|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Ese e pa pambarim

 
 

Aleatėt e natyrshėm dhe lufta speciale kundėr spektrit nacionalist politik e ushtarak

 
 

 
12 maj 2005 / TN
  
Arton Blakaj (ShBA) Ish ushtari i UĒK-sė i Brigadės “Atlantiku”
  
A thua si do ta komentonte kėtė kohė gazetari i ndjerė Ali Ukaj!? Ēfarė do tė thoshte Adem Jashari?! Apo si do ti komentonte Zahir Pajaziti vrasjet “enigmatike” nė Kosovė dhe ēfarė porosie do tė kishte pėr mikun e tij Bajram Kosumin, sot Kryeministėr i Kosovės?! Disa nga pėrgjigjet sot dhe menjėherė mund ti dijnė vetėm Hashim Thaqi, Veton Surroi, Baton Haxhiu, Jakup Krasniqi...SHIK-u, SHISH-i dhe UDB-a

Opinioni publik dhe Kosova, 6 vjet pas luftės, pėrveē vrasjeve dhe plagosjeve nė prita, i janė nėnshtruar njė lufte tė paskrupullt mediale kundėr njerėzve mė eminentė tė spektrit politik e ushtarak qė tash e 15 vjet po i prijnė Kosovės drejt mėvetėsisė sė saj.

Krrokatjet e pamfleteve tė tipit “Epoka e re” apo shpifjet e “Koha ditore”  (alias Vreme) dhe tė prodhimit “Express” (sipas po tė njėjtės gazetė serbe) nė kontekstin aktual vijnė tejet tė natyrshme duke ditur biografitė e tė gjithė atyre qė qėndrojnė prapa kėtyre gazetave si dhe financimet e donacionet e shoqatave greke, sllave e ruse, pa tė cilat vėshtirė se do tė mbijetonin edhe njė muaj.

Nėse merren parasysh edhe paratė e pista qė ato sigurojnė pėrmes tregtisė sė zezė e cila u ka siguruar profit marramendės sidomos pas luftės, komentet dhe marrja me “vezėt e ziera” nė SHIK e SHISH siē pretendon tė luajė rol njėfare Defrim Rifaj, janė mė shumė se humbje kohe.

Ky i fundit, patologjikisht shkruan dhe kėshtu haptas tregon se ose ėshtė vetėm njė pioner i SHIK-ut qė posa ka dalė nga pampersat dhe nuk e fsheh se ėshtė njė fotografi tragjike dhe e keqe, ose ėshtė njė nga sajuesit e web siteve qė parapėrgatitė atentate, plagosje dhe vrasje makabre tė tė gjithė atyre qė nuk mendojnė njėsoj si ai dhe SHIK-u e SHISH-i.

Megjithate ja vlenė tė thuhen dy-tre fjalė pėr kėtė aleancė qė tė vetmen strategji ka rrėnimin e tė gjitha tė arriturave dhe vlerave nė Kosovė.

Ēka kėrkon sot Thaēi duke pėrsėritur atė qė Rugova e ka thėnė mė 1999?!

Kjo luftė e ndytė qė ka nisur shumė kohė mė parė, e elementėve marksistė-leninistė, mori jetėn e Jusuf Gėrvallės vetėm pse pėrpjekjet pėr krijimin e frontit tė pėrbashkėt kombėtar pėr lirinė e Kosovės nuk duronin kurrfarė ideologjie majtiste, pra as tė LPK-sė dhe fililave tė majta qė kanė krijuar krijesėn mė “patriotike” - PDK-nė e Hashim Thaqit qė lirisht i takon epiteti “Serpent” (gjarpėr) nga buron edhe fjala serb, Jakup Krasniqit tė varfėr shume dje, sot goxha i “trashė” me ndėrmarrje private ndėrtimi e para tė majme, tė Xhavit Halitit shumė tė pėrfolur edhe ne vet mesin e PDK-sė pėr krime kundėr “armiqėve e tradhtarėve” shqiptarė dhe tė shumė sish qė, fatkeqėsisht kanė mbetur pa asnjė karrige pushteti nė Kosovėn e cila dot nuk po ndalet nė rrugėn e pavarėsisė.

Ėshtė e tepėrt tė flitet pėr gjithė angazhimin e Thaēit e thaqistėve pėr pavarėsinė e Kosovės, kur Presidenti Rugova dhe LDK, kėtė e thanė qysh mė 1999 dhe e bėnė pavarėsisht se Kosova u okupua, u pėrgjak dhe pėrsėritshėm rezultoi me lirinė e saj qė sot e ruajnė miqtė evro-perėndimorė nė krye me SHBA dhe NATO-n!

Trekėndėshi Thaēi-Surroi-Haxhiu apo fataliteti i Kosovės

Shqiptarėve tė Kosovės, nuk do t’u kujtohet Hashim Thaēi mė 1999 e pastaj si ndonjė engjėll pėrveē se gjarpėr, ata do ta njohin Veton Surroin kur e pat “varrosur” dhunėn serbe bashkė me Adem Demaēin, por jo duke kėrkuar pavarėsi pėr Kosovėn sikurse qė do ta njohin mikun e tij dhe kolegun “gazetar” Baton Haxhiun pas  dėshmisė sė kryeinspektorit tė sigurimit serb Stanishiq.

