|  KULTUR  |  HISTORI  |   POLITIK  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Vrasja e Bardhyl Ajetit Ashte Poshterim Kombtar

 
 

 
1 korrik 2005 / TN / Nga Luan Gashi, Nju Jork
 
Eshte teper e veshtire ti japim lamtumiren e fundit kolumnistit Bardhyl Ajeti!  Vrasesit mbas shpine jane vrasesit tinezar, mercenar, persona qe vrasin pamvaresine e Kosoves, qe vrasin fjalen e lire, qe vrasin progresin dhe te ardhmen e Kosoves. 
 
Bardhyl Ajeti, kolumnisti yne i spikatur i mbylli syte per ne banesen e tij te fundit.  Jam i sigurt qe amaneti dhe porosija e tij e fundit kane qene “Rrofte Kosova!”, “Rrofte Shqiperia Etnike!”, “Poshte mercenaret!”, “Poshte mafjozet komunist!”, “Liri fjales se lire!”.
 
Me dhimbje dhe respekt kujtojme Bardhyl Ajetin i cili eshte gjeneratori i fjales se lire, luftetar me pushke dhe pene i lirise dhe pamvaresise se Kosoves.  Bardhyli ishte gazetari qe u karakterizua nga morali i tij i paster, nga guximi i tij i pashoq dhe nga pena e tij e lire, me te cilen te gjithe ne ne diaspore dhe kudo i gelltitem pa rezerva fjalet e tij te zemres.  Bardhyli na la pas gjurmet e nje kolosi gazetaresk, gjurmet e nje patrioti Kosovar, gjurmet e nje shqipetari te ndershem.
 
Vdekjen e parakohshme te gazetarit Bardhyl Ajeti e perjetojne me dhimbje te gjithe lexuesit e Botes Sot, koleget e tij te Botes Sot; e perjeton me dhimbje parlameti dhe presidenca e Kosoves, e perjeton me dhimbje dhe me lot familja e tij qe i dhuroi Kosoves birin e tij me te shtrenjt, e perjetojne me dhimbje edhe PLL dhe Levizja per Zhvillimin Kombetar.  Ngushellimet tona me te ndjeshme familjes dhe stafit te Bota Sot, dhe te gjithe Kosoves qe e deshi me respect kolumnisitn e paharruar.
 
Luan H. Gashi
Nen/kryetar I PLL
Anetar I Bardit Drejtues to L.Zh.K-se ne U.S.A.

 Copyright2000-2003 Trepca.net - T gjitha t  drejtat e rezervuara.