|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

Me njė akademi pėrkujtimore, sot nė Prishtinė u shėnua 5-vjetori i vrasjes sė komandant Drinit

 
 

 

Prishtinė, 1O maj 1005 - Me njė akademi pėrkujtimore, sot nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė, u shėnua 5-vjetori i vrasjes mizore tė Ekrem Rexhės, i njohur si komandant Drini.

Nė kėtė akademi, qė u mbajt nėn patronazhin e Presidentit Ibrahim Rugova, u vlerėsua lart figura e komandant Drinit, i cili gjatė luftės ishte komandant i UĒK-sėnė zonėn operative tė Pashtrikut. Po ashtu u vlerėsua edhe aktiviteti i tij i paslufėts.

Duke folur nė kėtė akademi pėrkujtimore, kryetari i Kuvendit Komunal tė Prizrenit, Eqrem Kryeziu, e vlerėsoi komandant Drinin si ushtarak tė karrierės dhe intelektual tė fuqishėm. Vrasjen e komandant Drinit, zoti Kryeziu e cilsoi si viktimė tė mentalitetit totalitar.

"Secili prej nesh duhet tė ndjejė pėrgjegjėsi pėr kėto vrasje tė ashtuquajtura misterioze. Nuk ka kėtu asgjė misterioze ėshtė dimensioni i mentalitetit totalitar qė vret dhe janė kėta qė vriten pėr ēfarė arsye? Sepse pėrnjėmend besojnė nė misionin e vet", u shpreh Kryeziu.

Nė fund tė kėsaj akademie u shfaq njė program i zgjedhur artistik.

Ekrem Rexha, komandant Drini, u vra nė vitin 2OOO nė Prizren nė njė atentat, autorėt e tė cilit deri mė sot nuk janė zbuluar, megjithė faktin se u zhvillua edhe njė proces gjyqėsor, por pa rezultate.

Pas pėrfundimit tė luftės, komandant Drini zhveshi uniformėn ushtarake, punoi nė Departamentin e sigurisė pranė Kuvendit Komunal nė Prizren.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.