|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Rebusi i 3 korrikut

 
 

 
2 korrik 2005 / TN / Nga Kabil Bushati                                                  
  
  
1-Sfinksi Parlament 
 
Tashti nė kėtė fund qershori plot tė nxehtė, ndertesa e sertė dhe pozante e Parlamentit Shqiptar i ngjason nga performanca Sfinksit Egjiptian. Kjo ndertesė, goxha nė zemėr tė Tiranės fsheh nė brendėsinė e saj dhjetra enigma tė ketyrė 15 vjetėve tė fundit,duke filluar me skenarėt ramizjanė tė fillimviteve '90, duke vijuar me ngjarjet e '97 tė mbarsura me firmat piramidale dhe djegjen e gjysmės sė vendit,pėr tė mbaruar me komisionet e "famėshme"parlamentare kundėr korrupsionit.
 
Kėto enigma tė Sfinksit Parlament nuk u zbardhėn kurrė deri mė sot pėr opinionin shqiptar, ndonėse kėtij poinioni sot tė gjitha partitė i kėrkojnė votat pėr tė ngjitur shkallėt e Sfinksit. Vertetė sa "magjistarė e sa magjistrica", sa orakuj do tė ketė sejcila parti shqiptare nė brendėsi tė Sinksit? Si gjithnji Sfinksi mbetet Sfinks, ai fsheh nė vetvehte enigmat, i ruan ato me fanatizėm, se pėrndryshe nuk do tė quhej Sfinks.
 
2-Kuarteti 2005
 
Nuk ėshtė ndonjė grup muzikor.Ėshtė grupi mė i ri i politikės shqiptare.Pėr 14 vite radhazi ne u mėsuam mė njė duet,PS+PD.Dueti Nano+Berisha qė nuk dha asnjė notė tė re nė ansamblin politik. Njė politikė bipolare qė nuk i dha asgjė Shqipėrisė, veēse varferi te skajshme, korrupsion, krim dhe pa siguri pėr jetėn.Tani skakiera politike e vendit tonė ėshtė restauruar. Dy levizje tė reja janė ēfaqė pa pritmas, LZHK+LSI.E para drejtohet nga Mbreti Leka dhe i dyti nga ishkryeministri Ilir Meta.
 
Njera pėrfason spektrin e djathtė politk dhe tjetra atė tė majtin.Merita e ketyre dy levizjeve qėndron nė atė se ato arritėn tė demantojnė bipolin politik tė PD+PS,tė drejtuara nga dy ish komunistė tė cilėt pretendojnė tė drejtojnė nė pa fundėsi kėtė vend.LZHK dhe LSI kanė arritė tė dobėsojnė kultin e dy ish partive tė mėdha dhe dita ditės po i defaktorizojnė ato e nė raport tė drejtė me kėtė defaktorizim po faktorizojnė vetvehteėn. Pa sharje, pa fyerja dhe pa premtime boshe Mbreti dhe Meta po i hyjnė nė zemėr elektoratit tė ēoroditur shqiptar.
 
Dhe kėtė Berisha dhe Nano po e shikojnė dhe po e shijojnė dita me ditė. Statura e tyre ka nisė tė lekundet dhe rrezikon shkermoqje. Ndaj ata nė bashkepunim po i bėjnė njė luftė tė pa ndershme ketyre dy levizjeve elgante tė reja. Ata po e shohin se janė tė demtuar rėndė. Por gjithsesi tashmė shqiptarėt kanė njė kuartet politik. E kanė merituar me kohė.
 
3-Prognozė
 
Nata e 3 korrikut ka tė pa pritura tė pa imagjinueshme.Kjo natė do tė hyjė nė historinė e pluralizmit shqiptar si Nata e Rebusit. Siē e kemi prognozuar nė gazetėn tonė dy muaj mė parė;asnjerės parti nuk do t'i buzeqeshė mazhoranca parlamentare 70+1.As Partisė Socialiste e as Partisė Demokratike. Ky popull pėr tė ruajtė tė ardhmen do ta bėjė vetė ndryshimin e Madh. Sovrani do tė dijė tė shperndajė votėn dhe pėrgjegjėsinė qeverisėse. Pra nė lojė tani nuk do tė jenė dy ishpartitė e medha,por janė katėr.LSI-ja rezikon seriozisht PS-nė dhe nuk ėshtė ndonjė ēudi qė ta tejkalojė atė nė vota.
 
