|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Spastrimi politik

 
 

 

18.05.2005 / Skėnder LIMANI

Shumė sisteme janė provuar nė Kosovė, nga mė tė ndryshmet. E kam fjalėn pėr sisteme politike, pėrvec sistemeve tjera. Qė nga komunizmi, diktatura, socializmi, e sė voni edhe parlamentarizimi. Nė tė gjitha kėto sisteme, ėshtė interesante sė tė gjithė bartėsit e tyre flisnin pėr demokraci, pra, gjuha dhe njerėzit nuk ndėrronin.

Kėta lloj njerėzish, pra, politikanėsh, vazhdojnė edhe sot punėn e tyre nė Kosovė, me pozita tė njėjta. Dy gjėra qė praktikisht kanė ndėrruar nė ndėrkohė janė se shumica e kėtyre politikanėve janė ndėrruar nga familjarėt e tyre, pra, janė plakur dhe fizikisht ata nuk janė tė pranishėm mė nė skenėn politike dhe disa nga ta mė nuk janė mė nė mesin e tė gjallėve, por megjithatė, ‘idetė’ e tyre vazhdojnė tė mbesin tė njėjta, pra, tė pranishme.

Rezultatet e punės ose e punėve tė tyre janė po tė njėjta dhe se kalimi i viteve dhe ndėrrimet qė vijnė e shkojnė me vitet pėr ta nuk kanė rėndėsi, nuk lėnė asnjė gjurmė: tė gjithė kanė vetura, shumė shtėpi e banesa, villa dhe beneficione tė tjera familjare.

Dhe nga ky aspekt ata janė mjaft tė suksesshėm. Bile disa politikanė perėndimorė edhe iu marrin lakmi. Ndėrsa ata vazhdojnė tė thirren nė atė se kėto beneficione vijnė si rezultat i punės ose i punėve tė tyre. Nejse!

Kjo situatė duhet tė ndėrpritet! Ose duhet tė vazhdojmė pėrpara, e qė nuk ėshtė lehtė, ose duhet tė kthehemi nga jemi nisur. Me kthimin prapa, pra, me kohėn prapa, tė kthehet edhe Sllobodan Millosheviqi.

Pas kėsaj, gjėrat do tė ishin mė tė qarta dhe vendimet pėr ckado do tė merreshin me lehtė, qė do tė thotė se do tė kishte komunikim mes njėrėzve tė kotegorive tė ndryshme, besim tė ndėrsjellė, respekt, sjellje tė hijshme, qėndrime konstruktive, si dhe punė mė dinamike, dhe e gjithė kjo do tė rezultonte me rezultate mė pozitive nė zhvillimin e shoqėrisė sonė.

Dhe do tė kishim njė synim tė pėrbashkėt: mposhtjen e armikut! Ose tė vazhdojmė pėrpara, qė do tė thotė, tė merren vendime qė do tė ndėrronin situatėn politike nė Kosovė, e me kėtė edhe njerėzit, pra, bartėsit e atyre ideve si mė sipėr. Tė atyre ideve tė cilat gjithmonė po vazhdojnė tė funksionojnė nė Kosovė, pa marr parasyshė ndėrrimet politike globale nė aspektin pozitiv.

E kjo praktikisht do tė thotė qė gjuha e politikanėve tė fillohet tė zbatohet, pra, demokracia pėr tė cilėn na flasin. Kjo punė nuk ėshtė aspak e lehtė. Ata qė e kanė provuar demokracinė e njė shteti, cfarėdo qoftė ai shtet ose ajo demokraci, e dinė se pėr cfarė po flas.

Demokracia ngritet mbi parimet e zhvillimit kombėtar, pra, traditės, kulturės, dokeve e tekeve, ligjeve e zakoneve kombėtare tė shtetit pėrkatės, nė kėtė rast, tė Kosovės. Ne jemi tė pasur nga tradita e kultura. Kjo nuk ėshtė asgjė e re. Andaj ajo se cfarė duhet tė bėhet ėshtė qė e gjithė ajo kulturė dhe traditė tė fillohet tė zbatohet nė praktikė.

Gjėja e parė qė duhet tė bėhet pėr arritjen e kėsaj ėshtė ‘spastrimi politik’ i atyre njerėzve qė flasin pėr demokraci e pėrfitojnė personalisht, si, psh: pėrmes tendėreve, si rast mė konkret, sepse tenderi ėshtė mėnyra mė efikase qė nga paslufta, pėr t’u pasuruar brenda orėsh. Ėshtė gati njėjtė sikurse tė shesės drogė diku nė perėndim. Vetėm se shpėrndarėsit por edhe pėrdoruesit e drogės gjithkund luftohen, bile disa nga ta pėrfundojnė edhe nė karrikė elektrike, sipas ligjit.

Pėrdorimi i dhunės ligjore ndaj keqbėrėsve ėshtė mėnyra e vetme pėr luftimin e sė keqes, sic kishin thėnė filozofėt. Dhuna qė nėnkupton arrestimin e tė gjithė atyre qė edhe dyshohen pėr keqpėrdorime parash, sidomos tė parave publike, qė vijnė nga ne, tatimpaguesit. Sepse kjo do tė ishte tregues i qartė se nė Kosovė po zbatohet demokracia, andaj edhe mirėqenia njerėzore.

Ėshtė supozuar se situata politike si para vitit 1999 do tė ndėrrohej nė Kosovė, saktėsisht qė nga 13 qershori i vitit 1999. Por kjo nuk ndodhi. Ajo qė ndodhi ėshtė se vetėm u ndėrruan fizikisht politikanėt ndėrsa idetė mbetėn tė njėjta.

Edhe njė herė, kjo situatė duhet tė ndėrrohet. Varet nga ne se si do ta kryejmė kėtė punė, nėse do ta kryejmė. Kėtu nuk do tė ketė ndihmė praktike ndėrkombėtare. Kjo tashmė ėshtė ashiqare. Prania ndėrkombėtare ka tjetėr karakter nė Kosovė. Ata qė ende nuk e mėsuan kėtė duhet tė largohen nga politika. Ndėrsa neve na mbetet qė tė gjejmė njerėzit e duhur nė vendin e duhur, sic thuhet. Kaq!


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.