Ēka i lidhė aq shumė kėta “Tre musketarė” pėrveē ideologjisė majtiste e thellėsisht internacionaliste?! Besnike e kėsaj ideologjie vrastare nė Ballkan dhe Evropė ka mbetur Serbia dhe disa ish shtete aleate tė Rusisė. Ajo nė Kosovė ka lėnė zogjėt e saj tė tipit tė Baton Haxhiut dhe prodhimin e ri “Express” (me politikėn serbe) me dezinformata e luftė speciale tė trashėguar nga miku i Batonit, kryeinspektorit serb Stanishiq, ndėrkaq qė logjistikė tė pėrhershme ka produktet  Surrosite “Koha ditore” dhe “KTV” si dhe pamfletin e ashtuquajtur “Epoka e re”. Njė aleancė tejet logjike qė do t’ia kishte lakmi edhe konti Drakulla dhe errėsira e Karpateve prej nga vijnė frymėzuesit dhe urdhėnėsit e krimeve tė para dhe pas luftės sė fundit nė Kosovė.

Mė e keqja e sė keqes qė mund ti ndodhė Kosovės ėshtė gabimi i pėrfaqėsuesit special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, danezit Jensen Petersen qė mund ta pasojė Hans Hekerupin fatal. Ai duke rėnė pre e politikės “gjithėpėrfshirėse” tė plasuar nga Surroi e Thaēi tashmė ka bėrė hapin fatal qė e qon karrierėn etij politike rrugės sė parardhėsit tė tij skandinav Hekerup. Krijimi i njėfarė Kėshilli pėr bisedime me Beogradin, ku domosdoshmėrisht duhet tė jenė edhe Vetoni, Batoni e Hashimi dhe ndonjė piun tjetėr pro serb, u tregoi shqiptarėve shumicė tė Kosovės se kot mbahen zgjedhjet e lira nė tė cilat, edhe nė liri, shumica e popullit tė Kosovės votoi opcionin e vetėm optimal – pavarėsinė e Kosovės. Brenga e SHBA-ve pėr zhytjen e KB tė krizė tė thellė po tregohet edhe nė Kosovė.

A do ta kafshojė Qeverinė Kosumi Veton Surroi apo Hashim Thaēi, apo tė tre bashkė?!

Pavarėsisht se nė Kosovėn e lirė, qė nga 1999, janė mbajtur tre palė zgjedhje lokale dhe dy palė zgjedhje nacionale, ku gjithnjė shumicė doli LDK, dhe tė cilat janė organizuar nga misioni i Kombeve tė Bashkuara dhe OSBE-ja, UNMIK-u ende heziton qė ta njohė vullnetin politik tė popullit shumicė.

Pse ndodhė kjo? Sepse Beogradi sikur edhe disa shtete aleate e dijnė se Presidenti i Kosovės ėshtė figura mė nacionaliste e politikės shqiptare apo pse dėshirojnė ta plotėsojnė edhe njė standard tė pa proklamuar qė ėshtė dėshirė e Serbisė, dhe i cili standard ėshtė “gjithėpėrfshirja” e delegacionit negociator nė pėrbėrje tė tė cilit e duan Vetonin, Hashimin, Batonin, etj. Dhashtė zoti e Blerim Shala tė mos pranojė tė bėhet kryesori i grupit dhe kėshtu tė dėshmojė pse pranoi t’ia botojė dėshmitė dhe ta “amnistojė” mikun e Stanishiqit Baton Haxhiun. Ndryshe, edhe po t’u bashkohet Shala kėtij Kėshilli “ala Petersen” nuk do tė ishte ndonjė gjė pėr t’u habitur. Mbase nė negociata mund tė hyjnė ata qė nė Rambuje shkuan edhe pa kurrfarė mandati politik, gjithnjė duke qenė “ekspertė”, “intelektualė”, “biznis-patriotė” dhe bashibuzukė!

Nė kuloaret politike tė “Koha ditore”, “Zėri” dhe “Expres” e “Epoka e re” aktualisht po pėrflitet mundėsia qė “...Vetoni po e han edhe Qeverinė e dytė tė koalicionit LDK-AAK...”!

Pjesa mė e madhe e shqiptarėve tė Kosovės e dijnė se Vetoni, por edhe Batoni e Hashimi me asqerė, jo vetėm qė mund ta rrjepin njė derr, por ata mund ta hanė tė tėrin! A do tė ngjyejė yndyrėn pansllaviste edhe ndonjė tip pro-jugosllav dhe internacionalist, kjo nuk ėshtė bėrė ende publike, pėrveē se nė Graēanicė apo Beograd. Lufta pėr pėrdhosjen e votės sė lirė tė shqiptarėve shumicė tė Kosovės po bėhet nė tė gjitha frontet, pa zgjedhur mjete as metoda. A do tė hyjė duke u “gjithėpėrfshirė” nė lojė edhe komuniteti ndėrkombėtar prezent nė misionin e KB kjo mbetet tė shihet nė ditėt qė pasojnė dhe sa mė afėr vjeshtės kur ėshtė thėnė se do tė fillojnė bisedimet shqiptaro-serbe pėr statusin final tė Kosovės.

A do ta kafshojė Qeverinė Kosumi Veton Surroi apo Hashim Thaēi, apo tė tre bashkė, kjo mbetet njė dilemė vetėm pėr “elitėn” pro serbe nė Prishtinė!

