|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

   
 

  Robert Doll 2OO5 e cilsoi vit tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 3 qershor - Nė Prishtinė sot mbėrriti pėr njė vizitė disaditėshe senatori amerikan Robert Doll - Ambasador Nderi i Kosovės nė SHBA. Zotin Doll nė aeroportin e Prishtinės e priti Presidenti Ibrahim Rugova, me ftesė tė tė cilit Doll erdhi nė Kosovė.

Duke i uruar mirėseardhje mysafirit tė dashur dhe mikut tė shqiptarėve, Presidenti Rugova i shprehu falenderimet e tij dhe tė popullit tė Kosovės pėr tė gjitha ato qė ka bėrė zoti Doll, me punėn dhe aktivitetin tij gjatė 15 viteve sa ėshė angazhuar pėr ēėshtjen e Kosovės.

Nga ana e tij, senatori Doll tha se gjatė punės sė tij 15-vjeēare ai ėshtė angazhuar pėr tė arritur nė kėtė shteg qė e shpie Kosovėn drejt pavarėsisė. Doll 2OO5 e ka cilsuar vit tė pavarėsisė sė Kosovės.
Ndėrkohė Presidenti Rugova dhe senatori Doll patėn edhe njė takim tė shkurtėr nė rezidencėn e Presidentit nė Velani.

Pas takimit, Presidenti Rugova tha se kishte pasur njė bisedė mjaft tė frytshėm me sanetorin Doll pėr gjendjen nė Kosovė, pėr rrugėn ndėkombėtare pėr ta vlerėsuar progresin e Kosovės dhe qė pastaj tė bisedohet pėr tė ardhmen dhe pėr pavarėsinė.
 
Preisdeti Rugova pasi ritheksoi se ka pasur progres nė integrimin dhe mbrojtjen e minoriteteve dhe tė grupeve etnike, ai u angazhua pėr pėr zvillimin ekonomik, si dhe kėrkoi transferin e mė shumė kompetencave tek institucionet e vendit.

"Unė insistoj qė pavarėsia tė njihet drejtpėrdrejt nga SHBA-tė dhe BE, qė do ta qetėsonte kėtė pjesė tė rajonit dhe tė Evropės dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė", tha Presisdenti Rugova dhe falenderoi administratėn amerikan pėr dinamizimin e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės.

Senatori Doll tha se me Presidentin Rugova kishte biseduar pėr ēėshtjet aktuale nė Kosovė, nė radhė tė parė rreth arritjes sė pavarėsisė ngase sa mė parė qė tė arrihet pavarėsia e Kosovės ėshtė mė mirė pėr tė gjithė.
 
Po ashtu ai tha se kishte biseduar edhe pėr pozitėn e minoriteteve, pėr raportet mes partive politike nė Kosovė, duke thėnė se ato duhet tė veprojnė sė bashku rreth qėllimit tė pėrbashkėt pėr pavarėsinė e Kosovės.

Gjatė qėndrimit nė Kosovė senatori Doll do tė takohet edhe me zyrtarė tė tjerė tė Kosovės.


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.