|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

  Dhoma e Pėrfaqesueve, rezolutė pėr masakrėn e Srebrenicės

 
 

 

28.06.2005 / TN / Zėri i Amerikės

Dhoma e Pėrfaqėsuesve kėtu nė Shtetet e Bashkuara miratoi njė rezolutė ku dėnohet masakra e mijėra djemėve dhe burrave myslimanė boshnjak pas marrjes nga forcat serbe tė enklavės sė Srebrenicės 10 vjetė tė shkuara.

Rezoluta e miratuar mbrėmė bėn thirrje qė masakra tė pėrkufizohet si gjenocid dhe tė gjithė personat pėrgjegjės tė mbahen pėrgjegjės pėr veprimet e tyre.

Rezoluta e ngjashme me atė tė adoptuar nga senati amerikan javėn e kaluar, i bėn gjithashtu thirrje Kombeve tė Bashkuara tė pranojė njė pjesė tė pėrgjegjėsisė pėr vdekjen e tyre pasi dėshtoi tė merrte masa tė mjaftueshme pėr mbrojtjen e civilėve nė Srebrenicė.

Kombet e Bashkuara e kishin shpallur qytetin nė Bosnje-Hercegovinėn lindore njė zonė tė sigurtė myslimane.

Forcat serbe morrėn dhe vranė gati 8 mijė burra dhe djem myslimanė pas marrjes sė Srebrenicės. Mijėra trupa tė viktimave janė gjetur nė varre masive.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.