PDK-sė me SHIK-un dhe dosjet e zeza nuk u intereson pavarėsia e Kosovės

Krrokatja e PDK-sė pėr hulumtimin e krimeve tė pas luftės po tregon se ėshtė vetėm njė krijim i atmosferės pėr vrasjet qė nuk po ndalen dhe tash sė fundi morėn jetėn edhe tė ish ushtarit tė UĒK-sė, vėllaut tė ish Kryeministrit Ramush Haradinaj, 24 vjeēarit Enver Haradinaj.

PDK ende dhe kurr nuk ka kėrkuar tė zbulohen vrasėsit e Enver Malokut, Afrim Maliqit, Hyzri Tallės, etj.  Ata deri mė sot nuk kanė kėrkuar tė zbulohen as vrasėsit e Shaban Manajt, Smajl Hajdarajt dhe shumė e shumė veprimtarėve tė LDK-sė dhe ushtarėve tė UĒK-sė.

PDK me Hashimin dhe Jakupin dhe Ora me Surroin, kurr nuk kėrkuan tė zbulohen kėto dhe krime tjera qė nuk i pėrmendėm (dhe i dijnė vetėm ata qė dhanė urdhėr), sa ishte Qeveria e Bajram Rexhepit, ku morėn pjesė edhe Jakup Krasniqi dhe Krasniqė tjerė. Hashimi dhe Vetoni kurr nuk kėrkuan tė krahasohet pasuria e ish ministrave tė ish Qeverisė kur erdhėn nė pushtet dhe kur kokėulur ikėn nga karriget sepse e dijnė mirė ēfarė progresioni do tė tregonte rezultati. Prandaj shtrohet pyetja pse e bėjnė kėtė sot kur Qeveria e re numėron muajt e parė tė punės dhe rezultate tė cilat pėr tre vjet nuk i arriti dot ish qeveria e Bajram Rexhepit?!

Pėrgjegja ėshtė shumė e thjeshtė pėr tė gjithė opinionin publik kosovar. Hashim Thaqi dhe as Veton Surroi ende nuk janė bindur se kanė mbetur “qyqe tė rremit” me zgjedhjet e dyta nacionale. Ata i ka vrarė shumė aleanca LDK-AAK qė, me ose pa dėshirėn e tyre, mbulon gjithė spektrin politik e ushtarak, tė cilėt me pėrkushtim po tregojnė se ditėn ta udhėheqin Kosovėn drejt pavarėsisė nė tė gjitha periudhat, duke u nisur nga rezistenca paqėsore, lufta e armatosur dhe tash lufta demokratike pėr Kosovėn shtet sovran dhe tė pavarur.

Sė dyti, mbetja pa pushtet dhe tė mos qenit faktor tė rėndėsishėm nė prag tė hapjes sė negociatave pėr statusin politik tė Kosovės, i ka nervozuar tej mase edhe PDK-nė e edhe “Sahatin” e prishur tė Surroit qė nuk e bėri kryeministėr dot as Havier Solana dhe qė ishte shumė negociator i pranueshėm pėr Serbinė e cila nuk e deshti ish kryeministrin Haradinaj. Serbia tashmė nuk ėshtė e kėnaqur as me Bajram Kosumin kryeministėr dhe Ibrahim Rugovėn kryetar. Ata nuk mund tė bisedojnė me njė kryetar tė cilit ia kanė vrarė tė atin pse ishte nacionalist, Serbia nuk dėshiron tė nisė bisedat me mikun e ngushtė tė Zahir Pajazitit qė sakatosi policė serbė dhe spiunė shqipfolės...Serbia nuk dėshiron tė negociohet pėr pavarėsinė sepse afro 70% tė shqiptarėve votuan pėr LDK-nė dhe AAK-nė, dy partitė politike qė vendosėn koalicion tė qėndrueshėm dhe mbulojnė gjithė aspiratėn pėr liri e pavarėsi.

Thirrja e ish  Kryeministrit Ramush Haradinaj nga Haga pėr t’i mbėshtetur institucionet e Kosovės, vjen mė shumė se njė klithmė drejtuar shqiptarėve nė Kosovė. Ai e njeh veprimtarinė “patriotike e ēlirimtare” tė Thaēit, sidomos kur deshti tė unifikohej faktori ushtarak nė Kosovė. Haradinaj nė Hagė do tė jetė mirė i informuar pėr lidhjet e Veton Surroit dhe tė atyre qė pretendojnė tė jenė pjesė e atij Kėshillit famoz qė ka propozuar Petersen.

Gjithēka qė Beogradi ka publikuar kundėr Ramush Haradinajt e kanė transmetuar Epoka, Koha dhe Expresi

PDK dhe pamfleti i saj “Epoka e re” si dhe “Ora” dhe “Koha ditore” e “KTV” bashkė me aleatin vlla “Express” kanė nisur fushatėn mė tė egėr tash duke shpresuar pėr ndonjė ndryshim tė tipit tė revolucionit demokratik tė vonuar, por pa e pasur idenė se Zgjedhjet dhe vota e lirė e qytetarėve shumicė tė Kosovės i ka varrosur pėr tė satėn herė dhe pėr sė gjalli kėta tipa ambiciozė qė nuk zgjedhin mjete as metoda pėr tė rrėnuar gjithēka  pozitive nė Kosovė.

