|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

KUSH KEND E KĖSHILLON NĖ “FORUM”?

 
 

 
KOMUNIKATĖ NGA KONFERENCA PĖR MEDIA E PARTISĖ SĖ DREJTĖSISĖ
PRISHTINĖ, 6 maj 2005 / TN
Tentimi pėr instalimin e organit politik jashtinstitucional, qė nuk ka mbėshtetje nė aktin mė tė lartė ligjor tė vendit, me potencial tė lartė paralizues pėr institucionin mė tė lartė vendimmarrės politik, Kuvendin e Kosovės, paraqet goditje tė rėndė synimeve pėr ndėrtimin e shtetit sovran dhe tė pavarur tė Kosovės. Krijimi i kėtij mekanizmi politik do tė ngushtojė edhe mė shumė hapėsirėn pėr debate tė mirėfillta politike nė Kuvendin e Kosovės, me arsyetim se “Shefat” janė marrė vesh ose nuk janė marr vesh nė “Forum” dhe gjithė ē’duhet bėrė ėshtė, qė “kėshillave” tė tyre, deputetėt e dėgjueshėm nė Kuvendin e Kosovės, t’ia bėjnė “aminin”.

A dėshirohet me kėtė tentativė, qė tė legjitimohet teoria shumė herė e proklamuar mbi institucionet e Kosovės si teatro ku aktrohet nė mėnyrė joprofesionale?

Sa kemi respekt pėr institucionet e dala nga vota e popullit? Prej nga ky mosbesim i hapur dhe injorim i papresedencė i qytetarėve, qė votuan pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike tė Kosovės dhe jo tė organeve jashtinstitucionale politike, nė tė cilat nuk dihet se kush kend e kėshillon. Ata tė cilėt e inskenuan kėtė situatė e dijnė mirė se nė Kuvendin e Kosovės ka edhe deputetė, qė iu dhemb pėr Kosovėn mė shumė se sa pėr partinė e tyre. Kjo ėshtė ajo qė i frikon mė sė shumti: zėri autokton i popullit qė nuk njeh interesat meskine, zė ky i cili mund tė kumboj atėherė kur pėr disa mund tė tingėllojė shumė rėndė.

Kjo mėnyrė e veprimeve politike do tė pėrforcojė vazhdimėsinė e mungesės sė demokracisė nė Kuvendin e Kosovės si dhe vazhdimėsinė e mungesės sė mirėkuptimit ndėrpartiak dhe nivelit tė pjekur politik.

Ka mjaft kohė, qė shumė politikanė parlamentarė, detyrohen qė t’i shprehin mendimet e tyre nė forume jashtinstitucionale, nė vend qė kjo tė bėhet nė vendin meritor pėr kėtė, para pėrfaqėsuesve tė zgjedhur tė popullit. Kujt i shėrbehet kėsisoj? Secili subjekt institucional duhet tė identifikojė pėrgjegjėsinė personale dhe partiake pėr krijimin e situatės sė tanishme tė mpirjes politike tė cilėn PSSP tenton qė ta tejkalojė nė mėnyrė tejet pragmatike, nė pajtim me interesat politike tė institucionit tė cilin e udhėheqė, por duke e dėmtuar nė mėnyrė substanciale procesin e ndėrtimit tė institucioneve demokratike, njėrin prej standardeve tė cilin vetė e ka pėrcaktuar.

 


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.