|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Presidenti Rugova pėrgėzoi Presidentin e SHBA-ve me rastin me rastin e festės nacionale amerikane

 
 

 
Prishtinė, 4 korrik 2005 - Presidenti i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova i ka dėrguar njė mesazh urimi Presidentit amerikan, Xhorxh Bush me rastin e 4 Korrikut - Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA-ve.

 
Nė urimin e Presidentit Rugova thuhet:

"Me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė SHBA, 4 Korrikut, pranoni urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

Dita e Pavarėsisė sė SHBA, ėshtė simbol i pavarėsisė dhe i lirisė pėr tė gjithė popujt mbi tokė. Eshtė simbol i madh dhe udhėrrėfyes pėr vendin tim Kosovėn.

Pėr kėto gjashtė vjet nė liri, me pėrkrahjen Tuaj, Kosova ka pasur progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.

Tash presim njohjen e drejtpėrdrejtė tė pavarėsisė sė Kosovės sa mė shpejt nga vendi Juaj i bekuar.
 
Kjo do tė qetėsonte popullin e vendit tim dhe kėtė pjesė tė botės dhe do t'i hapej dera qė t'i bashkohet bashkėsisė sė kombeve tė lira tė botės sė lirė.

Nė Ditėn e Pavarėsisė tė vendit Tuaj tė madh e tė fuqishėm si gjithmonė, Ju shprehim njė falėnderim tė madh dhe presim pėrkrahjen Tuaj miqėsore pėr vendin tim", thuhet nė fund tė urimit tė Presidentit Rugova dėrguar Presisdent tė SHBA-ve Xhorxh Bush.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.