PDK-Ora dhe Thaqi-Surroi iu gėzuan shumė shkuarjes sė Ramush Haradinajt nė Hagė dhe punuar natė e ditė qė kjo tė ndodhė. Si tė sqarohet ndryshe qė gjithēka qė mediat e Beogradit e publikonin kundėr Haradinjat, e transmetonin “Epoka e re” dhe “Koha ditore” e sė fundi edhe “Expressi” i Baton Haxhiut?! Kėta matrapazė pastaj e  qajtėn me lot krokodili Ramush Haradinajn dhe pėr mė tepėr kėrkuan nga institucionet e Kosovės dhe Qeveria qė ti ndihmohet ish Kryeministrit. Kėta dy “politikanė” e “patriotė” shkuan edhe mė larg, e vizituan familjen e Ramushit edhe nė Glloxhan.

Mirėpo kjo nuk habitė sepse akte tė tilla ata janė mėsuar tė bėjnė edhe kur e tradhtonin Adem Jasharin qė pas vrasjes ta shndėrronin nė gjeneral dhe legjendė tė gjallė. Ndėrkaq qė Veton Surroi, i fshehur gjatė gjithė luftės nė Kosovė nuk dihet nga kush, pa dhėnė kurrfarė sqarimi pėr “shpėtimin e tij hyjnor”, iu qas luftės politike e mediale pėr fronin qė vėshtirė se do ta mbėrrijė ndonjėherė, pa treguar pse pasuria e tij vlenė aq shumė miliona euro dhe nga i ka “siguruar” ato para tė majme, pak nga tė cilat i kėrkuan edhe disa sish qė votuan pėr tė dhe piunėt e tij. Vetoni dhe Batoni, duke luajtur rolin e strucit dhe duke aktruar “ndarjen” fizike, kurr nuk rastisėn tė tregojnė edhe mė thellė lidhjet me Stanishiqin dhe Beogradin, qė sė paku  populli i Kosovės tė mos damkoset se ėshtė “shovinist”, etj.

Pyetje papėrgjigje mbeten edhe mė. Besoj se Batoni, Vetoni e tash sė fundi edhe njėfarė Defrim Rifaj do tė dijnė tė tregojnė edhe kush e ka kėrcėnuar Adem Salihajn dhe pse ai kaloi aq vite nė burgjet serbe, kush e pse e pat plagosur Ministrin Agim Veliun dhe sa e sa vrasje e plagosje qė i pėrjetuan veprimtarėt e LDK-sė. Ky farė partizani e di sigurisht edhe pse Sajmon Hazelhoku ka kontribuar aq shumė nė gjobitjen e gazetės kombėtare “Bota sot” dhe pse kurr nuk i ndodhi njėsoj gazetės pėr tė cilėn ai shkruan me pasionin e kriminelit e shpifėsit!?

Gazetarucėt pionierė tė SHIK-ut

Si pioner i papėrvojė dhe nė bazė tė fjalės popullore “Ēka ka shpia e qet fmia”, Rifaj Defrim (kėshtu e ka quajtur njė faqe interneti serbe) do tė na zbulojė edhe shumė gjėra interesante sepse ai po i pėrcillka Ministrat se ku shkojnė e ēfarė bėjnė dhe me kė takohen, padyshim njė detyrė qė ia ka caktuar SHIK-u e SHISH-i. Policia ndėrkombėtare dhe veēantė SHPK-ja, tashmė kanė njė emėr tė qartė pėr t’u rėnė nė gjurmė njerėzve qė i pėrcjellin Ministrat pėr t’u planifikuar ndonjė atentat a pritė si Xhemajl Mustafės, Enver Malokut, e tash sė fundi edhe Enver Haradinajt.

Do tė befasohemi edhe po qe se Rifaj mund tė jet njė nga sajuesit e web faqes  tė tė ashtuquajturės “Sigurimi i atdheut”, meqė shumica e vrasjeve enigmatike para dhe pas luftės, gjithėmonė janė kryer pas krijimit tė atmsoferės si kjo tash. Por nuk mund tė jetė befasi shpėrthimi nė lokalet e partisė “Ora” qė ka mbledhur nostalgjikėt e komunizmit dhe tė “vllazrim bashkimit” i cili u sajua mu nė ditėn kur u varros Enver Haradinaj. Gjurmėt e krimit dhe rrjetit mafioz politik nuk mund tė mbulohen ndryshe, pėrveē me improvizime tė tilla tė mėsuara nga KGB-ja ruse ose UDB-a jugosllave.

A kanė gisht nė shpifje pseudopatriotė e fraksionistė tė LDK-sė dhe ish Ministra!?

Derisa shkruaj kėtė ese, e vetmja gjė qė mė bėn pėrshtypje dhe pyes veten e nuk marr dot pėrgjigje ėshtė: A thua si do ta komentonte kėtė kohė gazetari i ndjerė Ali Ukaj!? Ēfarė do tė thoshte Adem Jashari sot?! Apo si do ti komentonte Zahir Pajaziti vrasjet “enigmatike” nė Kosovė dhe ēfarė porosie do tė kishte pėr mikun e tij Bajram Kosumin, sot Kryeministėr i Kosovės?!

