|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Gjendja shėndetėsore e gazetarit Bardhyl Ajetit ende e rėndė, pas njė atentati tė sė premtės

 
 

 
Prishtinė, 6 qershor 2005 - Gjendja shėndetėsore e gazetarit Bardhyl Ajeti ėshtė e qėndrueshme, por edhe mė tej ėshtė e rėndė pėr shkak tė dėmtimeve nė kokė, thonė mjekėt nė Qendrėn Klinike Universitare nė Prishtinė.

Bardhyl Ajeti, gazetar i sė pėrditshmes "Bota sot", nė njė atentat ėshtė qėlluar me armė zjarri tė premtėn pas orės 21.OO nga persona ende tė pajohur, dhe ka marrė plagė tė rėnda. Ky akt kriminal ka ndodhur nė rrugėn Prishtinė - Gjilan afėr fshatit Bresalc. Bardhyl Ajeti ėshtė sulmuar nga njė makinė "Mercedes" nė lėvizje, derisa ai ndodhej nė njė veturė tė cilėn po e tėrhiqte njė makinė tjetėr pėr shkak tė njė defekti.

Polica ėshtė duke u kryer hetimet, por deri mė tash nuk ka tė arrestuar as tė dyshuar. Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė Refki Morina hetimet janė duke u zvilluar me njė intensitet tė lartė nga njėsitet speciale tė kriminalistikės. Morina thotė se hetimet janė duke u drejtuar nga specialistė tė ndėrkombėtarė dhe vendės dhe janė tėė kordinuara me prokurorinė publike.

 

Zyra amerikane nė Prishtinė dėnon sulmin kundėr gazetarit Bardhyl Ajeti

Prishtinė, 6 qershor 2005 / Zėri i Amerikės - Zyra amerikane nė Prishtinė dėnoi ashpėr sulmin me armė zjarri kundėr gazetarit Bardhyl Ajeti, duke i quajtur incidente tė tillė tepėr shqetėsues.

Shefi i kėsaj zyre Filip Goldberg u bėri thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė ta denojnė kėtė pėrpjekje, qė siē tha ai, synon tė dėmtojė tė ardhmen e Kosovės.

Gazetari i sė pėrditėshmes Bota Sot, Bardhyl Ajeti, u plagos rėndė nė kokė me armė zjarri tė premten mbrėma dhe sipas njoftimeve ėshtė nė gjendje tė qendrueshme. Nė komunikatėn pėr shtyp, zoti Goldberg thotė se pėrpjekjet pėr tė ndikuar me forcė mbi mediat apo pėr t’i frikėsuar ato me kėrcėnime dhe dhunė, janė nė kundėrshtim me ēdo gjė pėr tė cilėn aspirojnė kosovarėt dhe me ēdo gjė pėr tė cilėn ata kanė punuar kaq gjatė.


 
 
Kryesia e LDK-sė dėnon ashpėr sulmin kriminal ndaj gazetarit Bardhyl Ajeti
 
Prishtinė, 6 qershor 2005 - Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės me anė tė njė komunikate dėnon ashpėr sulmin kriminal ndaj gazetarit tė gazetės "Bota sot", Bardhyl Ajeti.

Pėr LDK-nė, ky ėshtė njė sulm i rėndė kriminal i drejtuar kundėr stabilitetit tė vendit, kundėr vlerave tė demokracisė, kundėr fjalės sė lirė, kundėr tė vėrtetės dhe kundėr pavarėsisė sė vendit tonė.

Duke shprehur shqetėsimin dhe indinjatėn e thellė pėr kėtė akt kriminal, Kryesia e LDK-sė kėrkon nga organet kompetente tė hetuesisė dhe tė rendit, qė tė marrin masa adekuate nė zbardhjen sa mė tė shpejtė tė kėtij sulmi dhe kapjen e autorėve tė kėtij akti kriminal.

Kryesia e LDK-sė Bardhyl Ajetit i dėshiron shėrim sa mė tė shpejtė.

Po ashtu edhe Kryesia e Forumit tė Rinisė sė LDK sė e dėnon ashpėr sulmin ndaj Bardhyl Ajetit, duke e cilsuar kėtė akt si sulm ndaj fjalės sė lirė dhe ndaj ardhmėrisė sė Kosovės. Gjithashtu FR i LDK sė konsideron se ėshtė koha e fundit qė tė zbulohen kriminelėt qė po kryejnė kėto akte dhe ata ta marrin dėnimin e merituar.

