|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Portrete kandidatėsh

 
 

Arbnori, njė fushatė me parametra saksone

 
 

 
2 korrik 2005 / TN / Nga Kabil Bushati
 
 
-Malėsia e Madhe, treva ku kandidatėt pėr deputet tė Shqipėrisė duhet tė marrin shembull-
 
Kėto ditė, tė kėsaj vere politike tejet tė nxehtė, axhenda e Pjetėr Arbnorit ėshtė tepėr e ngarkuar.Ėshtė orė me fat e ditės nėse do tė arrish tė lidhesh me celularin e Mandelės, pasi sekretaria do tė pėrgjigjet; numri AMC qė ju keni kėrkuar pėr momentin ndodhet jasht zonės sė mbulimit. Arbnori me stafin e tij elektoral ndodhet gjithė nė levizje si ujėt e Cemit, sa nė Vermosh, sa nė Vukėl, sa nė Kastrat e sa nė Lohe.
 
Ai ėshtė akomoduar nė qytetin e Koplikut dhe gjer nė fund tė fushatės kryeqyteti do tė jetė pėr Mandelėn njė "mollė e ndalueme". Kandidatura e tij pėr deputet tė PD-sė nė zonėn numėr 1 tė Malėsisė sė Madhe ka shenuar parametra tė njė fushate saksone.
 
I qetė, logjik,i dashur,stoik,ky ėshtė portereti i Arbnorit nė takimet gju mė gju me malėsorėt e Ded Gjo Lulit, Mul Delisė e Prekė Calit. Asnjė fyerje pėr kundershtarėt e tij,asnjė nėnvleftėsim apo pėrēmim. E pra Pjetri ka tė drejtė tė kacafytet me kundershtarėt e tij tė majtė,se ka bėrė 28 vite burg gjatė diktaturės. Se ai ėshtė njeri, politikan e shkrimtar.
 
Ėshtė njeri se ka falė tė gjithė persekutorėt e vet,ėshtė politikan se kandidon pėr herė tė gjashtė si deputet i Partisė Demokratike dhe ėshtė shkrimtar se gjer mė sot ka botue 15 libra voluminoze,pa llogaritur kėtu dhe pėrkthimet e shumta nga gjuhėt e huaja. Kėto janė bonuse pėr Arbnorin.Njė curriculum tė tillė do ta kishte zili ēdo burrė shteti.
 
Ėshtė pasdreke dhe kemi shkuar nė Koplik,atje ku ėshtė stacionuar me shtabin e fushatės. Po aty nuk gjen asnjeri.Totalisht me nė krye Arbnorin ata janė nisė pėr nėkomunėn e Shkrelit nė fshatrat Gradeskije,Lohe e Sipėrme e Reē.Nisemi me shpejtėsi nė dreėjtim tė ketyre fshatrave qė i qėdrojnė si kuronrė Koplikut.Me u lidhė me celular me Arbnorin gjithnji ėshtė e pamundur.
 
Mberrijmė nė Reē.Mandela ka mbledhė fshtarėt dhe po bashkebisedon me ta. Ai iu shpjegon atyre javash javash plateformen ekonomike tė PD-sė dhe prioritetet e saj nė raport me atė tė socialistėve. Por nuk shanė kundershtarėt dhe nuk thotė mos votoni pėr ata,thotė votoni pėr mė tė mirin.
 
Nganjėherė nuk mungojnė edhe batutat e zakonsahme tė tij,por gjithnji me vend dhe me kripė aq sa ėshtė e nevojshme. Ai nuk u tregon degjuesve pėr vuajtjet e tij nė burg, siē ndodh rėndom me kandidatė tė tjerė,por u shpjegon platformėn pėr tė ardhmen,pėr ta nxjerrė Malėsinė e Madhe nga prapambetja. Ai i njeh ata me resurset dhe me projektet pėr tė ardhmen. Dhe Arbnori ka njohje tė fuqishme me njerėz tė huaj qė kanė lidhje me fushėn e biznesit. Nisemi nga Reēi me Arbnorin pėr tė u kthyer natėn nė
 
Koplik. Autokolonė me dhjetra maqina, me drita e me flamuj tė PD-sė.
 