Pashmangshmėrisht edhe pyetjet: Pse LDK nė Ferizaj, Kastriot dhe Podujevė, prej nga vijnė zv. kryeministri Adem Salihaj dhe Ministrat Melihate Tėrmkolli dhe Agim Veliu nuk reaguan deri mė sot ndaj kėtyre akuzave e shpifjeve? Apo mos vallė, nė kėto komuna ka sish qė u janė bashkuar shpifjeve tė PDK-sė dhe kėshtu kanė gisht nė kėtė fushatė duke u lidhur me djallin dhe kriminelėt, vetėm qė tė pėrdhosin figurat me emblematike tė LDK-sė nė Ferizaj, Podujevė e gjetiu, qė tashmė po tregojnė se edhe nė nivelin qendror dijnė tė udhėheqin politikėn shtetformuese dhe ndėrtuese tė Presidentit Rugova?!

Krejt nė fund tė kėtyre pyetjeve pa pėrgjigje, ėshtė i logjikshėm dyshimi se nė kėtė fushatė patologjike kundėr Qeveritarėve aktual tė LDK-sė, do tė mund tė jenė tė involvuar edhe ish Ministra qė nuk u rizgjodhėn pėr shkaqe tė njohura pėr opinionin e LDK-sė dhe tė Kosovės pėrgjithėsisht. Ata, duke qenė se janė pronarė tė pasurive tė paligjshme, kanė aq euro sa tė joshin media e gazetarė qė po i prijnė valles sė djallit, vetėm pse ende nuk mund tė binden se postet e Ministrave nuk u janė rezervuar vetėm atyre, pavarėsisht se pėr ato poste kanė ofruar shuma marramendėse nė adresa qė ata kanė pretenduar se janė tė afėrta me LDK-nė dhe Presidencėn.

Ish Ministri i financave Ali Sadria e pat shndėrruar Ministrinė nė qerdhe familjarizmi. Pavarėsisht se shumė veprimtarė tė LDK-sė kanė pritur punė, Sadria ka punėsuar afro 70% tė familjes duke mos marrė parasysh nėse ata janė tė PDK-sė apo tė ndonjė partie tjetėr qė urren patologjikisht LDK-nė dhe Presidentin Rugova. Kėshtu ishte edhe nė Ministrinė pėr rini, kulturė e sport ku ish Ministri Behxhet Brajshori ka qenė i rrethuar me PDK-istė tė palodhshėm qė dėrgojnė edhe sot raporte te Jakup Krasniqi e Hashim Thaqi.

Ish Ministri i Arsimit Rexhep Osmani, sipas burimeve nė Prishtinė, i ka ofruar njėrit nga kėshilltarėt e Presidentit Rugova qindra mijėra euro qė tė kthehet nė postin qė e abuzoi aq keq me amoralitet dhe korrupcion....Jakup Krasniqi “ka tė drejtė” qė pėrpiqet ta “thumbojė” Qeverinė e re meqė ja ka hequr nga dora gjithė tenderėt e ndėrmarrjes “Ēlirimi” dhe kėshtu e ka lėnė pa qindra mija euro...edhe Ahmet Isufi pati tė drejtė tė jap dorėheqje e cila nuk ishte fare e moralshme kur andej nga Gjilani pohojnė se ka nė pronėsi disa restorante e objekte qė i menagjon falė tė qenit Ministėr...

Kėsi shembujsh ka me bollėk dhe veē ka ardhė koha qė tė thuhen me emra njerėzit qė kanė gisht nė shpifjet dhe dosjen mbi 500 faqėshe qė PDK e ka dorėzuar nė polici me qėllim qė ta shkatėrrojė edhe Qeverinė Kosumi siē bėri me Qeverinė Haradinaj.

Nė Ferizaj, Prishtinė e Podujevė veprimtarėt e LDK-sė i dijnė me emra dhe adresa ata qė kanė koketuar me Jakup Krasniqin kur ishte Ministėr i shėrbimeve publike. Pėr tė fshehur gjithė tė palarat dhe hajnitė njerėz tė kompremetuar edhe si individė brenda LDK-sė, kanė deponuar lloj-lloj shpifjesh e akuzash kundėr kolegėve tė tyre me tė cilėt edhe sot ulen nė Prishtinė, Llap e Anamoravė.

Tė tillėt qė kanė hyrė nė vitin e fundit si tė ērexhistruarit e LDK-sė, tashmė nuk zgjedhin mjete e metoda pėr t’u rikthyer edhe njė herė nė karriget qė i kanė pasur falė djersės sė qindra mija veprimtarėve tė LDK-sė anėekėnd Kosovės. Individėt e tillė, para qytetarėve dhe zgjedhėsve tė LDK-sė mund tė kenė ndonjė ndikim vetėm po qe se bėhen pėrsėri pushtetarė. Nė tė kundėrtėn, individėt e fraksioneve brenda LDK-sė,  janė njerėz me yll nė ballė dhe nė tė gjitha kėto vende prej nga kanė burimin shpifjet, njihen mirė pėr amoralitet, korrupcion dhe veprimtari “patriotike” qė nuk mund ta dallojnė fort nga biznesi.