 
 
Reagime ndaj plagosjes sė gazetarit Bardhyl Ajetit
 
Prishtinė, 6 qershor 2005 - Aktin kriminal ndaj gazetarit Bardhyl Ajeti tė sė pėrditshmes Bota sot e kanė dėnuar institucionet e Kosovės, partitė politike, shoqata tė gazetarėve.

Zėdhėnsi i Presdencės sė Kosovės Muhamet Hamiti pas kaa dėnuar sulmin ndaj gazetarit Ajeti, ka kėrkuar nga organet pėrgjegjėse pėr zbatim tė ligjit dhe autorėt e sulmit tė nxirren para drejtėsisė.

Ne reagimin e Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut KMDLNJ) thuhet se me shqetėsim kanė mėsuar lajmin pėr sulmin ndaj gazetarit Bardhyl Ajeti. "Ky rast edhe njėherė dėshmon pėr pasigurinė e qytetarėve tė Kosovės, e posaēėrisht tė gazetarėve, tė cilėt kohėve tė fundit janė vėnė nė shėnjestėr tė keqtrajtimeve nga mė tė ndryshmet".

Plagosjen e gazetarit Bardhyl Ajeti, Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) e vlerėson si plagosje tė fjalės sė lirė nė Kosovė dhe tė bartėsve tė saj, plagosje tė vlerave tė demokracisė e tė lirisė sė qytetarėve tė Kosovės.

Akti kriminal ndaj gazetarit Ajeti pėrbėn njė nga rastet mė drastike tė cėnimit tė fjalės sė lirė kohėt e fundit nė Kosovė", thuhet nė reagimin e KMDLNJ-sė.

Kryetari i PSHDK-sė Mark Krasniqi atentatin ndaj Bardhyl Ajetit e ka cilsuar si nė atentat politik qė ėshtė realkizua nga njeėz qė nuk duan tė lejojnė tė dėgjohet e vėrteta.

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės thekson se "sulmi, pos si goditje e rėndė kundėr jetės sė z. Ajeti, ėshtė i orientuar direkt kundėr qetėsisė sė gjithėmbarshme nė vend, dhe ka pėr qėllim tė krijojė klimėn e frikės dhe pasigurisė nė Kosovė, nė momentin kur mė sė shumti na duhet qetėsia dhe stabiliteti".

AAK kėrkon nga organet e rendit dhe tė drejtėsisė qė sa mė parė t'i zbulojnė, t'i kapin dhe t'i nxjerrin para drejtėsisė aktorėt e kėtij akti tė makabėr dhe tė shėmtuar".

Ndėrkaq, nė njė deklaratė tė Kryesisė sė Degės sė LKD-sė pėr Nju Jork me Rrethe thuhet: "Atentati mbi kolumnistin e shquar, mbi Bardhylin e guximshėm, i cili artikuloi tė vėrtetat pėr Kosovėn pa u trembur nga qarqet mafioze qė e kėrcėnuan dhe e hantazhuan nga pozita kriminale, nuk ka si tė mirret ndryshe pos si njė atentat politik mbi fjalėn e lirė, mbi fjalėn e pakompromis, cila, duke u shqiptuar sistematikisht, prish ēerdhen e krimit tė organizuar nė Kosovė".

"Bardhyl Ajeti, artikulues i tė vėrtetave pėr Kosovėn, artikulues i realiteteve tė shėmtuara tė Kosovės dhe zėdhėnės i fuqishėm i proceseve tė ndėrtimit institucional tė Kosovės, publicisti i cili bėn me gisht nga qarqet e krimit tė organizuar qė i mihin themelet e Kosovės dhe i vė nė shėnjestrėn e fjalės sė tij kriminelėt e tė gjitha ngjyrave, njeriu e qytetari i cili shqipton patrembur vizionin pėr pavarėsinė e Kosovės dhe tė ardhmen e ndritur tė saj,

pikėrisht pse shqipton guximshėm e pandalshėm kėtė tė vėrtetė, goditet nga dora e shėmtuar e krimit tė nėntokės politike".

Sulmin ndaj Bardhyl Ajetit e ka dėnuar edhe organizatat gazetare.

Edhe redaksia e QIK-ut e dėnon ashpėr sulmin ndaj Bardhyl Ajetit dhe e cilson atė si njė akt tė rėndė kriminal tė drejtuar jo vetėm kundėr jetės sė njeriut, por kundėr fjalės sė lirė. Nė kėto momente tė vėshtira, solidarizohemi me familjen Ajeti dhe me gazetėn "Bota sot".

                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.