Nano ka shume mundesi qė tė mbesė me gisht nė gojė kesaj radhe nga Ilir Meta.Nė partinė e Metės janė atashuar gjithėv intelektualėt e majtė qė aspirojnė pėr integrim nė Europė seiozisht e jo me slogane si Baba Nano.Po keshtu edhe mbretėrorėt qė janė pėrfshir nė nji levizje tė gjerė siē ėshtė LZHK-ja.
 
Ata janė mė tė besueshėm se sa partitė e tjera kur thojnė:ne bejmė shtet.Vertet,ay qė u mungon shqiptarėve nė kėto 15 vjet demokraci,ėshtė shteti nė plot kuptimin e fjalės. LZHK-ja sipas tė gjitha gjasave ka shume prioritet qė tė tėrheqė pas vehtes elektoratin bojkotues qė vertitet kund 1 milionshit. Po tė marrė kėtė elektorat kjo levizje ka tė gjitha shancet qė tė dominojė Sfinksin Parlament.
 
Sondazhet qė jep Mjafti nėn etiketėn e Gallupit janė tė gjitha fallco. Pėrqindjet e partive nė 3 korrik nuk janė tė sakta por tė manipuluara dhe nė asnjė menyrė nuk do tė pėrkojnė me realitetin e pas tre ditėve.     
 
4-Kryeministėriada
 
Kush do tė jetė primati i qeverisė shqiptare pas 3  korrikut?Kjo pyetje shqetėson tė gjithė shqiptarėt brenda e jashtė vendit gjatė gjithė ketyre javėve tė nxehta tė kesaj fushate elektorale. Nano thotė se nėse fiton kėto zgjedhje do tė jetė ai kryeministri i Shqiperisė. Berisha ka njė vit qė ėshtė vetėshpallur primat i qeverisė shqiptare,pa pyetur asnjeri,athue se ka tė bėjė me tribu tė lashta. Po kėshtu edhe Ilir Meta pohon pėr ditė.
 
Mbretėrorėt akoma nuk e kanė shpallur kryeministrin e ri.Pra beteja pėr primatin qeveritar vijon nė intensitet tė plotė.Asnjeri nuk ka siguri, bile asnjeri nuk ka siguri se do tė fitojė votat ne zonėn e tij elektorale.As Nano nė Sarandė, as Berisha nė Kavajė.Ata rrezikojnė tė skualifikohen nga elektorati.
 
Pėr kėtė ata janė blinduar duke vėnė vetvehten nė krye tė listave tė proporcionalit,qė sido qė tė vejė mė 3 korrik,asnjeri tė mos rezikojė tė mbesė jashta derės sė Sfinksit.Por gjithsesi sejcili do tė kapėrdijė pėshtymėn qė ka nxjerrė nė adresė tė tjerėve. Nėse fiton Berisha, do detyrohet qė tė kapėrdijė gėlbazėn qė ka nxjerrė kundėr mbretėrorėve dhe tė kėrkojė koalicion me ta,pasi nuk do tė sigurojė pėrqindjen parlamentare pėr tė krijuar qeveri.Nėse fiton Nanoja pėr tė njejtat aresye do tė jetė i detyruar qė tė lėpijė kėpucėt e Metės qė tė krijoė qeveri...
 
Gjithsesi shtrohet pyetja se kush do tė jetė pas 3 korrikut primati i qeverisė shqiptare.Mendoj qė nuk do tė jenė as Nano e as Berisha.Cikli i tyre tashmė quhet i pėrfunduar.
 
5-Luftė lobingjesh
 
Dy forcat e vjetra politike shqiptare,pėr tė krijuar mbeshtetjen nderkombėtare nė pėrgjithėsi dhe atė amerikane nė veēanti, janė lidhė me lobet mė tė fuqishme nė SHBA.Sali Berisha,me anė tė Nikolas Gejxhit, me tė cilin ka bėrė vitin e fundit dy takime tete a tete nė Tiranė mu nė zyrėn e vet,pa praninė e gazetarėve dhe vetėm me praninė e ish ambasadorit Xhefri nė Shqiperi, ka krijuar lidhje tė ngushta me lobin grek nė Amerikė, kundrejt disa kėrkesave akoma tė pa publikuara,por qė hamendėsohen,tė cilat ja ka paraqitė Gejxhi.
 