Ka tė tillė qė pėrveē takimeve me Hashim Thaēin, Jakup Krasniqin, Xhavit Halitin dhe individė tjerė tė spektrit tė majt, kanė shkuar aq larg duke vizituar edhe zyrat e SHIK-ut nė Prishtinė, por edhe sish qė i kanė vu lidhjet edhe me SHISH-in e Fatos Nanos nė Shqipėri. Dhe krejt kjo nė funksion tė rrėzimit tė Qeverisė sė re tė koalicionit LDK-AAK qė ėshtė fatale pėr PDK-nė, Orėn dhe ish Ministrat e korruptuar tė LDK-sė dhe disa zyrtarė komunalė tė cilėve vetėm pėr njė a dy vjet u ka dalė boja.

Sepse pėr mentalitetete tė tilla ėshtė i pakuptueshėm instrumenti i demokracisė, kurse pėrgjegjėsia ėshtė njė instrument qė duhet ta funksionalizojė LDK-ja, pėr t’i ērexhistruar ata qė ditėn ulen nė postet e fituara pėr shkak tė firmės LDK, e natėn nėpėr kafehane e skuta thurin plane bashkė me shokėt e Jakupit e tė Hashimit pėr ta “rrėzuar” edhe Qeverinė Kosumi. Nė Prishtinė, Gjilan e Podujevė, nga zyrat e LDK-sė lehtė mund tė merren informacione pėr individė tė tillė, tė cilėt kanė deponuar shpifjet me shkrim nė “Koha ditore”, “Epoka e re”, “Expres” dhe gazeta e mediume tjera atje nė Kosovė.

“Tė gjitha materialet pėr Ministrat e LDK-sė dhe zėvendėskryeministrin i kemi me shkrim dhe tė deponuar nga njerėzit e LDK-sė, sish qė ulen edhe nė Kryesitė e degėve tė kėsaj partie”, ka thėnė njė nga gazetarėt nė redaksinė e Epokės sė re nė Prishtinė. Ky nuk e fshehu kėnaqėsinė qė LDK-ja po pėrqahet dhe krejt kjo i shkon pėrshtati PDK-sė dhe partisė sė Veton Surroit e klikės sė Baton Haxhiut.

Policia ka gjurmėt nėse ndonjėrit prej Ministrave i ndodhė ndonjė pritė

Policia duhet ta ketė tashmė tė qartė se PDK ka shėrbimin e zbulimit dhe tė kundėrzbulimit qė ka emrin SHIK. PDK kurr nuk ka bėrė tjetėr punė veē se ka pėrcjellur veprimtarėt e LDK-sė, disa prej tė cilėve nuk janė mė, disa janė plagosur dhe kurr nuk janė zbuluar vrasėsit. Ja pse PDK ka humbur zgjedhjet dhe kurr nuk do ti fitojė. Ajo nuk ėshtė interesuar kurr pėr mirėqenien dhe pozitėn e rėndė sociale tė popullatės nė Kosovė. Ajo edhe si parti ėshtė krijuar me plaēkitjen e diasporės pėrmes fondit “Vendlindja thėrret” si dhe nė Kosovėn e pasluftės pėrmes reketit, shantazhit dhe plaqkitjes e vrasjeve tė biznesmenėve. 

Nė gjithė kėtė lojė tė pistė, fatkeqėsisht kanė marrė pjesė e po marrin edhe sot edhe disa veprimtarė e funksionarė tė LDK-sė qė nė gjen kanė karrierizmin qė u ėshtė shndėrruar nė sėmundje patologjike. Si ėshtė e mundshme qė degėt mė tė forta tė LDK-sė, nė Gjilan, Ferizaj e Podujevė tė thehen aq keq po tė mos kishte individė tė tillė?! Krejt problemi qėndron nė vet kreun e LDK-sė nė Prishtinė sepse ka individė nė Kryesinė e Kėshillin e Pėrgjithshėm qė, pėr interesa personale, mohojnė interesin e pėrgjithshėm tė Kosovės dhe kėshtu u kanė dalė nė mbrojtje fraksioneve e grupeve qė ua lyejnė buzėt me gjithė pasurinė e fituar paligjshėm, pėrmes korrupcionit dhe vjedhjes.

Veprimtarė tė devotshėm tė LDK-sė tashmė kanė filluar t’i njohin njerėzit si Faik Grainca qė u bė kryetar komune me votat e PDK-sė, ata i njohin tashmė edhe karrieristėt tjerė nė Degėt e LDK-sė qė ofruan para tė majme dhe poste tė mėdha pėr votat e Hashim Thaēit e Jakup Krasniqit.

Policia ka gjurmėt nėse ndonjėrit prej Ministrave i ndodhė ndonjė pritė a sulm nė pikė tė ditės. Derisa SHPk ende ka pak kompetenca pėr tė zbuluar krimet e rėnda dhe vrasjet politike, policia e UNMIK-ut do tė jetė mė rehat poqese nuk u hyn zbulimit tė kėtyre krimeve. Nė mesin e kėsaj policie multinacionale ka edhe tė tillė qė kooperojnė shkėlqyeshėm me Veton Surroin e Hashim Thaēin, duke i mėsuar se si tė veprojnė dhe kur tė proklamojnė “pranverė tė nxehtė”.

