|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nekibe Kelmendi: Forumi politik ėshtė anashkalim i institucioneve nė kohėn mė vendimtare pėr tė ardhmen e Kosovės

 
 

 
Prishtinė, 3 maj 2005 - Deputetja e Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e LDK-sė, Nekibe Kelmendi, nėpėrmjet njė deklarate shpreh shqetėsimin e saj tė thellė nė lidhje me propozimin pėr formimin e njė forumi politik pėr tė cilin thotė se ėshtė "organizėm paralel i institucioneve tė Kosovės".
 
Deputetja Kelmendi ėshtė e mendimit se cilsimi i forumit kėshilldhėnės apo vendimmarrės "ėshtė rrėnim i institucioneve demokratike, ose anashkalim i tyre nė kohėn mė vendimtare pėr tė ardhmen e Kosovės", dhe sipas saj, po krijohet "forumi" si parlament paralel i kėtij tė tashmit.

Nė vijim po japim deklaratėn e plotė tė Nekibe Kelmendit dhėnė QIK-t.

"Forumi joformal politik, i propozuar nga shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen, nėn presionin e vazhdueshėm tė opozitės, pėr mua si deputete do tė thotė, krijim i njė organizmi paralel institucioneve tė pėrkohshme vetėveqeverisėse tė Kosovės tė dala nga zgjedhjet e lira dhe demokratike.
 
Ēfarėdo pėrmbajtjeje qė do tė ketė ky forum (kėshilldhėnės apo vendimmarrės) pėr mendimin tim ėshtė rrėnim i institucioneve demokratike, ose anashkalim i tyre nė kohėn mė vendimtare pėr tė ardhmen e Kosovės.
 
Nėse do tė jetė ky forum kėshilldhėnės, atėherė rezulton se institucionet e Kosovės nuk i paskan kėshilltarėt e vet. Nėse ky forum do tė jetė vendimmarrės, siē pretendohet nga opozita, atėherė kjo do tė thotė gushtshtet ndaj institucioneve vendimmarrėse tė Kosovės qė ėshtė parlamenti, i cili mė nuk e ka autoritetin e vendimmarrjes sepse kėtė po ia "grabit" forumi i propozuar.

Po flitet se ky forum do tė merret vetėm me disa ēėshtje tė rėndėsishme pėr Kosovėn, siē janė decentralizimi, komisioni pėr negociata eventuale pėr statusin politik tė Kosovės etj. Por, shtrohet pyetja a nuk e paskan autoritetin institucionet e Kosovės qė tė merren me kėto ēėshtje kapitale dhe ku qėndruaka rėndėsia e krijimit tė tyre, meqė po krijohet "forumi" si parlament paralel i kėtij tė tashmit.

Tė gjitha subjektet politike, tė cilat, siē po thuhet, do tė pėrfshihen nė kėtė forum, janė tė pėrfaqėsuara nė parlament dhe aty e kanė vendin qė t'i shprehin qėndrimet e veta lidhur me ēėshtjet pėr tė cilat po formohet ky forum.

Nga ana tjetėr, me formimin e kėtij forumi do tė krijohet njė pėrēarje edhe mė e madhe midis subjekteve politike tė pėrfaqėsuara nė parlament, sepse secili subjekt synon qė tė ketė rolin kryesor nė kėtė forum, me tė cilin nė fakt po ndrydhet vullneti i popullit i shprehur me votėn e lirė nė zgjedhjet e mėparshme dhe kėto tė fundit.

Ndoshta dikush kėtė opinion timin do ta konsiderojė shumė tė ashpėr, mirėpo njė opinion tė tillė ma imponoi shqetėsimi im i madh pėrse mu nė kėtė kohė tė anashkalohen institucionet ekzistuese qendrore tė Kosovės dhe ato tė zėvėndėsohen me njė organizėm paralel.

Kam frikėn se me krijimin e kėtij forumi do tė ndodhė ajo qė nė popull thuhet "prish shtėpi, ndėrto hajat"!

 

 

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.