|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Boston u zhvillua ceremonia e varrimit tė afaristit tė njohur shqiptaro amerikan Anthony Athanas

 
 

 
Boston, 27 maj 2005 - Nė Boston (SHBA) u zhvillua ceremonia e varrimit tė afaristit tė njohur shqiptaro amerikan Anthony Athanas, i cili vdiq javėn e kaluar nė moshėn 93 vjeēare. Anthony Athanas u varros nė varrezat familjare nė Swampscot afėr Bostonit.

Anthony Athanas ishte njė figure pajtuese, afruese e bashkuese pėr shqiptaret, thonė ata qė e kanė njohur. Ai kurrė nuk u perzie nė ēėshtje tė brendshme tė politikės shqiptare.

Pėr herė tė parė ai e vizitoi Shqipėrinė ne vitin 1989 dhe pastaj me 1995 me kthimin e eshtrave tė Faik Konicės. Nė Boston, pa bėrė asnjė dallim partiak, ai nderoi me ftesėn e tij tė gjithė politikanėt dhe udhėheqėsit kryesorė tė pas diktatures nė Shqipėri.
 
Tė njohurit e tij thonė se Anthoni Athanas kishte vetėm njė ėndėr e njė qėllim; mbarėvajtjen e ēėshtjeve kombėtare. Pėr emrin e tij tė njohur dhe veprimtarinė e tij, shteti shqiptar e emėroi atė edhe si konsull nderi tė Shqipėrisė nė Shtetet e Bashkuara, njė post simbolik, por me tė cilin Anthoni Athanas krenohej shumė.

Tė pranishėm nė emėr tė shtetit shqiptar nė ceremoninė e varrimit ndodhej i ngarkuari me punė pranė ambasadės shqiptare nė Uashington, Mirosh Sako dhe zėvendės shefi i misionit tė Shqiperise pranė OKB sė nė Nju Jork, Lublin Dilja. Mes pėrfaqėsuesve tė komunitetit shqiptar ndodheshin kryetari i shoqatės Vatra, Agim Karagjozi dhe afaristi e veprimtari Ekrem Bardha, si dhe figura tė tjera tė komuniteit shqiptar nė Amerikė.
 
Anthony Athanas ishte njė figurė e njohur dhe e nderuar thuajse nga tė gjithė, pėrfshi politikanė, afaristė apo njerėz tė thjeshtė, shqiptarė e amerikane. Kjo u pa edhe nga numri i madh i njerėzve qė erdhėn nė kishėn e Shėn Gjergjit nė Boston pėr t'i shprehur ngushėllime familjes dhe pėr tė nderuar kujtimin e tij.
 
Nė kishėn shqiptare orthodokse tė Shėn Gjergjit, qindra vetė, tė veēuar apo nė grupe parakaluan pėrpara trupit pa jetė tė Anthony Athanasit pėr tė shprehur nderimin e tyre pėr kėtė personalitet, i cilėsuar nga zyrtarėt vendore si mikpritėsi i Bostonit, pėr arsye tė biznesit tė tij tė suksesshėm nė industrinė e restoranteve nė Amerike.

"Restoranti i tij Anthony's Pier 4, me zotin Athanas tek dera qė priste dhe percillte klientėt, ishte si njė shtėpi plot gjallėri e gjithmone e hapur", thote William Bulger, ish kryetar i senatitit tė shtetit Masachusets. "Anthoni Athanas", thote ai "ishte njė mik me plot kuptimin e fjalės, pėr ditė tė mira e tė keqia. Ne kemi nevojė pėr miq dhe ai ishte pėr mua njė mik shume i mirė. Do t?a ndjej shumė mungesėn e tij", thotė senatori Bulger.

"Anthoni Athanas pėrfaqėson ėndrėn amerikane", thotė ish ligjvėnėsi Joe Kenendi, mik i familjes Athanas. "Ai erdhi kėtu si emigrant dhe me punėn e tij krijoi njė rrjet restorantesh me bazė Pier 4 pa tė cilin sot Bostonit do t?i mungonte njė monument historik.
 
Ai merrej jashtėzakonisht edhe me ēėshtjet shqiptare, Kur une isha nė Kongres, ai vazhdimisht e me kėmbėngulje mė shtronte pėrpara nevojėn qė kishte Shqipėria pėr investime e pėr ndihma te tjera nė rrugėn e demokratizimit. Anthoni Athanas ishte njė njeri i jashtėzakonshėm, me zemėr flori", thotė Joe Kenedi.

"Anthoni Athanas ishte njė pėrkrahės shpirtėror e material i komunitetit shqiptar tė Bostonit e veēanerisht i kishės orthodokse shqiptare nė Amerikė e themeluar nga Fan Noli", thotė bishop Nikoni.
 
"Thuajse nė tė gjitha librat liturgjikė tė pėrkthyera nga Noli, gjendet edhe shėnimi, botuar me ndihmen financiare Anthony Athanasit. Atėhere kjo mund tė dukej gjė e vogėl, por sot kur shikojmė trashėgiminė kulturore qė kalon nga brezi nė brez, themi se ajo ėshtė trashėgimia qė la pas Anthoni Athanas".


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.