|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

  Nikolas Bėrns deklaroi sot nė Prishtinė se viti 2005 do tė jetė vendimtar pėr Kosovėn

 
 

 
Prishtinė, 8 qershor 2005 - Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtje politike, Nikolas Bėrns, deklaroi sot nė Prishtinė se viti 2005 do tė jetė vendimtar pėr Kosovėn. Ndėrkaq Bėrns takimin e parė e pati me shefin e UNMIK-ut Soren Jesen Petersen.

Nėnsekretari amerikan i Shtetit tha se ndodhet nė Kosovė pėr tė diskutuar tė ardhmen e saj sepse ky vit ėshtė vit i vendimmarrjes. Ai shfaqi mendimin se ky vit duhet tė jetė vit i ndryshimeve pėr Kosovėn, duke shtuar se status kuoja ėshtė e paqėndrueshme. Bėrns siguroi se SHBA-tė do tė mbėshtesin tėrėsisht njerėzit e kėtij rajoni pėr tė pėrcaktuar tė ardhmen e tyre.
 
Nėnsekretari amerikan i shprehu mbėshtetje tė plotė shefit e UNMIK ut. Njėherit ai theksoi se Amerika ka besim tė plotė nė ambasadorin Kai Aide, i cili do ta udhėheqė procesin e vlerėsimit tė standardeve nė emėr tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara.

"Pikėpamja jonė ėshtė se nėse gjėrat shkojnė nė drejtimin e duhur, do tė kemi diskutimet pėr statusin. Shtete e Bashkuara i mbėshtesin tėrėsisht njerėzit e kėtij rajoni qė tė pėrcaktojnė tė ardhmen e tyre", tha Bėrns.

Nė mesditė nėnsekretari i shtetit Nikolas Bėrns nė njė takim tė pėrbashkėt bisedoi me Presidentin Ibrahim Rugova, Kryeministrin Bajram Kosumi dhe Kryeparlamentarin Nexhat Daci.

Presidenti Rugova takimin e vlerėsoi shumė tė frytshėm. Ai tha se e kishte njoftuar zotin Bėrns me progresin qė ėshtė bėrė nė Kosovė dhe se po punohet nė vlerėsimin e progresit qė sipas rrugės ndėrkombėtare do tė hapen bisedat pėr tė ardhmen - pėr pavarėsinė e Kosovės, u shpreh ai.

"Ndėrsa unė insistoj pėr njohjen direkte nga SHBA-tė, nga BE-ja qė do ta njihnin edhe fqinjėt tanė", tha Presidenti Rugova pas takimit. Zoti Bėrns krerėve mė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės i kishte siguruar pėr pėrkrahjen qė do ta kenė nga SHBA-tė nė kėtė proces.

Kryeministri Kosumi tha se nė kėtė takim me nėnsekretarin Bėrns ėshtė diskutuar pėr zvillimet e fundit nė Kosovė. Kosumi vlerėsoi se ka progres dhe rezultate shumė tė mėdha nė Kosovė dhe se dalėngadalė vendi po hyn nė fazėn e pėrgatitjes pėr statusin final. Ai beson se ky proces do tė fillojė nė shtator.
 
"Nuk do tė ketė ndonjė proces tė pakufishėm, por ai do tė zgjasė mė pak se njė vit dhe do tė pėrcaktohet statusi final i Kosovės", u shpreh Kosumi.

Nėnsekretari Bėrns takoi edhe liderėt e opozitės Hashim Thaēin dhe Veton Surroin.

Nė fund tė vizitės nėnsekretari amerikan i Shtetit do tė mbajė njė konferencė shtypi, ku do tė flasė pėr vizitėn e tij nė Prishtinė. Bėrns nė fund pritet tė vizitojė disa familje serbe nė komunėn e Kastriotit.

Bėrns: Populli i Kosovės e meriton tė dijė se cila do tė jetė e ardhmja e tij

Londėr, 8 qershor 2005 - Status kuoja gjashtėvjeēare e Kosovės ėshtė thjesht e paqėndrueshme, tha nėnsekretari amerikan i Shtetit Nikolas Bėrns dje nė Londėr para nisjes nė turneun e shkurtėr ballkanik. Kur ėshtė fjala pėr rrugėn qė duhet ndjekur pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, diplomati amerikan tha se Evropa dhe SHBA-tė qėllimisht nuk kanė dėshiruar tė pėrcaktojnė statusin e Kosovės para se palėt e interesuara tė ulen pranė tryezės sė bisedimeve.

"Ato duhet tė pėrcaktojnė tė ardhmen e vendit tė tyre, por njė gjė e dimė: status kuoja qė aktualisht mbretėron nė Kosovė absolutisht nuk ėshtė e qėndrueshme", tha Bėrns. "Gjashtė vjet pas pėrfundimit tė luftės, populli i Kosovės e meriton tė dijė se cila do tė jetė e ardhmja e tij dhe ne mund t'i ndihmojmė.

Kombet e Bashkuara, kur tė vijė koha, do tė konvokojnė bisedimet nė tė cilat duhet tė kyēet edhe Evropa edhe SHBA-tė. Tashmė kemi thėnė se Ballkani ka kohė qė kanė qenė nė plan tė dytė sepse nė ndėrkohė vėmendjen e vendeve tona e kishin preokupuar ngjarje tė shumta dramatike nė botė.

Tani ėshtė momenti qė tė kthehemi nė Ballkan dhe t'i japim fund punės qė aq mirė e filluam nė mesin e viteve nėntėdhjetė", tha Bėrns.

Bėrn vlerėsoi se progresi qė ėshtė arritur nė pėrmbushjen e standardeve nė Kosovė pėrfundimisht hap dyert e ndryshimit tė politikės sė gjertanishme, njofton BBC.

"Mendoj se tani ėshtė realizuar njė progres i mjaftueshėm nė realizimin e standardeve tė caktuara dhe se tema tė cilėn duhet trajtuar ėshtė: standardet dhe statusi".

Sipas fjalėve tė nėnsekretarit Bėrns, Uashingtoni tashmė ka marrė vendimin pėr shkallėn e pėrmbushjse sė standardeve nė Kosovė.

"Qeveria ime konsideron se nė pėrmbushjen e standardevee ėshtė arritur progres i mjaftueshėm dhe nėse Kai Aide vjen nė pėrfundim tė njėjtė, do ta inkurajojmė sekretarin e pėrgjithshėėm Kofi Anan qė diku gjatė vjeshtės tė konvokojė bisedimet pėr statusin", tha Bėrns.

 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.