 

Kėta dy tė fundit, e kanė zgjedhur stlin “mbrojtja mė e mirė ėshtė sulmi” dhe kėshtu sot po pėrpiqen duke u pėrmjerrė e kafshuar institucione e qeveritarė tė krijojnė  Kėshilla apo Qeveri nė hije nė mėnyrė qė nėse u pi ujė loja tė veprojnė pa humbur kohė. Pranvera e sivjem nuk u pini ujė, ish Kryeministri Ramush Haradinaj tregoi pjekuri tė lartė politike dhe sakrifikoi pėr Kosovėn jetėn e tij dhe tė familjes (sikur diti nė luftė bashkė me vėllezėrit e tij dėshmorė) dhe ua prishi planet Hashim Thaqit e Veton Surroit.

 

Qeveria e Bajram Kosumit po vazhdon punėn me dinamikėn e trasuar nga Haradinaj dhe mė kot PDK me mediumet e majta nuk lėnė pa hedhur gurė e dru nė gjithqka qė ėshtė pozitive. Derisa pranvera po shkon pa treguar “nxehtėsinė thaqiste a surrosite”, vera po vjen me pėrgatitjet pėr dialog me Beogradin i cili ėshtė shumė i nervozuar me faktin se Bajram Kosumi do tė udhėheqė bisedimet pėr statusin politik dhe jo Hashimi a Vetoni ose ndonjė Kėshill tė cilin do ta udhėheqte njėri nga ata tė Rambujesė qė nuk ka asnjė votė tė lirė pas vetes.

A do tė proklamojnė “verė tė nxehtė”, “protesta” apo ndonjė formė tjetėr dhune Vetoni, Batoni dhe qiftat e tyre, kjo mbetet tė shihet.

Disa nga pėrgjigjet sot dhe menjėherė mund ti dijnė vetėm Hashim Thaqi, Veton Surroi, Baton Haxhiu, Jakup Krasniqi...?! Pėrsėritshėm, disa nga pėrgjigjet, mund ti japin edhe ata qė ditėn mburren se janė me LDK-nė dhe natėn, lidhin koalicione e shkėmbejnė vota e poste me PDK-nė, Ora-n e madje edhe me Serbinė?!

 

Nėse ndodhė kafshimi i “revolucionit tė vonuar demokratik” statusi i Kosovės mbetet pezull

LDK-ja sot duhet tė shtojė veprimtarinė e saj nė terren. Veprimtarėt e mirėfilltė qė u angazhuan qė nė fillim vitet e ’90-ta duhet tė mobilizohen dhe tė bisedojnė me anėtarėsinė pėr t’i demaskuar qėllimet e Vetonit, Hashimit, Batonit dhe klikės pro serbe e kundėrinstitucionale. Ata duhet sqaruar pėr rrezikun qė i kanoset Kosovės nga ata qė bėnė ngjarjet e marsit tė vitit tė kaluar e tė cilėt dėshtuan ta bėjnė pranverėn e nxehtė edhe me shkuarjen nė Hagė tė z. Haradinaj.

Zgjedhėsit e LDK-sė, anėtarėt dhe simpatizantėt e saj duhet t’i dijnė edhe ndytėsitė e “tė zhgėnjyerve” qė i kanė nė mes tyre dhe tė cilėt nga shkaku i tė mos qenit nė funksione, po bėjnė koalicion me SHIK-un e PDK-nė dhe kėshtu tė demaskohen deri nė ējerrje fytyrat e tyre tė pafytyra dhe tė publikohen nė mediat djathtiste gjithė ato sorra tė zeza nė Prishtinė, Ferizaj, Podujevė e gjetiu. Njė pyetje qė do t’i shkonte secilit nė mendje ėshtė se, nėse ai farė “Sigurimi i atdheut” qenka aq i fortė dhe po i kėrcėnoka Veton Surroin, Jakup Krasniqin, Faik Graincėn pse nuk i publikon dhe nuk i kėrcėnon edhe shpifėsit tjerė nė Ferizaj, Prishrtinė e Podujevė?! Apo, pėr tė folur me gjuhėn Defrim Rifajt, pse nga radhėt e kėtyre “tė kėrcėnuarve” nuk ndodhi kur dhe asnjėherė asnjė pritė e vrasje apo qoftė edhe njė plagosje?!

Shqiptarėt nė Kosovė, veēantė ata qė i besuan votės edhe LDK-sė e edhe AAK-sė, duhet ta dijnė se nėse ndodhė kafshimi surroist apo thaqist i “revolucionit tė vonuar demokratik” statusi i Kosovės mbetet pezull ose shtyhet bashkė me qėndrimin e UNMIK-ut kėtu, kurse u lėshohet rrugė tipave tė atyre qė kurrėn e kurrės nuk do tė vijnė nė pushtet me votėn e lirė. Pastaj bartja e kompetencave dhe krijimi i plotė i sistemeve qė bėjnė shtetin e Kosovės dhe plotėsimi i Qeverisė edhe me Ministri tė rendit dhe tė sigurisė e drejtėsisė mund tė na zbardhė njė mėngjes me Veton Surroin kryeministėr, Hashim Thaqin Ministėr tė policisė dhe Baton Haxhiun qė kurr nuk e kreu Fakultetin juridik por qė mund tė bėhet Ministėr i Drejtėsisė nė njė Qeveri teknike tė cilėn aq shumė do ta dėshirojė Beogradi. Njė kėsi Qeverie kuislinge do t’i mbyllte dosjet e vrasjeve politike pėrfundimisht dhe mė nuk do tė vlente fjala e Jusuf Gėrvallės “Nė qoftė se ėshtė shqiptar kurr mos u zbuloftė...”!