Me anė tė kryesuesit tė lobingut grek nė SHBA,Berisha ka arritė tė rikredencializohet nė sytė e Shtepisė sė Bardhė dhe tė rikrijojė njė imazh tė ri.ndryshe nga ai i '97-tės, kur amerikanėt e dėbuan pėr reckash nga ndertesa presidenciale e Tiranės. Pra figura e Berisahės ėshtė ridimensionuar sėrish. Ardhja e forcave tė djathta nė qeverinė e tanishme greke me nė krye Karamanlisin ėshtė njė arėsye mė shumė pėr tė besuar se Doktori do tė rivijė nė pushtet, gjithnjė sipas llogarive tė tij.
  
Mirpo edhe Nano nuk ka ndejtė vendnumero dhe nuk e ka kaluar gjithė kohėn e lirė duke luajtė kumar.Ai e ka kuptuar se Berisha ka rivendosė maredhenie tė mira me lobingun grek nė ShBA. Menjėherė kryeministri ynė njė metėr e njė qebap i gjatė,ka kontaktuar me Mosadin qė na ėshtė ulė kėmbėkryq nė Tiranė dhe ka vendosė lidhje tė fshehta me lobingfun izraelit tė ShBA-vet, lob ky i cilesuar nga analistėt politik tė huaj si mė i fuqishmi nė gjithė territorin e Amerikės.
 
Ėshtė i vetmi lobing qė mund t'i kundervihet atij grek dhe ta hedhė tu♪5 mu nė mes tė Nju Jorkut. Pėr t'i hyrė nė qejf ketij lobingu, Nano nė zenithin e fushatės elektorale, nė zonėn ku ai kandidon, ka prishė rreth 20 ndertesa private, pėr te nxjerrė nga nėntoka njė sinagogė tė vjetėr izraelite. Dhe po vazhdon intensivisht punimet pa ēarė kokėn se ēfarė flasin kundershtarėt e tij politikė.
 
Vizita e sė prėmtes e shefit tė CIA-s nė Tiranė, zotit Porter Goss dhe takimi i tij me Nanon kokė mė kokė nė zyrėn e kryeministrisė, sipas disa burimeve tė pa konfirmuara akoma, flet pėr sugjerimin qė lobi izraelit i ka bėrė shefit tė sherbimit inteligjent amerikan i ka bėrė pėr rivleftėsimin politik tė kryeministrit aktual shqiptar. Gjer mė 3 korrik nė metropolin njujorkez vazhdon lufta e ketyre dy lobingjeve pėr kryeministrin e ardheshem tė Shqiperisė.Shqipėria po promovohet nėpėr botė me politikanė tė riaftėsuar.
 
6-Post 3 korrik
 
Mėngjesi i 4 korrikut do ta zbardhė rebusin e rrėmujshėm tė politikės shqiptare.Cilado do qeveri qė tė vijė,e djathtė apo e majtė,do ta ketė sėrish halė nė sy gazetėn "Shkodra",pasi ajo do ti bėjė oponencėn ēdo qeverie. Ne nuk u pėrkasim partive,por shoqerisė shqiptare,ndaj kemi pėr tė qenė gjithnji prezent e tė lexueshėm pėr publikun tonė.
 
E dimė qė do tė a sulmojnė me tė gjitha mjetet e format e sofistikuara, gazetėn dhe bizneset,por edhe ne nuk do tė rrimė duarkryq, do ta sulmojmė qeverinė dhe qeveritarėt me tė njejtat mjete,pasi ne ēdo gjė qė kemi e kemi tė ligjėshme. Lexuesit tanė tė shumtė brenda e jashtė vendit duhet tė jenė tė sigurtė se dhe pas 3 korrikut ne do tė jemi ata qė ishim.Do tė denoncojmė ēdo biznes tė pa ligjshėm  tė qeveritarėve duke filluar nga ndertimet nė Qafė tė Okolit tė Bogės e duke mbaruar nė Konispol.Tek e fundit, ky ėshtė misioni i ēdo gazete.

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.