|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

 Ish-Sekretarja amerikane e Shtetit Ollbrajt nė Prishtinė

 
 

 

04 korrik 2005 / TN / Zėri i Amerikės / Linda Karadaku-Ndou

Ish-Skretarja amerikane e shtetit, Madlen Ollbrajt, tha sot nė Prishtinė se ėshtė shumė e rėndėsishme qė procesi demokratik nė vend tė vazhdojė dhe qė populli tė marrė pjesė nė tė. Ajo theksoi gjithashtu se tė drejtat e pakicave duhet tė respektohen, Kosova duhet tė ketė mundėsinė pėr tė zėnė vendin e duhur. Po nė Kosovė tė hėnėn u kremtua, dita e deklaratės sė pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara me njė koncert nė Prishtinė, ndėrkohė qė zyrtarėt mė tė lartė vendas kanė rishprehur mirėnjohjen pėr atė qė Shtetet e Bashkuara kanė bėrė pėr Kosovėn.

Ish-Skretarja amerikane e Stetit Madlen Ollbrajt mbrriti sot pėr njė vizitė tre-ditore nė Prishtinė, gjatė sė cilės do tė takohet me zyrtarė tė lartė ndėrkombėtarė dhe vendorė. Zonja Ollbrajt u prit nė aeroportin e Prishtinės nga presidenti Rugova, kryeministri Kosumi dhe kryetari I Partisė Demokratike Hashim Thaci.

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, e cila drejton tani Institutin Demokratik Kombėtar, u tha gazetarėve nė aeroport se do tė kalojė kohė me miqtė e saj pėr tė biseduar lidhur me gjendjen nė Kosovė pėr tu siguruar se ky process shumė I rėndėsishėm shkon pėrpara.

Zonja Ollbrajt tha se ka punuar qė ėndrra e popullit tė Kosovės tė bėhet e vėrtetė. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė procesi demokratik tė vazhdojė dhe qė populli tė marrė pjesė, qė tė drejtat e pakicave tė respektohen, dhe kemi njė mundėsi qė Kosova tė marrė vendin e duhur, u shpreh ajo. "Jemi nė gjysėm tė gjithė kėsaj, procesi I statusit tė Kosovės dhe do tė shohim. Pėr kėtė do tė flas me miqtė e mi," tha zonja Ollbrajt.

Gjithashtu tė hėnėn nė Kosovė u kremtua 4 korriku, dita e pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara. Komandanti i sektorit tė lindjes, gjenerali amerikan Uilliam Uejd, theksoi nė kampin Bondstill nė Kosovė se shpreson se parimet mbi tė cilat mbėshteten Shtetet e Bashkuara, do tė shėrbejnė si shembull, jo vetėm pėr popujt e Ballkanit, por pėr tė gjithė popujt e botės.

Gjenerali Uejd, i cili foli nė njė ceremony ku ishin tė pranishėm edhe presidenti Rugova, komandanti i TMK sė, gjenerali Agim Ēeku dhe pėrfaqėsues tė tjerė ndėrkombėtarė dhe vendorė, theksoi se parimet e Deklaratės sė Pavarėsisė janė aktuale edhe sot pėr shumė pjesė tė botės. "Le tė bjerė kambana e lirisė nė ēdonjėrin pavarėsisht racėn, ngjyrėn ose pėrkatėsinė etnike. Secili le ta shijojė jetėn, lirinė dhe lumturinė", tha ai.

Presidenti Rugova ka uruar presidentin amerikan Bush nė kėtė ditė, duke falenderuar Shtetet e Bashkuara pėr mbėshtetjen pėr Kosovėn. Presidenti Rugova theksoi se SHBA-tė janė simbol i rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe pėr shtetet e tjera tė botės.

Nė njė zhvillim tjetėr, tė hėnėn rreth orės tre tė mėngjesit nė Zubin Potok nė Kosovėn veriore persona tė paidentifikuar hodhėn njė mjet shpėrthyes nė degėn e Partisė Demokratike serbe, e cila drejtohet nga ministry pėr kthim dhe komunitete nė qeverinė e Kosovės, Sllavisha Petkovic, i njohur pėr politikėn e tij, e cila mbėshtet qėndrimin qė serbėt e Kosovės duhet tė vendosin vetė pėr tė ardhmen e tyre, pa u varur nga vendimet e Beogradit. Shpėrthimi nuk ka shkaktuar viktima nė njerėz.

Ky shpėrthim pason tri shpėrthime tė fundajvės, nė tri nga institucionet kryesore tė Kosovės, nė selinė e UNMIK-ut, qeverisė dhe parlamentit dhe para selisė sė OSBE-sė, tė cilat po kėshtu nuk kanė shkaktuar viktima nė njerėz. Edhe pėr kėto shpėrthime nuk ka ende tė ndaluar, megjithėse hetimet vazhdojnė. Shpėrthimet janė dėnuar ashpėr nga autoritetet mė tė larta ndėrkombėtare dhe vendore nė Kosovė.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.