtetet mbi opinionin publik”. Kėshtu,atyre qė kanė fituar nė zgjedhje u rekomandoj qė zgjedhjet t’i kuptojnė vetėm si njė mjet “pėr tė arritur te qeveria e opinionit”. Ata duhet tė aftėsohen pėr tė barė kėtė nė mėnyrėn mė tė mirė.
                       
 
Prej sot “politikanėt e rinj”, por edhe ata tė vjetėr, duhet tė ndryshojnė fjalorin e komunikimit me popullin
 
Premtimet e tyre duhet tė sillen brendapėrbrenda mundėsive tė realizimit. Mundėsia dhe realiteti dallojnė. Mundėsia ėshtė njė tendėncė e caktuar. Realiteti ėshtė diē tjetėr: ėshtė mundėsia e realizuar. Nuk ka njė  tė keqe nėse njė mundėsi nuk reralizohet, por ka shumė tė keqe kur bartėsitė e mundėsisė nuk janė angazhuar pėr realizimin e saj.
 
Ndryshe, kėrcėnon rreziku i keqpėrdorimit tė fjalės qė, nė tė vėrtetė, ”tė krijon mundėinė tė mashtrosh”, tė mundėson qė,nė momentin e duhur, t’i shpallėsh si tė mundshme tė pamundshmet, tė pakuptimtat si tė kuptimta. Qeveritė mė tė mira janė ato qė “nuk flasin shumė”,po qė “bėjnė shumė”. Shqipėria kishte njė qeveri qė fliste. Ajo sot ndien nevojėn pėr njė Shqipėri “qė punon pėr sė mbari”.
 
 
Ata qė “morrėn pushtetin ”duhet tė kuptojnė se pushteti i tyre, megjithate, ėshtė i kufizuar. Populli ėshtė ai qė duhet tė pengojė “ēdo lloj pushteti tė pakufizuar”
 
Njė katėrkėndėsh duhet “ndėrtua” nė Shqipėri, njė katėrkėndėsh nė tė cilin, nė ēdo kėnd tė tij vendosen koha, shteti, populli dhe qeveria, sepse sipas njė aforizmi tė vjetėr koha ėshtė, nė fakt, shprehur nė mėnyrė figurative, deti, shteti ėshtė anija, populli ėshtė era, ndėrsa qeveria ėshtė vela.
 
Nė Shqipėri populli sikur kuptoi se ai “ishte pėrgjegjės” qė kishte shoqėri ēfarė kishte dhe jo shoqėri ēfarė duhej tė kishte. Kjo thėnie buron nga njė e vėrtetė e madhe se shoqėria nuk ėshtė pėrgjegjėse qė ne jemi ēfarė jemi, por se ne jemi pėrgjegjės qė kemi shoqėri ēfarė kemi.
 
Ajo qė do tė mund t’i sugjeroja atyre qė fituan “votat e popullit” nė Shqipėri ėshtė qė tė bėjnė pėrpjekje tė vazhdueshme “tė luftojnė kundėr tė vjetrės”, qė “tė shkėputėn”plotėsisht nga ajo. Dėshtimi mė i madh i tyre do tė mund tė ndodhte po qe se do tė pėrpiqeshin qė “nė emėr tė sė resė”, tė “regresojnė tė vjetrėn”. Eshtė thėnė nė lidhje me Kosovėn, e unė po i adresoi edhe Shqipėrisė se zhvillimet nė tė nuk duhet tė vendosen “nė kallėpe tė thjeshta e tė pėrdorura politike”. Njė analist  yni me tė drejtė ka kėrkuar qė strumbullari i politikės shqiptare tė qėrohet nga “nyjet e lėkurat e panevojshme qė janė ruajtur pėr shumė kohė”.
 
 
Ata qė fituan “votat e popullit” nė Shqipėri duhet tė angazhohen pėr njė shoqėri ku marrėdhėniet midis qeverisėsve dhe tė qeverisurve parakuptojnė qė shteti  “ėshtė nė shėrbim tė qytetarėve ”dhe jo qytetarėt “ nė shėrbim tė shtetit”. Nė fakt, demokracitė “nuk ia japin askujt tė gjithė pushtetin”, por e shpėrndajnė atė midis “shumicave e pakicave”. Shpėrndarja e pushtetit midis forcave politike krijon konkurrencėn e tyre. Demokracia themelohet mbi “konkurrencėn e partive”, po sikurse qė ekonomia e tregut qė “bazohet nė konkurrencėn e prodhuesve”.
                       
 
Nė Shqipėri sa mė shpejt duhet tė tejkalohet gjendja e euforisė qė “e ka kapluar”
 
Emocionet duhet tė zėvenėdėsohen me arsye.Shqipėria duhet tė ndėrtojė njė strategji tė veprimit nė shumė fusha dhe kjo nuk paraqet njė detyrė tė lehtė.       
 
Ata qė e fituan votėn e popullit nė Shqipėri duhet tė jenė tė ndėrgjegjėsuar pėr ndėrlikueshmėrinė e proceseve nėpėr tė cilat po kalon;pėr ndėrlikueshmėrinė e shkaqeve qė e sollėn Shqipėrinė nė gjendjen nė tė cilėn u gjend ajo;pėr ndėrlikueshmėrinė e masave qė duhet tė ndėrmirren pėr pėrballimin e problemeve me tė clat ballafaqohet sot Shqipėria,po sikurse edhe pėr ndėrlikueshmėrinė e kushteve dhe rrethanave nė tė cilat do tė ndėrmirren ato.
 
Mė nė fund,ata qė fituan votėn e popullit nė Shqipėri, nė asnjė moment nuk duhet “tė harrojėnė” se Shqipėria ende ėshtė kombėtarisht e cunguar; se Kosova ende ėshtė me status tė papėrkufizuar; se Kosova Lindore ende mbahet nga tė huajt e sunduar; se shqiptarėt nė Maqedoni ende kombėtarisht nuk janė emancipuar; se shqiptarėt nė Mal tė Zi ende pėrfundimisht nuk janė konsoliduar; se Camėria ėshtė pothuajse njė “brengė e harruar”; se shqiptarėt nė Turqi gati “janė asimiluar”; se diaspora shqiptare ėshtė partiakisht “e shpartalluar”; se politika shqiptare ėshtė e paunifikuar dhe se diplomacia shqiptare ende ėshtė e pandėrtuar.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.