|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kur njė popull gėnjehet

 
 

 
4 korrik 2005 / TN / Albinot MALOKU
 
  
Nė fillim gėnjeshtra nuk vėrehet, ajo duket se i jep shpėtim veprimit, por jo! Ajo spontanisht kthehet bumerang, ajo kur kthehet vjen me njė dėm mė tė madh se sa kur nė fillim paraqitet.
 
Kjo ėshtė njė analizė e shkurtėr e gėnjeshtrave tė cilat ia kanė zėnė frymėn popullit serb, kėto gėnjeshtra kėtij populli ia kanė seruar prijėsit, tė cilėt me ēdo kusht janė munduar  qė  nė shpinė tė popullit tė realizojnė interesat e tyre personale. Nuk do tė thellohem nė historinė e  kėtij populli, por do tė pėrqendrohemi nė ngjarjet qė po e pėrshkojnė kohen e tanishme.
 
Tani po i afrohemi dhjetėvjetorit qė kur nė Srebrenicė humben jetėn mijėra myslimanė tė Bosnjės. Ky gjenocid ėshtė kryer nga prijėsit serb, Radovan Karagjiq dhe Ratko Mladiq. Edhe pse tė lartcekurit nuk gjenden para Gjykatės sė Hagės,  ata defakto janė tė burgosur,   thėnė mė mire tė
 
Vetėburgosur. Dikush do tė pyeste si tė vetėburgosur? Po thjesht ata gjenden nė arrati, diku nė Serbi nė ndonjė birė mini, jetojnė nė kushte kush e di ēfarė, nuk kanė mundėsi tė kontaktojnė me familjet e tyre, nuk kanė mundėsi tė flasin me telefon, tė hyjnė nė internet, tė mbrojnė idetė e tyre. Thjesht ata janė tė izoluar nga bota.
 
Sikur tė kishin udhėtuar pėr nė Hagė ata me kėtė veprim kishin bėrė shumė, kishin pasur mundėsi tė lexojnė gazete, tė hyjnė nė internet, tė kontaktojnė me familjet e tyre, tė flasin nė telefon, tė paraqesin idetė e tyre edhe nėse kanė bėrė luftė tė drejt tė krenohet populli Serb.
 
Por jo, ata ende e gėnjejnė popullin e shkretė, tė cilit iu ėshtė injektuar thellė nė mėndje ideja e nacionalizmit tė mykur. Po ashtu ėshtė gėnjeshtėr nėse Ratko Mladiqin e quajnė gjeneral, me sa di unė, gjenerali i vėrtet ėshtė gjithherė si nė kohė lufte, si nė kohė paqe nė ballė tė popullit tė vetė.  Kėto gėnjeshtra po vazhdojnė!
 
Para ca ditėsh nė njė gazetė lexova qė z. Drashkoviq i jep vlerėn e njėjtė Republikės Serbe tė Bosnjės dhe Kosovės. Ky zotėri pa turp si ēdo prijės tjetėr serb mundohet tė shpik gėnjeshtra tė cilat shtrenjtė do ti kushtojnė popullit serb. Kėtu mund tė them shtruar se ėshtė gėnjeshtėr e kulluar nėse serbėt besojnė se Republika Serbe mund tė jetė shtet mė vete.
 
RS ėshtė marrėzi dhe pike e zezė  pėr historinė e popullit serb. Nė RS ėshtė njė plagė e cila quhet Srebrenicė, plagė kjo e cila lėngon ende, e Zoti e di se kur do tė mbyllet. Shpresoj qė Bashkėsia Ndėrkombėtare tė mos bije pre e kėtyre gėnjeshtrave dhe tė relativizoj problemin.
 
Nga e gjithė kjo unė nuk fus me njė thes tė gjithė intelektualėt serb dhe pėr kėtė mendoj se kamė tė drejtė nėse zonjėn Natasha Kandiq e quaj heroin tė popullit serb. Ėshtė kjo Natasha Kandiq e cila po mundohet tė ia hap sytė popullit serb dhe ti tregoj se Serbisė nuk i duhet anarkia por rendi, puna dhe pėrgjegjėsia.
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.