|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

   
 

  Presidenti Rugova kėrkoi sot nė Senatin e Belgjikės njohje sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės

 
 

 
Bruksel, 26 prill 2005 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, i cili po qėndron pėr njė vizitė nė Belgjikė, mbajti sot njė fjalim nė Senatin belg, ndėrsa nesėr paradite takohet me kryeministrin e Belgjikės, Guy Verhofstad (Gi Verhofstad) dhe me ministrin e Jashtėm flaman, Geert Bourgeois.

Nė fillim tė fjalės sė tij Presidenti Rugova, pasi falenderoi Senatin belg pėr nismėn pėr njė dabet pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, tha se kjo "ėshtė njė temė e qėlluar dhe shtrohet nė kohėn e duhur".

Nė vazhdim ai vlerėsoi progresin e arritur nė Kosovėn e pasluftės nė tė gjitha fushat, ndėrkaq pėr gjendjen e pėrgjithshme tha se ėshtė stabile, sikurse edhe ajo e sigurisė.

Presidenti Rugova pėr institucionet demokratike tė vendit tha se janė gjithnjė e mė shumė funksionale, sidomos pas zgjedhjeve tė dyta nacionale tė vitit tė kaluar. Ai theksoi se UNMIK-u, pas zgjedhjes sė z. Petersen nė krye tė tij, "ėshtė mė dinamik dhe po bėhet partner i institucioneve tė Kosovės".

Duke folur pėr transferin e kompetencave ai tha se nė fushėn e ekonomisė janė bartur disa prej tyre, ndėrkohė qė priten edhe nė fushėn e sigurisė, si u shpreh, nė formė graduale. Ndėrkaq Presidenti lavdėroi veēmas punėn e KFOR-in, duke thėnė se "po bėn njė punė tė shkėlqyeshme nė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės".
Presidenti i Kosovės nė vazhdim tė fjalės sė tij nė Senatin belg veēoi disa objektiva tė institucioneve tė Kosovės si:

zhvillimin ekonomik, vlerėsimin e progresit tė Kosovės, apo tė standardeve prioritare, mbrojtjen dhe integrimin e minoriteteve dhe reformėn e pushtetit lokal.

Pasi vlerėsoi progresin nė fushėn e zhvillimit ekonomik, Presidenti Rugova theksoi se ēėshtja e transferit tė mė shumė kompetencave tek institucionet e Kosovės, lidhet shumė me njohjen e pavarėsisė, qė siē u shpreh "mundėson dhėnien e garancive pėr investimet dhe marrjen e kredive nga insitucionet financiare evropiane e ndėrkombėtare", duke pėrshėndetur me kėtė rast edhe paralajmėrimin e Bankės Evropiane pėr Zhvillim qė t'i lejojė Kosovės kredi edhe nė kėtė fazė.

Ndėrkaq, duke folur pėr integrimin e minoriteteve, ai tha se nė Kosovė ekziston njė klimė mė e mirė, sidomos nė planin administrativ, ku ato janė integruar:

"Nga 120 vende sa ka Parlamenti i Kosovės, 20 janė tė rezervuara pėr minoritetet: 10 pėr grupin serb dhe 10 pėr minoritetet e tjera: boshnjakė, turq, romė, ashkali dhe egjiptianė. Ndėrsa, nė Qeveri, nga 13 ministri sa janė tani, 3 u takojnė minoriteteve si ministri tė rezervuara: 2 minoritetit serb dhe 1 tė tjerėve. Nė komunat ku kanė fituar shumicėn, udhėheqin minoritetet. Pastaj, gjuhėt e minoriteteve janė nė pėrdorim, ndėrsa pėrkrah gjuhės shqipe, tė shumicės, gjuha serbe ėshtė gjuhė zyrtare nė Kosovė".

Nė vazhdim Presidenti Rugova theksoi pėrgatitjet pėr reformėn e pushtetit lokal si fazė provuese, ndėrkaq pėr legjislacionin e Kosovės tha se ėshtė kompatibil me legjislacionin evropian, sepse po e punohet bashkė me ekspertėt ndėrkombėtarė.

Duke folur pėr temėn e shtruar nė Senatin belg, Presidenti Rugova tha se nė bazė tė rrugės ndėrkombėtare fillimisht do tė vlerėsohet progresi i arritur e pastaj do tė bisedohet pėr tė ardhmen e Kosovės:
"Unė insistoj qė pavarėsia e Kosovės tė njihet drejtpėrdrejt nga Bashkimi Evropian dhe SHBA-tė, qė do tė njihej edhe nga fqinjėt e vendit tim. Njė Kosovė e pavarur, demokratike e paqėsore, e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA-tė ėshtė vullneti politik i popullit dhe i qytetarėve tė Kosovės.
 
Pavarėsia do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės dhe popullin Kosovės. Po ashtu, pavarėsia e Kosovės do tė pėrshpejtonte integrimin e vendeve tė tjera tė rajonit nė BE dhe nė strukturat evro-atlantike. Njėherėsh, do thėnė se me kėtė akt tė lartė do tė pėrshpejtoheshin proceset e brendshme ekonomike e demokratike tė Kosovės dhe do tė hapej e stabilizohej perspektiva e vendit tim nė planin ndėrkombėtar, nė bashkėsinė e kombeve tė lira", nėnvizoi Presidenti Rugova dhe shtoi se "Kosova ėshtė e aftė tė ekzistojė e tė funksionojė si vend i pavarur".

Nė vazhdim ai foli pėr resurset e mėdha natyrore tė Kosovės, sidomos nė fushėn e energjetikės ku, siē tha, disponon me 16 miliardė tonė linjit. "Ka edhe rezerva tė uraniumit. Kurse nė fushėn e resurseve minerale ėshtė shumė e pasur me minerale tė ndryshme qė kanė vlerė ekonomike, siē janė argjendi, plumbi, zinku, ari, nikeli, boksiti, magneziumi, dhe shumė minerale tė tjera tė ēmueshme e tė rralla. Shpesh e them me shaka se Kosova ėshtė 'Afrikė e Jugut' e Evropės, apo 'Afrikė e dytė e Jugut' nė botė".

Pasi vlerėsoi se Kosova prodhon ushqimin pėr vete, ai tha se vendi ka edhe resursin e ēmueshėm njerėzor, njė popullsi tė re e tė kultivuar, qė mund t'i ēojė proceset pėrpara, por shtoi se popullsisė duhet ofruar shansin. "Kosova ėshtė nė gjendje tė marrė obligimet ndėrkombėtare, tė jetė njė vend stabil dhe prosperues", tha Presidenti Rugova dhe vazhdoi:

"Shfrytėzoj rastin qė edhe nga ky debat tė apeloj pėr njohje sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės. Kjo ėshtė zgjidhja optimale. Ėshtė zgjidhje moderne, nė frymėn evropiane. Tė jemi zot nė vendin tonė, tė bashkuar me kombet e tjera nė selinė e Unionit Evropian, kėtu nė Bruksel".

Nė fund tė fjalimit tė tij, Presidenti Rugova i shprehu mirėnjohje Belgjikės "pėr ndihmėn qė i ka dhėnė Kosovės nė planin ushtarak e civil, nė rindėrtimin e vendit" dhe veēanėrisht falėnderoi kryetaren e Senatit An-Mari Lizen pėr angazhimin e saj pėr Kosovėn para, gjatė dhe pas luftės dhe shprehu bindjen se Kosova do tė ketė pėrkrahjen e saj nė ēėshtjen e njohjes sė pavarėsisė.

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.