Sigurisht qė Kosova pastaj do tė mbetej pa dėshmitarin mė bravuroz pėr vrasjet si ajo e Ali Ukajt, Enver Malokut, Shaban Manajt, Komandant Drinit, Shaban Manajt, etj.

Lufta speciale kundėr spektrit nacionalist politik e ushtarak nė Kosovė po vazhdon, vrasjet e pandriquara poashtu, por Kosova ėshtė nė rrugė tė pandalshme drejt pavarėsisė, dhe, fatkeqėsisht kėtė nuk do ta ndalin dot as Hashimi e Vetoni e Batoni dhe fare hiq “Epoka e re”  apo “Koha” dhe i vėllai “Expressi”!

Edhe esetė e tilla, pėrderisa ka ende dėshmitarė tė gjallė tė kėtij shekulli, do tė vazhdojnė nė funksion tė dritės dhe zbardhjes sė tė vėrtetės pėr fėmijėt e atyre qė u vranė vetėm pse nuk zbatuan urdhėrat e Gjarpėrinjėve, Bretkocave, Zhapijve dhe Hienave qė ulen sot galuc nė “Epoka e re”, “Koha ditore” apo “Expres”...Fati i Kosovės ėshtė qė tė tillė ka pak, krejt pak nė krahasimme 70 % tė votave pėrLDK-nė dhe AAK-nė...

Prandaj popullata shumicė e Kosovės qė i ka besuar LDK-sė, por edhe AAK-sė nuk duhet tė mendojė pėr shpėrngulje masive dhe azil politik nė perėndim siē kam bėrė unė dhe pse kam kryer obligimin kombėtar edhe para e edhe nė luftė. Sepse kėshtu ua lirojnė vendet ēiftave tė figurės jo fort komplekse pro jugosllave tė Veton Surroit, Hashim Thaēit qė nuk mund tė ushtrojė zanatin si nė Zvicėr dhe tė “musketarėve” e njerėzve si Xhavit Haliti, Bislim Zyrapi, etj. qė me SHIK-un po tentojnė me ēdo kusht tė mos pavarėsojnė Kosovėn sepse liria duhet tė bėhet sipas kutit tė tyre marksisit leninist.

Shqiptarėt nė Kosovė tė udhėhequr nga Presidenti dr. Ibrahim Rugova mbėshteten nga Washingtoni edhe sepse luftuan ideologjinė majtiste dhe shkatėrruese qė ngriti Mure Berlini, krijoi luftėn e ftohtė dhe tash, nė shekullin XXI pėrpiqen tė mbijetojnė me rrjete krimi tė organizuar dhe metoda sllaviste.

Mobilizimi i pėrgjithshėm sikur edhe nė vitet e mbijetesės nėn okupimin serb duhet tė ripėrtrihet me gjithė organizimin partiak tė LDK-sė. Peterseni dhe UNMIK-u e bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė ketė tė qartė qka nėnkupton vota e lirė dhe vullneti politik i shumicės nė Kosovė. Nė tė kundėrtėn, njė protestė e mundshme e 70% tė popullatės apo ndonjė formė e padėgjueshmėrisė qytetare do ta bllokonte UNMIK-un dhe misioni i OKB-sė por edhe i vendeve evro-perėndimore do tė pėsonte njė rezistencė demokratike e cila do ta kompremetonte edhe si mision e edhe si organizatė ndėrkombėtare.

A do tė lejojė pėrfaqėsuesi i Sekretarit Gjeneral tė OKB-sė nė Kosovė z. Petersen qė kjo tė ndodhė mbetet tė shihet. Por 70% e popullatės duhet tė jenė tė gatshėm edhe pėr njė betejė demokratike nė mbrojtje tė votės sė lirė dhe kundėr propozimeve tė Hashim Thaqit e thaqistėve e surroistėve pėr tė drejtėn e njėfarė Kėshillit pėr vendimarrje. A thua mund tė maerr vendime komandant “Gjarpėri” me 26% tė votave apo Veton Surroi me 6% nė kurriz tė mbi 70% tė votave!?

Nė historinė e shqiptarėve, kafshimet e gjarpėrinjėve e hienave, nė mishin e trungut shqiptar kanė mbetur fatale dhe pėr kėtė kombi jeton i ndarė nė pesė shtete. Pėr mė tepėr, ideologjia staliniste nėn petkun e komunizmit tė cilin me pasion e kanė pėrēuar nė idealet partisė sė tyre Thaēi e Jakupi, Vetoni e Batoni, vazhdues tė idealeve tė Fadil Hoxhės, (siē past deklaruar Hashim Thaēi nė takim me kėtė tė fundit), nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē se njė kopje surrogate e tipit ruso-sllav tė tė kuptuarit tė demokracisė dhe votės sė lirė.

Beteja kundėr atyre qė luftuan institucionet e 2 Korrikut e 7 Shtatorit ėshtė e shenjtė. Obligon Referendumi dhe mbrojtja e denjė e qėndrimit tė Dr. Rugovės, pėr Kosovėn e pavarur dhe demokratike. 

                        Ish ushtari i UĒK-sė i Brigadės “Atlantiku”    Arton Blakaj
                                                                                        Virginia
                                                                                        USA

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.