|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

DY LOTĖ NĖ VEND TĖ NGUSHĖLLIMIT PĖR ISH KOLEGUN BARDHYL AJETIN

 
 

BARDHYL, TĖ VRANĖ SEPSE TA KISHIN FRIKĖN..!

 
 

 
2 korrik 2005 / TN / Rexhep EELEZAJ  
 
Ngushėllimi pėr Ty, o Bardhyl, na vije sot si rrufe nga qielli, si dritė dhe shpresė e pafund se fjala e lirė, mendimi i dėlirė, puna e pandėrprerė pėr atdheun, janė virtytet qė tė dalluan, tė lartėsuan dhe pėrjetėsuan.
 
Prandaj, vrasjen tėnde mizore, prej gazetari filiz, veē sa kishe hyrė nė luftė me jetėn dhe lirinė sė saj, e kuptoj fortė mirė, sepse ata qė tė vranė nuk mund t’i duronin mė fjalėt tua si shigjetė, sepse ata nuk ishin tė denjė qė tė ballafaqohen me tė vėrtetat qė ua hudhje nė fytyrė, nuk e kishin kurajėn t’i pranonin fajet, as tė sillnin kundėr argumente ndaj fakteve qė Ti ua thoshe si burrat. Prandaj, tė vranė barbarisht se ta kishin frikėn.
 
Tani pas vrasjes Tėnde le tė mė thotė dikush se ndėr shqiptarėt nuk ka kriminelė?! Nuk i besoj mė askujt nė kėtė virtyt me tė cilin dikur krenoheshim para botės. Bile, kurrė nuk kam besuar se kriminelėt nga mesi ynė janė aq dinakė, aq tė kriminalizuar, aq perfid, por se janė edhe kaq frikacakė kėtė nuk e kam besuar.
 
Se shqiptari nuk tė vret nga pusia, por ballė pėr ballė, pasi qė ta ka bėrė me dije se nuk ta ka vazhduar mė besėn. E dij Bardhyl, se ti nuk kishe nevojė qė t’iu kėrkoje besė, megjithatė tė vranė nė pabesi.
 
Dhe ja, ish kolegu im i dashur, se kohė tė gjatė kemi shkruar sė bashku nė tė njėjtėn gazetė, nė “Bota Sot”, dhe nuk e harroj pėrjetė kur ti mė merrje nė mbrojtje mua dhe disa kolegė tjerė, e asokohe kurrė nuk mė ka shkuar mendja se
 
Ty do tė tė vrasin para nesh, sepse ti ishe shumė mė i ri nė moshė. Dhe, sot kur ke ikur nė pėrjetėsi, lotėt qė mė shkojnė pėrfaqe, iu lutėm mė tė afėrmve tu me tė cilėt e ndaj dhimbjen e madhe pėr ty, qė tė mi pranojnė nė vend tė luleve qė do t’i veja mbi varrin tėnd, sepse Ti, tani mė je shndėrruar nė pishtar tė gazetarisė dhe demokracisė sė Kosovės, pėr tė cilėn edhe u flijove.
 
Tė qoftė i lehtė dheu i Kosovės martire !
 
Rexhep Elezaj, mė 27.06.2005

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.