|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Lucernė (Zvicėr): Ministresha e konfederatės zvicerane, Mishlin Kalmi-Rej hap Konferencėn pėr Ballkanin

 
 

 

LUCERN (Zvicėr), 3 korrik 2005 / TN – Mishlin Kalmi-Rej (Micheline Calmy-Rey) Ministresha e punėve tė jashtme tė Zvicrės,  ka hap dje (e shtunė 2 korrik) Konferencėn pėr Ballkanin nė Lucernė tė Zvicrės. Rreth pesėdhjetė pjesėmarrės politikė do tė diskutojnė nė veēanti tė ardhmen e Kosovės.

Ministresha e diplomacisė zvicerane, ka deklaruar se ėshtė e lumtur pėr pjesėmarrjen kaq tė madhe tė pėrgjegjėsve tė lartė nga Ballkani, pėr tė marrė pjesė mė kėtė tryezė tė rrumbullakėt pėr dy ditė buzė liqenit tė Lucernit.

Zonja Kalmi-Rej nė veēanti ka falėnderua Allen Kassof prestar i organizatės joqeveritare amerikane « Project on ethnic relations » (PER) qė ka organizua kėtė konferencė tė Lucernit nė bashkėpunim  me Departamentin federat tė punėve tė jashtme (DFAE). « Ju keni bėrė tė mundur ajo qė dukej e pamundur », i ka thėnė kėshilltarja federale  z. M. Kassof.

Tri qeshtje me rėndėsi do tė debatohen gjatė dy ditėve, ka thėnė zonja Kalmi-Rej.

Sė pari, Ballkani dhe Kosova duhet tė jenė tė gatshėm pėr njė ndryshim, sė dyti, pjesėmarrėsit do tė shtrojnė kushtet pėr sigurimin e sigurisė nė rajon. Sė fundi, bashkėbiseduesit do tė diskutojnė mėnyrėn se si shqiptarėt dhe serbėt do tė mund tė bashkėjetonin nė njė Kosovė demokratike.

Shefja e diplomacisė zvicerane ka pėrkujtuar se angazhimi i Zvicrės pėr dialogun mbi Ballkanin mbėshtetet nė veēanti te faktori njerėzor : 400.000 veta nga Ballkani jetojnė nė Zvicėr, ka pėrkujtuar ajo para shtypit.

Kemi tė bėjmė me konferencėn e tretė mbi Ballkanin qė mbahen nė Zvicėr, nė kuadėr tė procesit siē thuhet tė Lucernit, qė organizohet nga DFAE dhe OJQ PER. Takimi bashkon rreth pesėdhjetė pėrgjegjės serbė e kosovarė (shqiptarė tė kosovės), por edhe evropianė, amerikanė, shqiptarė, maqedonas dhe malazias. (ats)
 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.