-Kam marrė me qindra mesazhe nga shqiptarė tė diasporės dhe kam plotėsisht edhe mbeshtetjen e tyre-mė thotė Arbnori.
 
Dhe ai thotė tė vėrtetėn,biles harron tė mė thojė se nė shtabin e tij elektoral vijnė shpesah edhe mal;ėsorė,personalitete nga trevat e Malit tė Zi tė cilėt mbeshtesin fuqishėm kandidaturėn e tij. Ndahemi me Mandelėn,pasi ai do tė shkojė nė njė bisedė televizive nė Tv Kopliku,gjithnji i shoqeruar nga dhjetra malėsorė qė nuk e lėnė pėr asnjė ēast tė vetėm. Bisedėn e Arbnorit e ndjekim me interes nga Shkodra.
 
Pėrseri i qetė dhe me etikė. Asnjė sharje apo nervozizėm ndaj kundershtarėve,por gjithnji fjalė tė urta edhe nė adresė tė tyre. Ėshtė i vemti kandidat pėr deputet qė nuk shanė e fyen kundershtarėt e vet,njėkohėsisht ėshtė i vetmi kandidat pėr deputet qė as kundershtarėt e tij nuk mund ta akuzojnė pėr njė majė gjėlpere. Ėshtė meritė e Pjetrit qė Malėsia e Madhe,ndryshe nga gjithė Shqipėria po zhvillon njė fushatė tip Blair. Dhe ėshtė meritė e Mandelės. Me sa duket edhe kėsaj radhe,pėr tė gjashtėn herė si Andreoti,Pjetėr Arbnori do tė jetė deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė.
 
 
Ardian Dajti:jam shkodran dhe do tė baj Shkodrėn
 
(Kirurgu qė hoqi gjak nga trupi i vet pėr dy tė plagosur rėndė)
 
Njė zė i ri nė poltikėn e metropolit verior. Kirurgu Ardian Dajti,kandidat pėr LSI-nė. Njė kurrikul qė do tė ia kishte zili gjithkush. Njė njeri potent,njė intelektual,njė qytetar qė e don qytetin e tij,Shkodrėn. U lind nė Shkodėr mė 11 tetor 1960. I  martuar me dy femijė. Pasi mbaron shkollėn e mesme me medalje arit,nė qytetin e lindjes,vijon studimet ne Tiranė nga viti 1980-1985.
 
Mė pas kirurg e primar i repartit kirurgjikal tė spitalit rajonal tė Shkodres e Pukės. Kudo kujtimet mė tė mira dhe fjalėt mė tė zgjedhura pėr kirurgun e ri,Ardian Dajti. Nė nentor -dhjetor 1993 kryen kurs specializimi pėr kirurgji vaskulare nė Quins Medical Center Notingam Angli. Korrik- dhjetor 1994 specializohet nė Essen Gjermani. Dhjetor 1995 kryen kurs pėr kirurgjinė infantile nė Linz tė Austrisė.
 
Nė dhjetor 1996 pėrseri kurs nė spitalin Carregi tė Firences. Tetor-dhjetor 1997 pėrseri kurs Micigan tė ShBA-sė dhe nė prill-qershor 1998 ne Filadelfia. Shkurt-mars 2004 specializohet serish nė njė kurs tė avancuar pėr kirurgjinė onkollogjike pranė spitalit Morgani nė Forli tė Italisė.
 
Flet gjuhėt e huaja italisht,anglisht,gjermanisht dhe rusisht. Njohuri tė plota nė kompjuter nė programet ėord dhe exel. I njohur nė Shkodėr e mė gjerė si profesionist i shkelqyer. Nė dy raste ka dhėnė gjak prej trupit tė tij qė tė sheronte dy tė plagosur rėndė. I pyetur nga korrespondenti i Shkodrės se pėrse i futet poltikės si kandidat pėr deputet nė zonėn elektorale nr.6 ai pėrgjigjet:
 
-Jam shkodran dhedua tė baj Shkodrėn qė sot asht katandisė nė ditė tė hallit...


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.